, .
rain 8.5℃
Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Redze – smalks mehānisms – sargā to!

KRC Jaunķemeri , 07-04-2021
Redze – smalks mehānisms – sargā to!

Saimnieks LV / 2019.gads (Februāris.)

Gan darbā, gan sadzīvē dažkārt gadās gūt savainojumus, to skaitā acu traumas. Ne vienmēr iespējams nekavējoties apmeklēt acu ārstu, lai veiktu diagnostiku un saņemtu atbilstošu palīdzību. Kā izvairīties no nepatīkamām traumām un kā rīkoties, ja kāda no tām tomēr ir skārusi, kādu pirmo palīdzību sniegt, skaidro rehabilitācijas centra Jaunķemeri oftalmologs (acu ārsts) Ralfs Birķis.

Nereti acu traumas ikdienas darba gaitās gūst cilvēki, kuru darbs ir saistīts ar metālapstrādi, rūpniecību vai lauksaimniecību. Acu traumas var iedalīt vairākās kategorijās, atkarībā no veida, kādā acs ir tikusi traumēta. Rakstā skatīsim izplatītākās no tām.

Acu apdegumi
Ķīmiskus apdegumus var gūt, acī iekļūstot mazgājamajiem līdzekļiem, auto akumulatoru skābei, grila degmaisījumam, latvāņu sulai un citām agresīvām vielām. Šādos gadījumos acs nekavējoties jāskalo ar tekošu tīru ūdeni vismaz 20 minūtes. Ja tas nav pieejams, vasarā var izmantot arī ūdeni no laistāmās mucas, bet ziemā izkausētu tīru sniegu.

Ja sejā iepūsta asaru vai piparu gāze un tā nokļuvusi acīs, izraisot asarošanu, graušanu, gaismas bailes, plakstiņu spazmas, acīs jāpilina eļļaini pilieni, kaut vai olīveļļa, jo ir asaru gāzes, kuras, skalojot no acīm ar ūdeni, izraisa vēl izteiktāku kairinājuma reakciju.

Termiskus apdegumus var izraisīt karsts tvaiks, karsti šķīdumi u.c. Radzenes apdegumus var gūt, arī metinot un nelietojot aizsargbrilles. Tautā par to mēdz teikt – saķert zaķīšus. Arī šajos gadījumos nepieciešams lietot eļļainus šķīdumus un ziedes.

KRC Jaunķemeri poliklīnikā.

Svešķermeņi
Dažkārt acīs nonāk dažādas izcelsmes un lieluma svešķermeņi – kukaiņi, augu daļas, smilšu graudiņi, metāla skaidas u.c. Tie var nokļūt gan acs gļotādā, gan radzenē, gan arī dziļākajos acs audos. Ja mēs tos redzam spogulī un tie ir virspusēji novietoti, jāmēģina tos izskalot ar tīru tekošu ūdeni. Var mēģināt noņemt svešķermeni ar tīru salvetīti vai mitru vates tamponu. Ja svešķermenis noslēpies zem augšējā plakstiņa, tas jāatvelk aiz skropstām un ar apakšējā plaksta skropstām jāmēģina svešķermeni iztīrīt. Šādi veiksmīgi izdodas izņemt tikko acīs nokļuvušos svešķermeņus. Gadījumos, kad svešķermenis netika izņemts laikus, šāda metode vairs nebūs iespējama, tādēļ obligāti apmeklējams acu ārsts, lai to izņemtu un nerastos komplikācijas.

Ja gadījumā acī ir iedūries kāds priekšmets, nekādā gadījumā nedrīkst to mēģināt vilkt ārā pašrocīgi, jo pa brūces atveri var tikt izvilkti acs iekšējie apvalki un iztecēt acs iekšējais šķidrums. Šādos gadījumos ir jāpārsien abas acis un jādodas pie speciālista ar visu svešķermeni.

Ļoti bīstams ir darbs ar trimmeri, nelietojot aizsargbrilles. Aparāts ir ļoti jaudīgs, un zāles stublāji, zaru gabaliņi, akmentiņi lido lielā ātrumā un var smagi traumēt aci – līdz pat tās saplosījumam. Ja kāds pļauj zāli, apkārtējiem, kuriem nav aizsarglīdzekļu, jādodas prom, jo svešķermeņi var lidot pat vairāk nekā piecu metru attālumā. Tas pats attiecas arī uz zaru zāģēšanu.

Bieža acu trauma ir nobrāzums, kuru var iegūt, ja zem acs augšējā plakstiņa bija nokļuvuši sīki svešķermeņi, kas to saskrāpē, izraisot asarošanu, graušanu, gaismas bailes, redzes miglošanos. Ja nobrāzuma iemesls ir novērsts, tad tas pats sadzīst vienas līdz divu diennakšu laikā, tomēr, lai izvairītos no infekcijas, kura var nonākt acī no skropstām vai plakstiņiem, nepieciešams aci skalot ar dezinficējošiem šķīdumiem un lietot antibakteriālus acu pilienus.

Ralfs Birķis.

Trulas traumas
Nereti gadās gūt trulas traumas, piemēram, sitiens ar dūri acs rajonā, sniega pika, drauga mests ābols, florbola bumbiņa, šampanieša korķis utt. Vieglākajos gadījumos tas aprobežojas ar asinsizplūdumu zem plakstu ādas vai acu gļotādas. Tas parasti uzsūcas divu, trīs nedēļu laikā, bet, lai procesu paātrinātu, var lietot heparīna ziedi. Tas parasti nav iemesls, lai apmeklētu acu ārstu neatliekamās palīdzības saņemšanai, tomēr plānots oftalmologa apmeklējums ir vēlams, jo sasituma sekas var parādīties vēlāk. Smagākos gadījumos var būt lauzti sejas un orbītas kauli, acs ābola plīsums, asins izplūdumi acs dziļākajās struktūrās, tīklenes atslāņošanās u.c.

Ildze Krieviņa.

Galvas traumas
Cilvēka organismā par redzi atbild galvas smadzeņu pakauša daivas. Tādējādi redzes traucējumi var rasties arī nopietnu galvas traumu rezultātā, ne tikai mehāniski traumējot acs ābolus, norāda rehabilitācijas centra Jaunķemeri neiroloģe Ildze Krieviņa.

Galvas traumas rezultātā var būt bojāta ne tikai smadzeņu viela, bet arī asinsvads, izraisot insultu vai asinsizplūdumu, kā arī reizēm radot redzes traucējumus. Piemēram, gūstot pakauša rajona kontūziju, var rasties gan atgriezeniski, gan neatgriezeniski redzes traucējumi. Viss ir atkarīgs no traumas smaguma pakāpes. Reizēm galvas traumas gdījumā simptomi var parādīties pēc vairākām stundām vai pat dienām kopā ar vispārēju neiroloģisku simptomātiku – galvas reiboņiem, galvassāpēm, redzes traucējumiem – miglošanos, koncentrēšanās grūtībām, tāpat var tikt novērota dubultošanās, asimetriskas acu zīlītes – šajā gadījuma nepieciešama ne tikai neirologa konsultācija (speciālists izvērtēs neiroloģisko objektīvo stāvokli un nozīmēs izmeklējumus galvas smadzenēm), bet arī oftalmologa apskate. Nereti šāda veida traumas gūst cilvēki, kas strādā smagu fizisku darbu, piemēram, veicot meža darbus, zāģējot kokus un saņemot negaidītu triecienu pa pakausi.

Gadījumos, kad cilvēkam ir ņirboņa acīs vai rādās melni punktiņi/traipiņi, dubultojas, ir jāsaprot, vai tas ir saistīts tieši ar acs āboliem vai ar redzes nerviem. Vienkāršākais veids, kā to pārbaudīt, – jāaizsedz viena acs ar plaukstu un jāizprot, vai traucējumi ir tikai vienā vai abās acīs. Neiroloģijā redzes traucējumi nekad nenotiek tikai vienā acī, izņemot gadījumus, kad ir radies redzes nerva iekaisums. Ja saprotat, ka, aizsedzot vispirms vienu, tad otru aci, redzes traucējumi tik un tā ir abās acīs, tad nekavējoties jāvēršas pie neirologa. Šādos gadījumos tās var būt insulta vai demielinizējošu saslimšanu (piemēram, multiplās sklerozes) pazīmes.

Ievērojot darba drošību, iespējams būtiski samazināt acu traumatismu, savukārt, pareizi sniedzot pirmo palīdzību, izvairīties no acu traumu sekām. Daudz ko varam paveikt paši vai mūsu kolēģi, bet smagu acu vai galvas traumu gadījumos noteikti apmeklējams speciālists!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...