, .
cloudy 4.7℃
Vārda dienu svin: Dagnis, Dagne

Meža nozare ir viens no Latvijas tautsaimniecības stūrakmeņiem

LETA , 24-11-2022
Meža nozare ir viens no Latvijas tautsaimniecības stūrakmeņiem

Meža nozare ir viens no Latvijas tautsaimniecības stūrakmeņiem, kas balsta valsts ekonomiskās, sociālās un vides intereses, trešdien konferencē "Mežsaimniecības konference meža īpašniekiem 2022" uzsvēra zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA).

Kā norāda Zemkopības ministrijā (ZM), Latvijas meža nozare 2021.gadā veidoja 6,5% no iekšzemes kopprodukta. 2021.gadā meža nozares produkcijas eksporta apjoms gandrīz trīs reizes pārsniedza importu un palielinājās par vairāk nekā 1,1 miljardu eiro, jeb 40,9%, salīdzinot ar 2020.gadu.

Atskatoties uz pēdējos gados paveikto meža nozarē, Gerhards konferencē atzīmēja nacionālās meža monitoringa sistēmas attīstību, kas nodrošina valsts bāzes finansējumu zinātniski pamatotas informācijas ieguvei par meža resursu un vides, tai skaitā meža bioloģiskās daudzveidības, stāvokli valstī un izmaiņu novērtējumu nacionālā līmenī.

Tāpat veiktas izmaiņas Meža likumā, kas atļauj publiskot meža inventarizācijas datus un dod iespēju meža apsaimniekošanas vajadzībām saņemt iestāžu rīcībā esošo informāciju.

Savukārt veicot grozījumus Medību likumā ir samazināti medījamo dzīvnieku postījumi, celta medību efektivitāte, kā arī novērstas ar informācijas ieguvi konstatētās problēmas.

Vienlaikus ZM atzīmē, ka 2022.gada jūnijā, reaģējot uz energoresursu krīzi, veiktas izmaiņas normatīvajā regulējumā, izlīdzinot galvenās cirtes caurmēra parametrus ar tuvējām kaimiņu valstīm. Līdz ar to Latvijā radīti līdzvērtīgas konkurences nosacījumi meža apsaimniekošanai un iespēja meža īpašniekiem un apsaimniekotājiem elastīgāk pieņemt lēmumu par koksnes laišanu tirgū.

Ministrijā prognozē, ka šādi izdosies kompensēt koksnes resursu samazinājumu, pārtraucot apaļkoku importu no Krievijas un Baltkrievijas.

Tāpat ZM norāda, ka ar ES Lauku attīstības programmas atbalstu, četru gadu laikā veikta meža ieaudzēšana 4093 hektāru platībā un atjaunotas mežaudzes pēc meža ugunsgrēkiem 1526 hektāru platībā, kā arī 41 141 hektāru platībā veikta jaunaudžu kopšana un mazvērtīgu mežaudžu nomaiņa.

Savukārt, Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskajā plānā 2023.-2027.gadam, iekļauti arī pasākumi meža nozarei, paredzot ieguldījumus ilgtspējīgai mežsaimniecībai, kas ietver atbalstu jaunaudžu retināšanai, meža ieaudzēšanai un mežaudžu nomaiņai. Paredzēts arī atbalsts pieredzes apmaiņas un zināšanu pilnveidošanas veicināšanai.

Tāpat meža īpašniekiem arī turpmāk būs pieejams atbalsts kompensāciju veidā par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem, kā arī atbalstam būs palielināta likme.

"Tas ir solis tuvāk pēc iespējas taisnīgāku kompensāciju ieviešanai īpašniekiem par saimnieciskās darbības ierobežojumiem. Pēdējo gadu dati liecina, ka pieaug platības ar mežsaimnieciskās darbības aprobežojumiem arī privātajā mežā," skaidro ministrijā.

Kompensācijās par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem "Natura 2000" teritorijā ik gadu tiek izmaksāti vairāk nekā četri miljoni eiro.

Vienlaikus Gerhards norāda, ka "tuvākajos gados meža nozare saskarsies ar vairākiem izaicinājumiem, kas saistīti gan ar ģeopolitiskiem notikumiem, gan Eiropas Savienības (ES) ES Zaļā kursa mērķu sasniegšanu".

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Viedā trešdiena | 5. aprīlis plkst. 15.00
Viedā trešdiena | 5. aprīlis plkst. 15.00

Aicinām piedalīties Viedajā trešdienā, lai saskatītu sevi SABIEDRĪBAS VIRZĪ...

Zīdītājgovju pirmās atnešanās vecuma ietekme uz teļu augšanu, attīstību
Zīdītājgovju pirmās atnešanās vecuma ietekme uz teļu augšanu, attīstību

Programma: Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma ...

Ēdināšanas ietekme uz dažādu govju genotipu produktivitātes rādītājiem
Ēdināšanas ietekme uz dažādu govju genotipu produktivitātes rādītājiem

Programma: Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma ...