, .
clearsky_day 0.2℃
Vārda dienu svin: Austra, Aurora

Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas par 25%

LETA , 03-02-2023
Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas par 25%

Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas visā Latvijā pieaugušas vidēji par 25%, informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC).

LLKC Ekonomikas nodaļas speciālistu veiktajā ikgadējajā cenu apkopojumā secināts, ka no 45 apkopojumā iekļautajiem pakalpojumiem 18 pakalpojumiem cena palielinājusies ne vairāk kā par 20%, bet 27 pakalpojumiem - vairāk nekā par 20%.

Tāpat dati liecina, ka atšķirīgs bijis populārāko tehnisko pakalpojumu cenu līmenis reģionos - visaugstākās cenas jau vairākus gadus pēc kārtas ir Pierīgā, bet vidēji vislētākie pakalpojumi ir Latgalē. Ļoti atšķiras arī viena pakalpojuma cena dažādos reģionos, atzīmē LLKC.

Vislielākās atšķirības bijušas zāles pļaušanai, jo Pierīgā cena bija par 58% lielāka nekā Latgalē, vālošanai-ārdīšanai cena Zemgalē bija par 46% lielāka nekā Latgalē, bet graudaugu sēšanai ar kombinēto agregātu Pierīgā cena bija par 36% lielāka nekā Latgalē. Savukārt aršanai cena Pierīgā bija par 34% lielāka nekā Kurzemē.

LLKC norāda, ka, salīdzinot ar 2021.gadu, kad vidēji dīzeļdegvielas cena bija 116,3 centi par litru, 2022.gadā tā bija vidēji 167,2 centi par litru. Šī iemesla dēļ lielākais cenu palielinājums pērn bijis tādiem lauku darbiem, kuriem ir lēns darba temps un liels degvielas patēriņš. Piemēram, cenas frēzēšanai kāpušas par 49,81%, bet dziļirdināšanai - par 48,65%.

LLKC ekonomikas konsultants Kristaps Vītols atzīmē, ka cenu pieaugums gāzei un elektroenerģijai, ko izmanto tehnikas iekārtu un rezerves daļu ražošanai, ietekmēja ražošanas izmaksas, tehnikas un rezerves daļu tirgotājiem neizbēgami liekot kāpināt cenas.

Vienlaikus izcenojumi pieauguši arī servisa pakalpojumiem - ja kāda tehnikas vienība sabojājās un bija nepieciešams izbraukuma servisa pakalpojums, pērn tas izmaksāja krietni dārgāk nekā 2021.gadā, atzīme Vītols.

LLKC darbojas kopš 1991.gada un ir lielākais lauku konsultāciju sniedzējs Latvijā. Tā mērķis ir, apzinoties atbildību par lauku vidi, veicināt lauku labklājību, nodrošinot klientiem pieejamību zināšanām, konsultācijām un citiem ar nozari saistītiem pakalpojumiem.

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
LAD publiskajā kartē publicēts kūdraugšņu slānis
LAD publiskajā kartē publicēts kūdraugšņu slānis

Lauku atbalsta dienesta kartē https://karte.lad.gov.lv/ ir publicēts kūdrau...

LAD klienti var veikt lauku bloku precizēšanu
LAD klienti var veikt lauku bloku precizēšanu

No 2024. gada 26. februāra līdz 2. aprīlim klientiem ir iespēja uzsākt lauk...

Informācija par piekļuves izmaiņām sistēmai TRACES
Informācija par piekļuves izmaiņām sistēmai TRACES

No 2024. gada aprīļa piekļuve TRACES sistēmai tiks mainīta no paroles uz di...