, .
partlycloudy_day -2.8℃
Vārda dienu svin: Dagmāra, Marga, Margita

Mizgrauzis un egļu audžu izstrāde

Zemkopības ministrija , 05-02-2021
Mizgrauzis un egļu audžu izstrāde

Katram meža īpašniekam ir svarīgi apzināties bīstamākā egļu audžu kaitēkļa – egļu astoņzobu mizgrauža (Ips typographus) – apdraudējuma bīstamību. Egļu astoņzobu mizgrauzis tiek uzskatīts par agresīvāko meža kaitēkli, kas uzbrūk un iznīcina ne tikai novājinātas vai pāraugušas egles, bet arī pilnīgi veselus kokus, ja tas ir savairojies lielā skaitā. Visbiežāk mizgrauzis pastiprināti savairojas pēc vējgāzēm, taču tas var invadēt arī citādi novājinātas egļu audzes, piemēram, ja koki cietuši no uguns iedarbības vai ja koku saknes ir ilgi bijušas appludinātas, vai arī ja koki tikuši pakļauti pārlieku lielam mitrumam, vai arī mitruma deficītam. Par riska audzēm tiek uzskatītas apmēram 50 gadus vecas un vecākas egļu audzes, jo mizgrauža attīstībai piemērotāki ir resnāki koki. Šo kaitēkli var sastapt arī egļu ciršanas atliekās, kas ir resnākas par 12 cm, taču, lai sekmīgi vairotos, mizgrauzim ir nepieciešami egļu stumbri, kas ir resnāki par 20 cm. Sausie koki nerada mizgraužu savairošanās risku. Egles ar atlupušu mizu, bet ar zaļām skujām, ir jau mizgraužu pamestas, kuras var pieskaitīt pie sausiem kokiem.

Lai gan aizvadītajā gadā Latvijā mizgrauža savairošanās nebija tik masveidīga, kā tika gaidīts, tas nenozīmē, ka šogad var samazināt uzmanību, jo nav iespējams prognozēt, kāda situācija būs šajā gadā. Līdz ar to Valsts meža dienests iesaka meža īpašniekiem, ka galvenie pasākumi, kuri jāievēro, lai ierobežotu egļu astoņzobu mizgrauža savairošanos, ir sekojoši:

  1. vissvarīgākais – līdz aprīļa sākumam jābeidz cirsmu izstrāde egļu audzēs, vai arī skuju koku audzēs, kas robežojas ar riskam pakļautām egļu audzēm, un kokmateriāli no meža jāizved līdz aprīļa vidum;
  2. līdz 15. aprīlim ir rekomendējams izvākt no meža arī visas šajā ziemā vēja izgāztās un nolauztās zaļās egles;
  3. laikā no 1. aprīļa līdz 1. septembrim nav ieteicams veikt kopšanas cirtes un sanitārās izlases cirtes egļu audzēs, kas vecākas par 50 gadiem (izņemot gadījumus, kad egļu audzes ir kompaktas un izolētas un atrodas ne tuvāk par 100 m no citām pieaugušām egļu audzēm – šādas audzes atļauts nocirst kailcirtē, nocērtot vienā paņēmienā visu mežaudzi).

Ja līdz 1. aprīlim īpašnieks nepaspēj veikt egļu audžu izstrādi, tad drošāk būtu šos darbus atlikt uz rudeni. Ja audzes šķērslaukums nav mazāks par minimālo, tad sauso un vēja gāzto koku ciršanu var veikt iesniedzot paziņojumu VMD mežniecībā

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā klimata pārmaiņas ietekmē Latvijas mežus
Kā klimata pārmaiņas ietekmē Latvijas mežus

Plaši un postoši mežu ugunsgrēki ir viens no satraucošākajiem klimata pārma...

Kooperatīvs "Mežsaimnieks" pērn iestādījis vairāk nekā 1,1 miljonu koku
Kooperatīvs "Mežsaimnieks" pērn iestādījis vairāk nekā 1,1 miljonu koku

Mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "Mežsaimnieks" pagājušaj...

Putni - palīgi mežā, drauds vistu kūtī
Putni - palīgi mežā, drauds vistu kūtī

Tuvojoties pavasarim, daudziem meža īpašniekiem pēc lielās ziemas savu daļu...

Marta beigās varēs pieteikties atbalsta saņemšanai mežsaimniecībā
Marta beigās varēs pieteikties atbalsta saņemšanai mežsaimniecībā

Šā gada marta beigās būs iespējams pieteikties Lauku atbalsta dienesta atba...