, .
cloudy 6.6℃
Vārda dienu svin: Dainuvīte, Gija, Megija

Medību noteikumu grozījumi

MKPC , 15-04-2024
Medību noteikumu grozījumi

Ministru kabinets 12. martā apstiprinājis Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus Medību noteikumos, kas nosaka vairākām medījamo putnu sugām citu medību termiņu un atsevišķus nosacījumus, kā arī īsteno pāreju uz medniecības informācijas elektronisku apriti.

Sugas un medību termiņi

Noteikumi paredz izmaiņas medījamo putnu medību termiņos un nosacījumos. Mežirbe (Bonasia bonasia) tiek izņemta no nelimitēto medījamo dzīvnieku saraksta un tiek pārvietota pie limitētajiem medījamiem dzīvniekiem, kā arī ūdensputnu medību sezonas sākums, kas iepriekš bija no augusta otrās sestdienas, ir pārcelts uz konkrētu datumu, un tagad ūdensputnu sezona sāksies 20. augustā. Tajā pašā laikā tika ieviests nosacījums, ka medniekam publiskajos ūdeņos ir atļauts vienā medību dienā nomedīt ne vairāk kā 10 ūdensputnus. Šīs izmaiņas palīdzēs aizsargāt ūdensputnu populācijas.

Noteikumos līdz pasugas līmenim tiek precizēts tundras sējas zoss latīniskais nosaukums (Anser fabalis rossicus) ar mērķi novērst domstarpības sējas zoss pasugu apsaimniekošanā.

Medību noteikumi papildināti, nosakot, ka vilka (Canis lupus), bebra (Castor fiber), meža caunas (Martes martes), seska (Mustela putorius), baltā zaķa (Lepus timidus) un zeltainā šakāļa (Canis aureus) medīšana ārpus noteiktajiem medību termiņiem pieļaujama tikai tādās situācijās, ja nav citu iespēju un netiek kaitēts attiecīgās sugas populācijas saglabāšanai. Medības ārpus noteiktā medību termiņa ir izņēmuma gadījumi, par kuriem Valsts meža dienests (VMD) izdod atsevišķu administratīvo aktu.

Izmaiņas noteikumos paredz, ka turpmāk individuālajās medībās būs atļauts medīt dzīvniekus, kas jaunāki par vienu gadu, izmantojot vītņstobra medību šaujamieroci, kura lodes enerģija stobra galā ir ne mazāka kā 1500 džouli, izmantojot ekspansīvās iedarbības lodi.

Praksē ir novērots, ka ārvalstu mednieki izdara pārkāpumus informācijas trūkuma vai vienkārši nezināšanas dēļ, un daudzās situācijās ir problemātiski saukt šos cilvēkus pie atbildības. Tāpēc atbildība par pārkāpumiem tagad gulsies uz to personu, kas uzņem un pavada ārvalstu medniekus.

Lietotnē “Mednis” būs jāreģistrē visi nomedītie dzīvnieki + logo

VMD turpina pāreju uz elektronisku informācijas apmaiņu, turpmāk iesniegumu iesniegšana un izdoto administratīvo aktu paziņošana Meža valsts reģistrā (MVR) tiks veikta tiešsaistē, izmantojot mobilo lietotni “Mednis”. 1. aprīlī sākās jaunā 2024./2025. gada medību sezona, kas medību saimniecībā ienesusi būtiskas pārmaiņas kārtībā, kādā notiks informācijas aprite par nomedītajiem medījamo sugu dzīvniekiem. Atbilstoši izmaiņām Medību noteikumos mobilā lietotne “Mednis” kļūs par rīku, kas praktiski aizstās gan fiziskos savilcējus, gan pienākumu medniekiem sagatavot un nosūtīt VMD atskaites par savilcēju izmantošanu un nomedītajiem dzīvniekiem. No 1. aprīļa lietotnē “Mednis” jāreģistrē visi nomedītie dzīvnieki.

Noteikumos svītrotas normas par fizisko marķieru lietošanu. Noteikumu izmaiņas paredz arī situācijas, kad pašam medniekam nav iespējas ievadīt digitālos datus mobilajā lietotnē “Mednis”, jo, piemēram, viņam nav viedtālruņa vai tas ir bojāts vai pazaudēts. Tad mednieks var deleģēt vajadzīgās informācijas ievadi citai personai.

Turpmāk mobilā lietotne “Mednis” pieprasīs arī nomedītā dzīvnieka fotogrāfiju ar informāciju par medību laiku un vietu. Tas nodrošina katra ievāktā dzīvnieka izcelsmi un izsekojamību, šī prasība attiecās arī uz nelimitētajām medījamajām dzīvnieku sugām.

Noteikumi “Grozījumi Ministru kabineta 2014. gada 22. jūlija noteikumos Nr. 421 “Medību noteikumi”” stājas spēkā 1. aprīlī un tiks publicēti oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Ministru kabineta noteikumu grozījumi mežsaimniecībā
Ministru kabineta noteikumu grozījumi mežsaimniecībā

2024.gada decembrī pieņemti būtiski Ministru kabineta noteikumu grozījumi, ...

Svētku eglīte no Latvijas valsts mežiem
Svētku eglīte no Latvijas valsts mežiem

Arī šogad AS “Latvijas valsts meži” (LVM) ļauj meklēt un pārnest mājās vien...

BIOR laboratorija piedāvā trihinelozes izmeklējumus mežacūkām, samazinot izmaksas
BIOR laboratorija piedāvā trihinelozes izmeklējumus mežacūkām, samazinot izmaksas

Lai samazinātu mednieku izmaksas mežacūku trihinelozes izmeklējumiem, no 1....