, .
cloudy -0.3℃
Vārda dienu svin: Krišs, Ksenija, Eglons, Egle

Meža īpašnieku kooperatīvs "Mežsaimnieks" plāno iegādāties 500 000 koku stādu Lietuvā

LETA , 10-09-2020
Meža īpašnieku kooperatīvs "Mežsaimnieks" plāno iegādāties 500 000 koku stādu Lietuvā

Rodot risinājumu meža stādu deficītam Latvijā, meža īpašnieku kooperatīva "Mežsaimnieks" plāno no Lietuvas valsts mežu apsaimniekotāja "Valstibiniu mišku uredija" kokaudzētavām iegādāties kopā vairāk nekā 500 000 stādu, aģentūrai LETA pavēstīja kooperatīva biznesa risinājumu un mārketinga daļas vadītājs Andis Malējs.

Viņš informēja, ka Latvijas meža stādu tirgū jau vairākus gadus novērojams pieaugošs stādu deficīts. Kooperatīvs sadarbojas ar vairākām Latvijas kokaudzētavām, tajā skaitā ar AS "Latvijas valsts meži", kam pieder lielākās kokaudzētavas. Tomēr tās vairs nespējot nodrošināt privātā sektora pieprasījumu un stādi jārezervē vismaz gadu iepriekš.

Malējs norādīja, ka nākamajā stādīšanas sezonā, kas sākas šoruden un beidzas nākamajā pavasarī, kooperatīva biedru mežos paredzēts iestādīt vairāk nekā 800 000 stādu, pārsvarā egles, bērzus un priedes. Viņš piezīmēja, ka tiek pausta cerība, ka ar Lietuvā iegādātajiem stādiem šai sezonai pietiks, tomēr nepieciešamības gadījumā stādi būšot jāpērk Polijā, kas gan esot pārāk tālu. Sadarbība ar Lietuvas stādu audzētavām notiek jau septiņus gadus, līdz ar to pirktie stādi ir jau daļēji pārbaudīti un atbilst Latvijas klimatiskajiem apstākļiem.

Šonedēļ "Mežsaimnieks" mežkopji devās uz Lietuvu, lai pārliecinātos par pērkamo stādu kvalitāti. Tika apmeklētas kokaudzētavas Panevēžā, Anīkščos un Dubravā. Pēc kaimiņvalstī redzētā kooperatīva valdes priekšsēdētājs Grigorijs Rozentāls izteicās, ka lietuviešiem kokaudzētavas esot būtiski mazākas, nekā pierasts redzēt Latvijā.

"Lietuvas valsts meži tika dibināti pirms diviem gadiem un šobrīd vēl noris darbs pie kokaudzētavu attīstības stratēģijas. Kokaudzētavas vēl tikai mēģina, eksperimentē un mācās no savām kļūdām. Stādi pie lietuviešiem ir iegūstami, bet tie ir gan ļoti labas, gan ne tik labas kvalitātes, tādēļ ir jābrauc, jāskatās," teica Rozentāls.

Mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrībā "Mežsaimnieks" apvienojušies 642 privāto meža īpašnieki no visas Latvijas, kas kopā apsaimnieko 12 200 hektāru meža. Apsaimniekojot mežus, kooperatīvs kopā iepērk mežsaimniecības pakalpojumus un kopā realizē kokmateriālus, kas ļaujot iegūt izdevīgākus nosacījumus tirgū. 2019.gadā kooperatīva apgrozījums esot bijis 7,25 miljoni eiro. Kooperatīvam ir trīs reģionālie biroji Alsungā, Valmierā un Rēzeknē, kā arī konsultāciju centrs Rīgā.

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Aktuāli semināri meža īpašniekiem
Aktuāli semināri meža īpašniekiem

Aicinām meža īpašniekus piedalīties MKPC rīkotajos semināros par pārskatu s...

Turpmāk nacionālajā meža monitoringā iekļauts arī meža bioloģiskās daudzveidības monitorings
Turpmāk nacionālajā meža monitoringā iekļauts arī meža bioloģiskās daudzveidības monitorings

Turpmāk nacionālajā meža monitoringā tiks iekļauts arī meža bioloģiskās dau...

Meža produktu imports pērn 11 mēnešos palielinājies par 43,6%
Meža produktu imports pērn 11 mēnešos palielinājies par 43,6%

Latvijā 2021.gada 11 mēnešos meža produktus ieveda 1,269 miljardu eiro vērt...

Ar 1. janvāri VMD nepiemēro maksu par sniegtajiem pakalpojumiem
Ar 1. janvāri VMD nepiemēro maksu par sniegtajiem pakalpojumiem

Ar 2022. gada 1. janvāri Valsts meža dienests nepiemēro maksu par sniegtaji...