, .
partlycloudy_day 23.4℃
Vārda dienu svin: Alfrēds, Madars, Fredis

RTU zinātnieki pēta olu čaumalu pārstrādi biomateriālos kaulu atjaunošanai

LETA , 25-05-2021
RTU zinātnieki pēta olu čaumalu pārstrādi biomateriālos kaulu atjaunošanai

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra zinātnieki starptautiskā projektā attīsta tehnoloģiju, kas ļaus čaumalas pārstrādāt biomateriālos kaulaudu atjaunošanai, informēja RTU Sabiedrisko attiecību departamenta projektu vadītāja Lāsma Vaivare.

RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra direktore Dagnija Loča norādīja, ka olu čaumalas tiks izmantotas kā izejviela - kalcija avots - amorfu kalcija fosfātu sintēzei. Ar laboratorijā sintezētiem amorfiem kalcija fosfātiem var aizstāt kaula neorganisko daļu, kas nozīmē, ka tos var izmantot kaula lūzumu un citu saslimšanu ārstēšanai, kas saistītas ar kaulu masas zaudēšanu.

"Lai olu čaumalas tiktu izmantotas pilnībā, ekstrahēsim arī to membrānas, iegūstot olbaltumvielas ar augstu bioaktīvo vielu saturu un antibakteriālām īpašībām. Rezultātā būs iespējams izgatavot porainas, dabīgajiem kauliem līdzīgas pamatnes ar uzlabotām īpašībām," stāstīja Loča.

Viņa vada jaunu starptautisku projektu "Atkritumi - resursiem stratēģijas piemērošana olu čaumalu pārveidošanā par nākamās paaudzes biomateriāliem kaulu reģenerācijai", kam šodien tiek dots starts. Tajā apvienojušies zinātnieki no RTU, Oslo Universitātes, Reikjavīkas universitātes un Tallinas Tehnoloģiju universitātes (TalTech).

RTU zinātnieki sintezēs amorfus kalcija fosfātus, TalTech partneri veidos makroporainas pamatnes, bet Oslo un Reikjavīkas zinātnieki raksturos un vērtēs biosaderību, lai perspektīvā to varētu izmantot implantmateriālu izgatavošanā.

Olu čaumalas RTU zinātniekiem pētniecības vajadzībām nodrošinās Ziemeļeiropā lielākais olu un olu produktu ražotājs "Balticovo", kas īsteno atbildīgu vides politiku. "Balticovo" valdes loceklis Toms Auškāps uzsvēra, ka olu čaumalas ir būtisks ražošanas blakusprodukts, kas rodas, ražojot vārītas lobītas olas, olu šķidro masu un augstas pievienotas vērtības produktus.

Arvien vairāk pievēršot uzmanību ilgtspējīgai darbībai un ieviešot aprites ekonomikas principus "Balticovo" ražotnē, uzņēmēji aizdomājušies par katru detaļu, kur un kā efektīvāk un lietderīgāk izmantot visu, kas rodas ražošanas procesā.

"Čaumalu utilizācija ir sarežģīta un bieži arī dārga, tādēļ mēs esam ieinteresēti meklēt labākos veidus, kā tās lietderīgi izmantot. Īpaši priecē, ja ar olu čaumalām varam palīdzēt attīstīties zinātnei un palīdzēt radīt inovatīvus un augstas pievienotās vērtības produktus, tāpēc ir patiess gandarījums sadarboties ar RTU zinātniekiem, nodrošinot viņus ar dažādu olu čaumalām pētniecības vajadzībām," norādīja Auškāps.

"Atkritumi - resursiem stratēģijas piemērošana olu čaumalu pārveidošanā par nākamās paaudzes biomateriāliem kaulu reģenerācijai" ir viens no Baltijas pētniecības programmas projektiem, ko finansiāli atbalsta Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas granti. Projekts tiks īstenots līdz 2024.gadam.

RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrs ir Baltijā modernākais biomateriālu pētniecības centrs, kam ir liela pieredze jaunu implantmateriālu sintēzē un pētniecībā. Tas izstrādā arī eko materiālus vides tehnoloģijām. Uz tā bāzes top Baltijas Biomateriālu ekselences centrs, kas Latvijā nodrošinās pilnu biomateriālu attīstības ciklu no laboratorijas līdz klīniskam lietojumam.

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Pārrunātas aktualitātes lauksaimniecībā radušos atkritumu apsaimniekošanā
Pārrunātas aktualitātes lauksaimniecībā radušos atkritumu apsaimniekošanā

2022.gada 4.augustā Valsts vides dienests (VVD) tikās ar biedrību “Zemnieku...

Īstenota Spānijas kailgliemežu izpēte un izstrādi ieteikumi tā apkarošanai
Īstenota Spānijas kailgliemežu izpēte un izstrādi ieteikumi tā apkarošanai

Lai labāk izprastu izvazīvo sugu Spānijas kailgliemezi Arion vulgaris un va...

Biocīdi (“Neostomazāns” un “Cobra”) nav paredzēti lietošanai uz augiem!
Biocīdi (“Neostomazāns” un “Cobra”) nav paredzēti lietošanai uz augiem!

Savairojoties dārza kaitēkļiem, piemēram, laputīm, lapgraužiem, baltblusiņā...

Šogad ierīkoti 80 augsnes oglekļa monitoringa punkti
Šogad ierīkoti 80 augsnes oglekļa monitoringa punkti

Norvēģijas Finanšu instrumenta projektā “Ilgtspējīgas augsnes resursu pārva...