Saimnieks LV / 2024.gads (Decembris)
Mizgrauzis (Ips typographus), zināms arī kā egļu astoņzobu mizgrauzis, ir viens no bīstamākajiem meža kaitēkļiem, kas apdraud egļu mežaudzes Latvijā. Šīs neliela izmēra vaboles spēj vienas sezonas laikā iznīcināt pat veselas audzes, tādējādi mežu īpašniekiem radot nopietnus ekonomiskus zaudējumus. Lai savlaicīgi atklātu un ierobežotu šo kaitēkļu izplatību, ir svarīgi atpazīt mizgrauzi un tā darbības pazīmes.
Kas ir egļu astoņzobu mizgrauzis?
Mizgrauzis ir 4–6 mm gara, tumši brūna līdz melna vabolei. Mizgraužu aktivitāte sākas pavasarī, kad pieaugušie indivīdi iznāk no ziemošanas vietām, tēviņi uzbrūk eglēm un aicina pie sevis mātītes. Kaitēkļa aktivitāte atkarīga no laikapstākļiem –
ja ir auksts, lietains pavasaris un tāda pati vasara, mizgraužu populācija var ievērojami sarukt.
Mizgraužu mātītes iekļūst koka mizā un izveido mātes eju olām. No tām izšķīlušies kāpuri sāk baroties, kā rezultātā koks nokalst.
Kādas pazīmes liecina par mizgraužu klātbūtni?
Latvijā novērota strauja mizgraužu izplatība, tāpēc ir svarīgi savlaicīgi (jau pavasarī) konstatēt to klātbūtni mežaudzē, lai ierobežotu kaitēkļu izplatību un novērstu tālāku koku bojāšanos. Pašam (ja ir zināmas priekšzināšanas) vai mežsaimniecības speciālistam ieteicams apsekot mežaudzes, lai novērtētu, vai tajās novērojams astoņzobu mizgrauzis. Par to liecina dažādas pazīmes:
• svaigas urbumu vietas uz mizas: viena no pirmajām mizgrauža klātbūtnes pazīmēm ir nelieli – 1–2 mm...
Pilnu rakstu lasiet decembra SAIMNIEKS LV numurā!
Paaugstini darba efektivitāti ar Cirrus 9004-2C sējmašīnu! Cirrus 9004-2C i...
Holšteinas šķirne ir populārākā piena liellopu šķirne Latvijā, taču pat šīs...
AS Smiltenes piens 2024. gads ir bijis ļoti darbīgs, jaunu izaicinājumu, in...
Produktīvā piena lopkopības saimniecībā galvenā uzmanība tiek pievērsta vie...