, .
partlycloudy_night -0.4℃
Vārda dienu svin: Aldis, Alfons, Aldris

Peonijas var audzēt arī podos

Dace Ezera , 11-02-2021
Peonijas var audzēt arī podos

Dārzs un Drava / 2018.gads (Vasara.)

Kuldīgas novada Pelču pagasta Ziedoņos jau divpadsmit gadus mājo darbīgā Voiku ģimene. Saimnieces Dagnijas mīlestība savulaik piederēja īrisiem, bet tagad no tiem palikušas vien desmit šķirnes. Toties ar katru gadu paplašinās dažādu šķirņu, formu un krāsu peonijas – saimniekiem ir viena no lielākajām kolekcijām Latvijā. Voikas, kuriem visiem puķes ir sirdslieta, pēc savas iniciatīvas katru gadu jūnijā rīko arī Peoniju svētkus, šogad būs jau piektie. Jāpiebilst, ka Ziedoņi vairākkārt bijuši arī sakoptāko Kuldīgas novada sētu skaitā – otrās vietas bijušas 2014. un 2016. gadā. Savukārt 2017. gadā saņemta balva par gada pakalpojumu tūrismā. „Pie mums brauc daudz interesentu skatīties dārzu, un par to liels prieks, ka cilvēkiem patīk skaistums,” teic Dagnija Voika.

Šķirņu skaits ik gadu palielinās
„Protams, manas mīļākās puķes ir peonijas – tās ir tagad pārņēmušas pilnīgi visu dārzu. Ir krietni samazinātas visu iepriekšējo puķu kolekcijas. Īrisi bija tie, kuri auga manā dārzā jau vairāk nekā trīsdesmit gadus, un lielākais šķirņu skaits bija 45. Īrisi, ziemeļu orhideja – ārkārtīgi skaistais, cēlais zieds, kuram ir bezgala skaista forma un smarža. Tas bija sen, kad man bija četrdesmit piecas šķirnes, bet tagad palikušas desmit īrisu šķirnes – pašas skaistākās,” sarunu par puķēm sāk Dagnija Voika un turpina, ka peoniju šogad ir tiešām daudz vairāk – kopskaitā būs ap 400 lakstaino un intersekciju šķirņu. Intersekcija nozīmē, ka tas ir starpsugu krustojums, kas izveidots, sakrustojot krūmpeoniju ar lakstaino peoniju. Rezultātā jaunajai šķirnei ir abu gēni. Lapas, saknes, forma, bezgala skaistās ziedu krāsas, smarža ir no krūmpeonijām, auga stumbri ziemā nokalst – tas no no lakstainajām. „Manā kolekcijā ir ap četrdesmit krūmpeoniju šķirņu, ar kurām pamazām papildinu savu kolekciju. Krāsas ir interesantas, ir savdabīgas pārejas – zieda ārpuse ir gaišāka, centrs spilgtāks. Ir ar raibām lapām, divkrāsainas ar lieliem iesvītrojumiem.”

Ziedoņu komanda.

Allaž kas jauns
Jaunākās tendences peoniju selekcijā ir eksotiskas kaktusu dāliju peoniju šķirnes, kas ir ar ļoti īpatnējām ziedlapu formām – neregulārām, ar ļoti dažādām krāsām, kuras vairs pat neatgādina peonijas. Piemēram, šķirnes ‘Crazy Daisy’, ’Green Halo’, ’Daisy Coronet’,” par savu kolekciju jūsmo Dagnija Voika.

Šogad Ziedoņu kolekciju ir papildinājušas piecas zemo peoniju šķirnes. Tās ir mazāka auguma, aizņem nelielu vietu, jo var audzēt podos. „Daudzi cilvēki man vaicā: „Vai ir kāda peonija, kuru var stādīt podā?” Tagad šādas konteineru šķirnes ir radītas. Augums tām apmēram ir 50–60 cm, tās bagātīgi zied, ir stādāmas podos, novietojamas, kur vien vēlas – uz balkoniem, terasēm vai kāpnēm,” atklāj Voikas kundze. „Manā kolekcijā ir piecas zemā auguma šķirnes. Interesanti, ka tās selekcionāri nosaukuši pilsētu vārdos – ‘Londona’, ‘Madride’, ‘Maskava’, ‘Roma’, ‘Kijeva’. Peoniju audzēšana ir mans vaļasprieks un aizraušanās, sirdslieta. Jo ilgāk es audzēju peonijas, jo vairāk es izprotu šo puķi, ” saka Dagnija. Pirmos desmit savas dzīves gadus saimniece, tolaik maza meitene būdama, nodzīvojusi Pelču pilī, kuras regulārajās dārza dobēs augušas tumši sarkanas zemas peonijas. Tās ir pirmās bērnības atmiņas par peonijām, ko Dagnija ļoti labi atceras. Kaut kur jau zemapziņā mīlestība uz peonijām nāk līdzi no bērnu dienām.

'Old Faithful'

Daiļavas viegli kopjamas
„Pašlaik valstī ir liela interese par peonijām – tas tāds šo skaisto puķu uzvaras gājiens pāri Latvijai. Ļoti daudzi cilvēki interesējas – audzē un veido savas mazās kolekcijas. Tie, kuri apmeklē mūsu dārzu, brauc ar lapiņām rokās un ir jau izpētījuši literatūru, paskatījušies mūsu mājaslapu. Daudzus interesē dzelteno peoniju šķirnes,” priecājas puķkope un secina, ka cilvēkus joprojām sajūsmina arī oranžie toņi. Ir, kam patīk kaktusu dāliju šķirnes, citiem – ne visai. Tās ir spurainas un neregulāras, vairāk interesē eksotisko šķirņu meklētājiem. Taču ļoti daudzi interesējas arī par senajām un vēsturiskajām šķirnēm, kurām ir vairāk par 100 gadiem. Tik vecas ir peoniju šķirnes, un tās šo laika pārbaudi ir izturējušas. Šo šķirņu ziedi ir lieli, pildīti, smaržīgi. Starp citu, jaunais stāds pilnvērtīgi sāk ziedēt trešajā gadā pēc iestādīšanas. „Mana kolekcija papildinās ar pasteļkrāsas šķirnēm ‘Lois Choice’, ‘Pastel Elegance’. Tad ir atkal tumšie oranžsarkanie toņi – ‘Lorelei’, ‘Command Performance’. Izvēloties jaunas šķirnes savai kolekcijai, skatos, kura šķirne mani uzrunā – kurai ir lieli ziedi līdz pat 20 cm diametrā, vēl neredzēti krāsu toņi, smarža,” par savām puķu karalienēm priecājas to kopēja un atklāj, ka peonijas pēc būtības ir diezgan viegli aprūpējamas. Protams, jāievēro dažas lietas, kas šai puķu kultūrai nepieciešamas. Jāizvēlas saulaina, sausa, atklāta vieta, lai pavasaros un rudeņos tur nekrātos ūdens. Ja būs pārlieku liels mitrums, tad saknes sapūs. Vietu vajagot plašu – lai no viena auga līdz otram ir vismaz metra attālums un krūmam ir, kur augt un plesties. Pareizi jāsagatavo stādu bedre – jāizrok 60x60 cm liela bedre, tā jāpiepilda ar labu melnzemi vai kūdru kopā ar mikroelementiem. Ja augsne smilšaina, tā jāielabo ar mālzemi.

Svinēs Peoniju svētku piecgadi
Dagnija Voika stāsta par skaistākajiem gada svētkiem viņas dārzā – par Peoniju svētkiem, kam šogad jau piektā gadskārta. Tie risināsies 16. un 17. jūnijā, un tos rīkos Voiku ģimene. Interesenti varēs iegādāties stādus, varēs apskatīt dažādu peoniju šķirnes to ziedēšanas laikā, kā arī uzdot jautājumus par kopšanas īpatnībām. Cerams, ka tas būs peoniju dārza pilnziedu laiks, kad ziedēs visvairāk šķirņu. „Pa gājušajā gadā bijām izdomājuši aktivitātes bērniem, lai viņiem nebūtu garlaicīgi. Radošajā darbnīcā katrs varēja izveidot savu peoniju no dažādiem materiāliem, pēc tam bija darbu izstāde. Bija arī vietējo mākslinieku plenērs, kur gleznoja peonijas un pasākuma nobeigumā izlika savas gleznas apskatei,” Dagnija atceras pērnos svētkus.

Peoniju ziedēšanas laiks ir apmēram vienu mēnesi, no maija beigām, kad zied agrās šķirnes un krūmpeonijas, līdz jūnija beigām, kad zied vēlākās šķirnes. Par gaidāmajiem svētkiem Ziedoņu saimniece visu negrib atklāt – lai ir pārsteiguma moments! Taču šogad tāpat būs padomāts par bērnu radošajām aktivitātēm, lai viņus izklaidētu un nebūtu garlaicīgi. Svētkos paredzēta arī dzīvā mūzika. Iepriekš vienu gadu bija saksofonisti, divus gadus – vijolnieks, šāgada mūziķi saimnieki vēl tur noslēpumā.

Visa ģimene vienkopus
Dagnija pastāsta, ka viņu ģimenē ir divas meitas – Agnese un Elīna. Mamma priecājas, ka abas meitas ar ģimenēm dzīvo Kuldīgā un vecvecākiem sagādājušas četrus mazbērnus – Ralfu, Jasmīnu, Edžu un Alisi. Meitu ģimenes palīdz vecākiem organizēt Peoniju svētkus, jo darba ir ļoti daudz. Taču kopības izjūta ir brīnišķīga. Kopā trīs paaudzēs ir desmit cilvēki!

'Souvenir De Maxime Corny'

„Darbs ar peonijām attīstās ar katru gadu. Apgūstu metodes, kā pavairot krūmpeonijas, jo šis process ir sarežģītāks nekā lakstainajām krūmpeonijām. Viens veids ir, sadalot krūmu, – jārok no zemes ārā vecais krūms, ko, protams, negribas darīt. Izrokot un sadalot, paiet kādi divi gadi, kamēr stāds iedzīvojas zemē. Vēl var pavairot potējot, un pirmie mēģinājumi ir diezgan veiksmīgi. Es, protams, domāju arī par jaunu šķirņu veidošanu – šķirņu skaits ir pietiekami liels, lai būtu, no kā izvēlēties vecākaugus sēklu ievākšanai. Ar katru gadu uzzied jauni sējeņi, jāsāk domāt par nosaukumu došanu un šķirņu reģistrēšanu. Lakstainajām peonijām paiet kādi četri pieci gadi no sēkliņas līdz ziedēšanai. Kad tas ritenis tiek iegriezts, katru rudeni sējot, tad katru gadu var sagaidīt uzziedam jaunu sējeni un priecāties, ja izdevies kas neparasts un vēl neredzēts. Ir teiciens – labi bērni ir no labiem vecākiem. Tā arī ir puķēm. Arī ziedam tie gēni nāk no labiem vecākiem,” stāsta peoniju entuziaste un teic, ka, saliekot kopā divas vienkāršas šķirnes, sanāks vienkāršs bērns. Taču, saliekot kopā divas izcilas šķirnes, varbūt sanāks kaut kas patiešām izcils. Tiesa, Dabas mātei ir savi plāni un noteikumi. Vēl ir jāņem vērā, ka ne katra šķirne dod auglīgus putekšņus un arī ne katra šķirne veido sēklas, tas selekcionāram ir jāzina.

'Salmon Dream'

Pēta ārzemju pieredzi
„Visas zināšanas par peonijām man nākušas no prakses, no interneta, no grāmatām un no citiem audzētājiem. Katru gadu es ar kādu no meitām braucu pa Eiropu skatīties peoniju dārzus. Šogad jau mums biļetes kabatā – maija beigās dosimies uz Vāciju, uz Diseldorfu. Visa ģimene nevaram aizbraukt – tas ir pārāk dārgi un visiem nav laika. Meitas pārvalda angļu valodu, kas nav mana stiprā puse. Ārzemēs es smeļos pieredzi un dibinu kontaktus. Šogad mani vairāk interesē krūmpeonijas. Lakstaino peoniju šķirņu tagad Latvijā ir pietiekami – ir plašas iespējas iegādāties,” uzskata saimniece.

Dagnija atklāj, ka līgavas arvien biežāk vēlas savu līgavas pušķi veidot no peonijām. Zvanot jau no pavasara, kad uzzina savu kāzu datumu, un vaicā, vai varēšot dabūt šos brīnišķos ziedus uz to laiku. „Protams, ja kāzu datums nolikts ārpus peoniju ziedēšanas laika, tad nevaram piedāvāt ziedus. Tādā gadījumā vajag siltumnīcu, bet peonija nav siltumnīcas puķe – vismaz manā skatījumā. Esmu mēģinājusi audzēt peonijas siltumnīcā, bet izaug līganiem kātiem. Tad vajag tuneļus veidot, lai gaiss cirkulē. Mani vairāk interesē šķirņu daudzveidība un jaunu šķirņu veidošana, nevis rūpnieciski audzēt grieztajiem ziediem, tos jau mums visā krāšņumā piedāvā Holande,” strikti nosaka puķaudzētāja. „Lai tādu lauku, kuru varētu izmantot griezto ziedu ieguvei, iestādītu, vajag ļoti lielus līdzekļus. Ar laiku, protams, stādi saaug, bet vienā reizē lauku piestādīt ir dārgi,” pieredzē dalās peoniju audzētāja un piemin savu lielāko palīgu – vīru Aldi. Dzīvesbiedra pārziņā ir visi ar tehniku saistītie darbi. Ir dažāda tehnika iegādāta – sākot no ļoti maza kultivatora (25 cm plata), līdz pat minitraktoram. Tasviss tāpēc, lai pēc iespējas vairāk atvieglotu roku darbu, jo visu paveic pašu spēkiem.

'Sunny Girl'

Daiļdārzs papildinās katru gadu
„Peonijas zieds un vēl pie tam tik liels nevar atstāt vienaldzīgu nevienu. Vienalga – vai tā ir sieviete, vai vīrietis. Ciemiņus mēs gaidām no maija beigām, iepriekš gan jāpiesakās, lai esam mājās. Ceru, ka šogad par spīti aukstajam pavasarim sāks ziedēt krūmpeonijas.”

Ziedoņos aug ne tikai peonijas. Savam skaistumdārzam Voiku ģimene izvēlas kokus un krūmus, kuri mazāk redzēti un pašiem patīk. Kad mājas cēluši, zemes gabalā nav audzis pilnīgi neviens koks. Radusies iespēja visu gādāt un sastādīt pēc savas gaumes. Kolekcijā, kas tiek vākta divpadsmit gadus, ir dažādu šķirņu magnolijas, valrieksts, sarkanlapu kļava, sniegpārsliņu koks, sniegpulksteņu koks – tāds krūmiņš, kura ziedi atgādina sniegpulksteņus un zied tādiem pašiem ziediņiem kā šī sīkā pavasara puķīte, tikai tie iekārtojušies uz dzīvi krūmā. Zied maija beigās, jūnijā. Ir dažādu sugu egles, priedes.

„Es neizvēlos tādus augus, kuri neiztur mūsu Latvijas ziemas. Tad ir žēl, ka augs aizgājis bojā. Izvēlos salcietīgos augus, bet magnolijas gan aptinu ar agrotīklu, lai ziedi nenosalst,” par savu augu kolekciju stāsta kopēja.

'Dark Eyes'

Galvenais ir saprašana par puķi
„Iemācīties var, visu darot pašam,” viedu atziņu izsaka Dagnija Voika un secina no pieredzes, ka peoniju audzēšana nav lēts prieks. Lai nu kā – divpadsmit gados ieguldītais ir ļāvis izveidot vienu no Latvijā lielākajām peoniju kolekcijām „Galvenais ir jānāk saprašanai par puķi – kā pareizi audzēt un kas šai puķu kultūrai vajadzīgs. To nevar iegūt vienā gadā. Tas ir jājūt. Un šī prasme atnāk tikai ar pieredzi. Viens ir redzēt bildi un pavisam cits – redzēt augu dārzā augam. Vēl cits ir izaudzēt to pašam un tad saprast, ko augs grib un ko negrib, gala rezultāts nav ātrs – pilnvērtīgi cers uzzied otrajā, trešajā gadā pēc stādīšanas,” teic peoniju audzētāja un neslēpj, ka viņai ļoti patīkot dzīve pie dabas laukos. Ar peonijām viņa aprunājoties, it sevišķi tad, kad ziedpumpuri veras, un jo īpaši tad, kad kāda jauna šķirne pirmo reizi uzzied. Izejot laukā no rīta ar savu kafijas krūzīti un uzsākot sarunu ar savām draudzenēm. „Gribu domāt, ka man ir zaļie pirkstiņi, jo viss, ko iestādu, aug. Ziedi baro mūsu dvēseli, tādēļ tik daudziem tie ir vajadzīgi, tāpat kā gaiss un ūdens,” tā Voikas kundze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu

Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...

Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā
Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā

#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...

Elejas ziedošās "Atvasaras"
Elejas ziedošās "Atvasaras"

Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...

Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs
Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs

KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...