, .
cloudy 18℃
Vārda dienu svin: Ritma, Ramona

Nordisk Alkali – gatavs nākotnes tirgum

Elīna Grase , 22-07-2021
Nordisk Alkali – gatavs nākotnes tirgum

Saimnieks LV / 2021.gads (Februāris.)

Nordisk Alkali ir Zviedrijā dibināts uzņēmums, kas specializējas augu aizsardzības līdzekļu nozarē un Latvijā ir darbojies jau kopš 2011. gada, bet no 2019. gada ir arī Nordisk Alkali pārstāvis Latvijā. Uzņēmums lepojas, ka tā darbiniekiem ir ilggadēja un plaša pieredze dažādu augu aizsardzības līdzekļu lietošanā, sākot no konvencionālās lauksaimniecības līdz specializētiem augu aizsardzības līdzekļiem augļu koku, ogulāju, dārzeņu un siltumnīcu augu aizsardzībai. Lai uzzinātu, kas jauns augu aizsardzības līdzekļu nozarē un kādas līdzības novērojamas starp lauksaimniecību Latvijā un Zviedrijā, runājām ar Nordisk Alkali izpilddirektoru Ēriku Akessonu (Erik Åkesson).

– Cik ilgi jūs jau strādājat Nordisk Alkali?
– Man ir 13 gadu pieredze augu aizsardzības līdzekļu nozarē, desmit no tiem – Nordisk Alkali. Es vadu Nordisk Alkali, kas darbojas septiņās valstīs Ziemeļeiropā un Baltijas valstīs – Norvēģijā, Dānijā, Zviedrijā, Somijā, Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Kopumā mums ir 20 darbinieki. Nordisk Alkali 100 % pieder Belchim Crop Protection, kura īpašnieki ir R&D uzņēmumi no Japānas. Uzņēmumiem ir pētniecības departaments, kas veic visu izpētes darbu, lai atklātu un izveidotu jaunas darbīgās vielas augu aizsardzībai, kuras mēs varam izplatīt Eiropā.

Nordisk Alkali izpilddirektors Ēriks Akessons (Erik Åkesson).

– Kāds bijis 2020. gads uzņēmumā?
– Mums bija labs gads – apgrozījums pieauga, tajā skaitā arī Latvijā. Piecpadsmit gadus esam strādājuši, lai izveidotu plašāku portfeli Latvijai, un tagad varam redzēt, ka šis ilgtermiņa ieguldījums sāk atmaksāties. Taču attīstība turpinās!

Par spīti Covid-19 radītajiem izaicinājumiem, sezonas laikā mums izdevās lielākoties savlaicīgi piegādāt un nodrošināt visas preces mūsu reģionā. Tāpēc es teiktu, ka mūs, tāpat kā kopumā agroķīmijas rūpniecības industriju, Covid-19 2020. gadā ievērojami neietekmēja.

Nordisk Alkali piedāvājumā ir ap 40 augu aizsardzības līdzekļu. Kuri, jūsuprāt, ir populārākie un veiksmīgākie no tiem? Vai šogad gaidāmi kādi jaunumi?
–  Mēs piedāvājam plašu produktu klāstu, tāpēc izcelt kādu no tiem ir grūta izvēle, taču es teiktu, ka daži no vissvarīgākajiem un populārākajiem ir mūsu pieskares iedarbības aizsargājošs fungicīds Ranman Top kartupeļu lakstu puves (Phytophthora infestans) ierobežošanai, tāpat ir Samson Max 6 OD, Temsa SC un Onyx – sistēmas iedarbības herbicīdi viengadīgo un daudzgadīgo viendīgļlapju nezāļu un divdīgļlapju nezāļu ierobežošanai kukurūzas sējumos. Ir arī daži specializētie produkti, ko izmanto dārzeņiem, piemēram, Lentagran WP lapu dārzeņiem, kāpostiem, zirņiem, sīpoliem un ķiplokiem. Piedāvājam arī tādus lauksaimniekiem pievilcīgus produktus kā Protendo 300 EC, Conclude AZT 250 SC, Moxa, Roxy 800 EC un Diflanil 500 EC. Tie ir tā saucamie kopiju produkti, kuriem mēs vai mūsu partneris nav sākotnējais molekulas atklājējs.

2021. gadā mēs, Nordisk Alkali, turpināsim tirgu iepazīstināt ar jaunu sistēmas iedarbības insekticīdu Teppeki, kas efektīvi kontrolē laputis. Laidīsim klajā arī mūsu izstrādātu biocīdu Enclean, kas satur nonānskābi. Enclean ir produkts, ko izmanto, lai ierobežotu aļģes uz dažādām virsmām āra apstākļos, līdz ar to tas nav paredzēts lauksaimniecības vajadzībām.

– Kāds bijis 2020. gads lauksaimniecības nozarē Zviedrijā? Vai bijuši kādi izaicinājumi?
– Augu aizsardzības produktu ziņā tas bija stabils gads. Tas nebija ārkārtīgi lietains, tāpēc fungicīdu lietošana bija ierastā līmenī, herbicīdu lietošana arī bija vidējā piecu gadu līmenī, bet insekticīdus lietoja mazāk kā parasti. Raža gan graudaugiem, gan rapsim bija virs vidējās, arī cenas bija pievilcīgas. Turpretī lauksaimniekiem, kas audzē galda kartupeļus un dārzeņus, Covid-19 radīja sarežģījumus. Restorānu tirgus ir ievērojami samazinājies.

Palielināta problēma, ar kuru saskaras Zviedrijas lauksaimnieki, ir nezāļu izturība pret dažām ķīmiskām produktu grupām. Dažiem lauksaimniekiem kļūst arvien grūtāk ierobežot gan peļastīšu lapsasti (Alopecurus myosuroides), gan airenes (Lolium). Lai izvairītos no šīm problēmām, ir svarīgi nodrošināt veselīgu augseku un lietot augu aizsardzības līdzekļus no dažādām grupām.

– Vai, jūsuprāt, ir atšķirības zināšanās par augu aizsardzības līdzekļiem starp Zviedrijas un Latvijas lauksaimniekiem?
– Es domāju, ka pirms 10–15 gadiem varbūt tādas bija, bet tagad jūtu, ka Baltijas valstīs kopumā un, protams, arī Latvijā ir liela interese un labas zināšanas par augu aizsardzības līdzekļiem ne tikai starp uzņēmumiem, kas izplata mūsu produktus, piemēram, Agrimatco, Baltic Agro, Scandagra, Linas Agro, Latraps, bet arī pašu lauksaimnieku vidū. Tāpat kā visās valstīs, Zviedrijā ir lauksaimnieki, kuri nav diez ko ieinteresēti un izglītoti agroķīmijas jautājumos, bet ir arī daudz tādu, kuriem ir liela interese par kultūraugu audzēšanu, tostarp agroķīmiju. Manuprāt, Latvijā vēl ir daudz darāmā, bet tas pats attiecas arī uz visām pārējām valstīm. Tā kā mūsu nozari ļoti ietekmē laika apstākļi, neviena sezona nav bijusi tāda pati kā cita, tāpēc nav iespējams zināt visu un vienmēr ir, ko mācīties. Būdami ziņkārīgi, mēs turpināsim attīstīt lauksaimniecību!

– Kādi ir jūsu novērojumi par lauksaimniecības tendencēm Eiropā? Ko Nordisk Alkali dara, lai tām ietu līdzi?
– 2020. gadā nāca klajā ES biodaudzveidības stratēģija No lauka līdz galdam, kas noteikti ietekmēs mūsu nozari, bet domāju, ka mēs Ziemeļeiropā jau esam diezgan progresīvi, ar to saprotot ieviesto integrēto augu aizsardzību (Integrated Pest Management) un optimizētās devas likmes. Attiecībā uz zaļo kustību mēs arī izstrādājam jaunu produktu, kas tiks reģistrēts un laists klajā nākamo 4–5 gadu laikā. Visi šie produkti nebūs pieejami lietošanai bioloģiskajā audzēšanā, bet mums nepieciešami produkti ar labu CLP klasifikāciju un Ecotox profilu, kas var veiksmīgi iziet reģistrāciju ES līmenī. Strādājam, lai mūsu portfelis atbilstu nākotnei, lai mēs kļūtu par labu partneri lauksaimniekiem un nodrošinātu viņu vajadzības. Esmu pārliecināts, ka augu aizsardzības līdzekļi ir viena ļoti svarīga ilgtspējīgas lauksaimniecības sastāvdaļa.

– Ko jūs ieteiktu lauksaimniekiem, lai uzlabotu augu aizsardzības līdzekļu lietošanu?
– Protams, lai izvēlētos savām vajadzībām piemērotus produktus, lauksaimniekam būtu jāzina, kas notiek uz viņa laukiem – ar kādu slimību vai nezāli ir problēmas, pēc tam jāsazinās ar Nordisk Alkali personālu vai mūsu izplatītāju uzņēmumiem, lai apspriestu, kurš būtu labākais risinājums šīs problēmas risināšanai, – tā kā lauku apskates patiešām ir panākumu atslēga.

Es arī teiktu, ka svarīgi ir lauksaimniekam pirms produkta lietošanas rūpīgi izlasīt produkta marķējumu. Par laimi tas nenotiek bieži, bet gadās, ka mēs saņemam pretenziju, un, kad izskatām situāciju, problēmas cēlonis vairumā gadījumu sākas ar marķējuma nelasīšanu.

Nordisk Alkali darbinieki, piedaloties Lauku dienās Sāremā (Saaremaa) Igaunijā 2019. gada augustā.

– Kādi ir Nordisk Alkali nākotnes plāni?
– Protams, turpināt attīstīt uzņēmumu – tas nozīmē ieguldīt pētniecībā, kā arī attīstīt mūsu esošo portfeli. Klimats mainās, un parādās jauni kaitēkļi, kurus nepieciešams kontrolēt, tāpēc mūsu produkti tiek nepārtraukti attīstīti, lai risinātu šīs problēmas. Lai varētu sniegt pēc iespējas labākas tehniskās konsultācijas par mūsu produktiem, katru gadu ieguldām līdzekļus aptuveni 150 labas eksperimentu prakses (GEP) standarta izmēģinājumos mūsu reģionā.

Mēs ticam Latvijas lauksaimniecībai, tāpēc nu jau gandrīz divus gadus mūsu komandai pievienojies pirmais darbinieks Latvijā – pārdošanas atbalsta un mārketinga vadītāja Dace Teterovska. Es domāju, ka mūsu nākotne izskatās cerīga, jo gan esošie Nordisk Alkali produkti, gan mūsu izstrādātie jaunie, kas drīzumā tiem pievienosies, ir ļoti piemēroti nākotnes tirgus vajadzībām.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!

AGRITECHNICA 2023 laikā AMAZONE prezentēja jauno minerālmēslu izkliedētāju ...

Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...