, .
cloudy 9.3℃
Vārda dienu svin: Nadīna, Ulla, Adīna

PVD gandrīz trīs mēnešu laikā pēc iedzīvotāju ziņojumiem konstatējis 35 ar ĀCM inficētas mežacūkas

LETA - 2020-09-29 13:26:15
PVD gandrīz trīs mēnešu laikā pēc iedzīvotāju ziņojumiem konstatējis 35 ar ĀCM inficētas mežacūkas

 Gandrīz trīs mēnešu laikā - no 1.jūlija līdz 25.septembrim - Pārtikas un veterinārā dienests (PVD) pēc iedzīvotāju ziņojumiem konstatējis 35 ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) inficētas mežacūkas, aģentūrai LETA pavēstīja PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Kopumā šajā laika posmā PVD saņēmis ziņojumus par 60 beigtām meža cūkām, no kurām tika paņemti paraugi laboratoriskai izmeklēšanai. ĀCM konstatēts 35 gadījumos.

Meistare atzīmēja, ka galvenokārt informācija par atrastajām meža cūkām tiek saņemta no Kurzemes, kur patlaban ir ĀCM infekcijas "epicentrs". Tomēr izmeklējumu rezultāti parāda, ka ĀCM vīruss joprojām tiek konstatēts arī Vidzemē un citur Latvijā.

Meistere norādīja, ka, lai samazinātu ĀCM izplatību dabā, dienests vasarā aicina ikvienu, kurš atradis beigtu meža cūku un spēj uzrādīt precīzu tās atrašanās vietu, ziņot par to pašvaldībai vai PVD, saņemot par to samaksu - 30 eiro. No šīs summas gan tiek ieturēts 23% iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), tādējādi summa, kas nonāk personas kontā, ir 23 eiro un 10 centi. Šīs izmaksas tiek segtas no ĀCM apkarošanas programmas, kuru līdzfinansē Eiropas Komisija (EK).

PVD pārstāve uzsvēra, ka meža cūku līķos ilgstoši saglabājas inficēt spējīgs ĀCM vīruss, tāpēc līķi kalpo par slimības rezervuāru dabā. Viens no efektīviem pasākumiem, kā atveseļot meža cūku populāciju, ir aktīva līķu meklēšana un iznīcināšana. Tāpēc šī "ziņošanas aktivitāte" tiks turpināta, un PVD aicina ikvienu ziņot par atrastu beigtu meža cūku.

Tāpat viņa izcēla, ka lai arī ĀCM vīruss nav bīstams cilvēkiem, lai novērstu slimības izplatīšanos, cilvēki tiek aicināti ievērot piesardzības pasākumus un neaiztikt atrastos meža cūku līķus, kā arī, atgriežoties mājās, nomazgāt apavus.

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Latvijas Avīze: Vilku ir vairāk
Latvijas Avīze: Vilku ir vairāk

Lietuvā palielina vilku nomedīšanas limitu. Latvijā vairāk nekā puse jau iz...

Latvijas Avīze: Bioloģiskā daudzveidība ir entuziastu rokās
Latvijas Avīze: Bioloģiskā daudzveidība ir entuziastu rokās

Jaunā KLP reforma paredz 40% no finansējuma novirzīt vides saglabāšanai ...