Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina mājas cūku turētājus būt piesardzīgiem un vasaras periodā īpaši rūpīgi ievērot biodrošības prasības, jo iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka mājas cūkām bīstamā Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumi mājas cūku novietnēs notiek tieši vasaras mēnešos.
Lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Tām raksturīgā straujā populācijas atjaunošanās un ĀCM vīrusa izturība dabā veicina infekcijas izplatību jaunos meža cūku baros, kas kļūst par vīrusa rezervuāru dabā. Tas, savukārt, rada pastāvīgu apdraudējumu mājas cūku audzētājiem.
Bažas rada arī fakts, ka meža cūku skaits, kas samazinājās no vairāk nekā 74 tūkstošiem 2014. gadā līdz 20 tūkstošiem 2018. gadā, atkal pamazām pieaug, 2021. gadā, saskaņā ar Valsts meža dienesta datiem, sasniedzot vairāk nekā 26 tūkstošus meža cūku.
Atgādinām, lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas, cūkām nekādā gadījumā nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli) un citus neapstrādātus augu izcelsmes produktus, jo uz tiem var atrasties meža cūku atstāts ĀCM vīruss.
Lielajās jeb komerciālajās cūku fermās ik dienu jāuztur visaugstākais biodrošības līmenis, sevišķu vērību veltot fermā iebraucošo transporta līdzekļu ritošās daļas rūpīgai dezinfekcijai.
Tāpat, lai pasargātu cūkas no saslimšanas:
Ja cūkas izskatās neveselas – zudusi ēstgriba, guļ un, iespējams, ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, nekavējoties jāziņo veterinārārstam vai PVD.
2021. gadā Latvijā ĀCM konstatēts 135 meža cūkām.
Iedzīvotāji joprojām var ziņot par atrastām beigtām meža cūkām, zvanot uz tālruni 29394696, un saņemt par to samaksu.
Jaunais gads sācies ar ikgadējo dabai draudzīgas ēšanas izaicinājumu “Neapē...
2020. gadā tika uzsākts LIFE GoodWater IP projekts “Latvijas upju baseinu a...
Aicinām ikvienu interesentu pieteikties klātienes mācībām “Laba lauksaimnie...
Lai uzzinātu, kādi pētījumi veikti ūdens kvalitātes uzlabošanai, lai mazinā...