Putnkopības nozarē ražošanas izmaksas, ko, galvenokārt, veido putnu barība, putnu mītņu uzturēšana, darbaspēks, elektroenerģija un iepakojums, nemitīgi sadārdzinās, līdz ar to gan mājputnu gaļas, gan olu cenām ir jāpalielinās, aģentūrai LETA atzina Latvijas Apvienotās putnkopības nozares asociācijas izpilddirektore Anna Ērliha.
Asociācijas izpilddirektore norādīja, ka, piemēram, energoresursu cenas kāpj, šķiet, ne tikai pa dienām, bet pa stundām. "Latvijas ražotāji nevarēs ilgstoši nodarboties ar labdarību," teica Ērliha.
Vienlaikus, Latvijas tirgū ienākot "Lidl" veikalu tīklam, pārējās tirdzniecības ķēdes mēģina noturēt patērētājus, piedāvājot arvien pievilcīgākas cenas. "Dažbrīd pievilcīgā cena tiek panākta uz sava rēķina, bet dažkārt uz ražotāju rēķina," sacīja Ērliha.
Arī AS "Putnu fabrika "Ķekava"" izpilddirektore Aiva Banga norādīja, ka pašlaik kompānija saskaras ar situāciju, kad, no vienas puses, ir nepārtraukts pieprasījums no tirdzniecības tīklu puses par intensīvākām cenu atlaižu kampaņām, kas ļauj uzņēmumam saglabāt produktus veikalu plauktos, bet, no otras puses, gada trešajā ceturksnī izejvielu, graudu, elektrības, gāzes un iepakojuma materiālu izmaksas ir augušas tik strauji, ka "Putnu fabrika "Ķekava"" atrodas tuvu izdzīvošanas robežai.
"Ja mēs kā nozare vēlamies izdzīvot, mēs būsim spiesti celt arī gala produktu cenas, jo šādu cenu līmeni mēs vairs nevaram nodrošināt," teica Banga.
Arī Ērliha norādīja, ka gan mājputnu gaļas, gan olu cenām ir jāpalielinās, jo palielinās ražošanas izmaksas. "Iespējams, kāds ražotājs, kam ir lielākas "tauku rezerves", varēs atļauties ilgāku laika periodu pārdot produkciju knapi ap pašizmaksu, taču ilgi tas tā neturpināsies," prognozēja asociācijas pārstāve.
Vienlaikus ar izejvielu cenām pieaug arī prasības labturībā un ietekmes uz vidi mazināšanā, kas arī palielina izmaksas.
Ērliha jau iepriekš skaidroja, ka izejvielu sadārdzināšanās ir galvenais faktors pārtiks cenu izmaiņām. Viņa skaidroja, ka putnu gaļas un olu cenas ietekmē galvenokārt graudu izmaksas, jo tās veido aptuveni 60% no kopējām ražošanas izmaksām. Tāpat produkcijas cenas ietekmē arī citi faktori, tostarp energoresursu sadārdzinājumus, darbaspēka izmaksas un citi.
Tikmēr Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe iepriekš norādīja, ka gāzes un elektrības cenu milzīgā kāpuma, darbaspēka izmaksu pieauguma un citu apstākļu ietekmē sagaidām nevis mērens, bet gan salīdzinoši straujš un šokējošs pārtikas cenu pieaugums.
Gulbe sacīja, ka pasaulē ir augušas labības, eļļas un cukura cenas, kas ir izejviela daudzu pārtikas produktu ražošanai. Pieaugušas ir degvielas cenas un konteineru pārvadājumu izmaksas, kas redzamas produktu cenās veikalu plauktos.
Tāpat ziņots, ka laika apstākļu ietekmē, tostarp lielā karstuma dēļ šogad Latvijā graudi ir sīki un nokults mazāks ražas apmērs, nekā cerēts.
No šā gada 4.novembra līdz 4.decembrim lauksaimnieki un mežsaimnieki var pi...
Valsts augu aizsardzības dienests aicina Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju r...
Kā novērtēt esošo situāciju saimniecībā, kā veidojas klimata un lauksaimnie...
29. novembrī, vienā no Latvijas piejūras pilsētām, kas cieši saistīta ar zv...