, .
fair_night 16.8℃
Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Neredzamais drauds – mikotoksīni

Aiga Kaļva-Avotiņa , 12-07-2023
Neredzamais drauds – mikotoksīni

Saimnieks LV / 2023.gads (Maijs)

Cargill – viens no lielākajiem pārtikas un dzīvnieku barības ražotājiem pasaulē ar 150 gadu darbības pieredzi – pēdējos septiņus gadus apkopo datus par mikotoksīnu izplatību dažādos pasaules reģionos. Katru gadu tiek analizēts vairāk nekā 300 000 paraugu no 135 000 barības izejvielām, kas ņemti no barības ražotnēm, fermām, noliktavām. Šis ir pasaulē visplašākais apkopojums par mikotoksīnu klātbūtni dzīvnieku barībā.

Kādēļ mikotoksīni ir bīstami
Mikotoksīni ir organiski ķīmiskie savienojumi, ko izdala mikroskopiskās sēnes. Tās atrodamas uz augiem augšanas, novākšanas vai uzglabāšanas laikā un sāk izdalīt toksīnus noteiktos brīžos, kad apkārtējā vidē rodas tām nelabvēlīgi apstākļi (piemēram, temperatūras, pH, mitruma maiņa). Šobrīd zināms vairāk nekā 500 dažādu mikotoksīnu, taču visbiežāk barībā tiek pārbaudīti seši mikotoksīni, kas lauksaimniekiem sagādā vislielākās galvassāpes, – aflatoksīns (AFL), ohratoksīns (OTA), trihotecēnes (T2, DON toksīni), fumonizīni (FUM) un zearalenons (ZEA).

Lai dzīvnieki saindētos, nepieciešama ļoti maza toksīnu koncentrācija – daži mikrogrami. Retos gadījumos saindēšanās ar mikotoksīniem izraisa nāvi. Daudz biežāk dzīvnieki uzņem piesārņotu barību ilgākā laika posmā. Tas samazina dzīvmasas pieaugumu, barības izmantošanas efektivitāti, auglību, imunitāti un vakcinācijas efektivitāti.

Visuzņēmīgākie pret mikotoksīniem ir putni, cūkas, arī piena teļi. Atgremotājiem lielākā daļa mikotoksīnu tiek noārdīta spureklī, tāpēc tie iztur relatīvi lielākas mikotoksīnu devas. Ne vienmēr saslimšanas pazīmes būs redzamas – piemēram, ja barībā būs DON toksīns nelielā devā, cūkas, kas izskatās veselas, apēdīs mazāk barības, tāpēc lēnāk pieņemsies svarā, līdz ar to audzēšana attiecīgi būs dārgāka. Jāizvairās izēdināt piesārņotu barību jaundzīvniekiem, kā arī dzīvniekiem pirms un pēc dzemdībām...

 

 

Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Sēšanas realitāte jaunā līmenī
Sēšanas realitāte jaunā līmenī

Paaugstini darba efektivitāti ar Cirrus 9004-2C sējmašīnu! Cirrus 9004-2C i...

Letālie gēni – klusie slepkavas Holšteinas šķirnes ganāmpulkos
Letālie gēni – klusie slepkavas Holšteinas šķirnes ganāmpulkos

Holšteinas šķirne ir populārākā piena liellopu šķirne Latvijā, taču pat šīs...

AS Smiltenes piens – ilgtspējīgas investīcijas un jauni piena produkti
AS Smiltenes piens – ilgtspējīgas investīcijas un jauni piena produkti

AS Smiltenes piens 2024. gads ir bijis ļoti darbīgs, jaunu izaicinājumu, in...

Vairāk piena no katra hektāra
Vairāk piena no katra hektāra

Produktīvā piena lopkopības saimniecībā galvenā uzmanība tiek pievērsta vie...