, .
cloudy 6.7℃
Vārda dienu svin: Haralds, Almants

Neredzamais drauds – mikotoksīni

Aiga Kaļva-Avotiņa , 12-07-2023
Neredzamais drauds – mikotoksīni

Saimnieks LV / 2023.gads (Maijs)

Cargill – viens no lielākajiem pārtikas un dzīvnieku barības ražotājiem pasaulē ar 150 gadu darbības pieredzi – pēdējos septiņus gadus apkopo datus par mikotoksīnu izplatību dažādos pasaules reģionos. Katru gadu tiek analizēts vairāk nekā 300 000 paraugu no 135 000 barības izejvielām, kas ņemti no barības ražotnēm, fermām, noliktavām. Šis ir pasaulē visplašākais apkopojums par mikotoksīnu klātbūtni dzīvnieku barībā.

Kādēļ mikotoksīni ir bīstami
Mikotoksīni ir organiski ķīmiskie savienojumi, ko izdala mikroskopiskās sēnes. Tās atrodamas uz augiem augšanas, novākšanas vai uzglabāšanas laikā un sāk izdalīt toksīnus noteiktos brīžos, kad apkārtējā vidē rodas tām nelabvēlīgi apstākļi (piemēram, temperatūras, pH, mitruma maiņa). Šobrīd zināms vairāk nekā 500 dažādu mikotoksīnu, taču visbiežāk barībā tiek pārbaudīti seši mikotoksīni, kas lauksaimniekiem sagādā vislielākās galvassāpes, – aflatoksīns (AFL), ohratoksīns (OTA), trihotecēnes (T2, DON toksīni), fumonizīni (FUM) un zearalenons (ZEA).

Lai dzīvnieki saindētos, nepieciešama ļoti maza toksīnu koncentrācija – daži mikrogrami. Retos gadījumos saindēšanās ar mikotoksīniem izraisa nāvi. Daudz biežāk dzīvnieki uzņem piesārņotu barību ilgākā laika posmā. Tas samazina dzīvmasas pieaugumu, barības izmantošanas efektivitāti, auglību, imunitāti un vakcinācijas efektivitāti.

Visuzņēmīgākie pret mikotoksīniem ir putni, cūkas, arī piena teļi. Atgremotājiem lielākā daļa mikotoksīnu tiek noārdīta spureklī, tāpēc tie iztur relatīvi lielākas mikotoksīnu devas. Ne vienmēr saslimšanas pazīmes būs redzamas – piemēram, ja barībā būs DON toksīns nelielā devā, cūkas, kas izskatās veselas, apēdīs mazāk barības, tāpēc lēnāk pieņemsies svarā, līdz ar to audzēšana attiecīgi būs dārgāka. Jāizvairās izēdināt piesārņotu barību jaundzīvniekiem, kā arī dzīvniekiem pirms un pēc dzemdībām...

 

 

Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu

Piena lopkopība ir dinamiska nozare, kas bieži saskaras ar dažādiem izaicin...

Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte
Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte

Govs gremošanas sistēma dabiski ir piemērota kokšķiedru saturošu barības lī...

AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts
ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts

Ģimenes saimniecība ZS Dārznieki Aizkraukles novadā nodarbojas ar piena un ...