, .
cloudy -3.2℃
Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

Par ziemāju laukiem – piesardzīgs optimisms

LLKC , 23-03-2022
Par ziemāju laukiem – piesardzīgs optimisms

Kamēr vienā Latvijas malā jau steidz veikt lauku diskošanu, otrā zemi vietām vēl klāj balta sniega sega, bet – kā vienā, tā otrā gadījumā ziemāji pavasari sagaida labā stāvoklī un pagaidām bažu nav. To pēc pirmajām lauku apskatēm pavasarī atzīst Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālisti.

Ziemāju lauki ir labāki kā aizvadītā gada pavasarī, jo šoziem nebija sniega pelējuma, kas pērn pabojāja daudzus sējumus. Tomēr tas nenozīmē, ka augiem nav nepieciešama piebarošana – Kurzemē lauki jau tiktāl apžuvuši, ka var sākt pavasara darbus – augu piebarošanu ar komplekso un slāpekļa mēslojumu. “Ņemot vērā situāciju ar minerālmēslu pieejamību, lielie saimnieki tiešām sākuši domāt par to  lietošanu mazākā apjomā. Tomēr aizvien gadās vietas, kur mežmala nobērta balta ar minerālmēsliem...” norāda LLKC Kuldīgas biroja augkopības konsultante Daiga Mellere, mudinot saimniekus vairāk izglītot savus darbiniekus par atbildīgu minerālmēslu lietošanu.

Kurzemē bieži problēmas rada arī ilgstošs  sausums, kas noteikti jāņem vērā, plānojot pavasara darbus. “Ventspils pusē zeme ir tik sausa, ka atsevišķi saimnieki jau sēj auzas un vīķi, cerot, ka augi paspēs uzņemt nepieciešamo mitrumu un barības vielas, lai spētu augt,” skaidro LLKC Liepājas biroja augkopības konsultants Mārtiņš Pružinskis.

Arī Zemgalē siltās dienas atmodinājušas laukus un saimniecības pamazām uzsāk lauku darbus. Tomēr patlabn naktīs aizvien ir zema gaisa temperatūra un arī turpmāk laikapstākļi solās būt ļoti vēsi, tāpēc ar laukaugu mēslošanu nevajadzētu steigties.

Latgales un Vidzemes pusē vēl šur tur ir sniegs uz laukiem un augi pamazām mostas. Šajos reģionos lauku darbi visticamāk uzsāksies pēc solītā vēsuma marta beigās un aprīļa sākumā.

Labi ir ziemāji arī Kurzemē, tomēr tur, kur ilgstoši atradies ūdens, sējumi tomēr izslīkuši. “Tur neko vairs darīt nevar,” saka LLKC Talsu biroja vadītājs Alfons Spēks, piebilstot: “Mūspusē problēmas radījuši arī meža zvēri – stirnas izraustījušas, apkodušas rapsi. Te būs darbs apdrošinātājiem, jo Talsu pusē daudzi zemnieki savus laukus ir apdrošinājuši”.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: “Šopavasar lielākā daļa  lauksaimnieku nepieciešamo mēslojumu ir sagādājuši. Lielā mēslojuma sadārdzinājuma dēļ lauksaimnieki daudz apdomīgāk plāno tā lietošanu. Lai arī cik neskaidras pašlaik ir cenas, par kādām varēsim realizēt ražu, aicinām saimniekus rēķināt, cik ieguldīt un cik lauks dos ražu.”

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Latvijas lauksaimniecības ekonomiskā izaugsme – lēna, bet ar lielu potenciālu
Latvijas lauksaimniecības ekonomiskā izaugsme – lēna, bet ar lielu potenciālu

Ekonomiskās attīstības potenciāls Latvijas lauksaimniecībā, Zaļā kursa iete...

Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas par 25%
Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas par 25%

Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas visā Latvijā pieaugušas vi...

Aptauja: Vietējo ražotāju sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta
Aptauja: Vietējo ražotāju sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta

Vietējiem ražotājiem sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta, secināts La...

"Abonē un laimē" loterijas uzvarētāji!
"Abonē un laimē" loterijas uzvarētāji!

27. janvārī notika "Saimnieks LV" abonēšanas loterijas izloze....