, .
partlycloudy_day 15.1℃
Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

LVM: Īstenojot atbildīgu mežsaimniecību, iespējams savākt divreiz vairāk oglekli nekā dabiski augošos mežos

LETA , 06-11-2020
LVM: Īstenojot atbildīgu mežsaimniecību, iespējams savākt divreiz vairāk oglekli nekā dabiski augošos mežos

Īstenojot atbildīgu mežsaimniecību, ir iespējams savākt divas reizes vairāk oglekli nekā dabiski augošos mežos, pauda AS "Latvijas valsts meži" (LVM) padomes priekšsēdētājs Jurģis Jansons, runājot par Eiropas Zaļo kursu.

"Zaļais kurss ir laba ideja, taču jautājums, cik šī ideja tiek labi ieviesta un, vai ieviešanas procesā tā netiek sakropļota līdz nepazīšanai. Līdzīgi, kā ar mazo ērgļu aizsardzību: vai ērgļi tiek sargāti un cilvēki motivēti ar tiem sadzīvot un pat priecāties par tiem, vai cilvēkiem tiek uzlikts brutāls aizliegums veikt saimniecisko darbību savā īpašumā piecu un vairāk hektāru platībā. Tas cilvēkus sanikno, un viņi ir gatavi tiesāties par šo jautājumu. Šajā gadījumā vaina jau nav ērgļos, bet gan izpildījumā," sacīja Jansons.

Viņš atzīmēja, Zaļais kurss ir arī klimata pārmaiņu mazināšana, tostarp galvenokārt CO2 emisiju samazināšana, ko var panākt divos veidos - viens veids ir apstādināt valstī jau tā diezgan vārgo ražošanu, bet otrs veids - savākt izmešus atpakaļ mežā ar fotosintēzes palīdzību. 

"Uz to mērķtiecīgi ir vērsta LVM darbība, palielinot mežu ražību jeb koksnes ražotspēju. Valsts tiek lūgta atbalstīt meža nozares iniciatīvas, lai šī situācija mainītos arī privātajos mežos, lai cilvēki būtu ieinteresēti stādīt un kopt mežus, audzēt vērtīgākas un ražīgākas kokaudzes, lai tās augšanas procesā šo oglekli piesaista. Protams, mēs Latvijā nesavāksim visus Eiropas izmešus. Taču kādēļ mēs gribam sevi nostādīt sliktākā pozīcijā, piemēram, kā Vācija? Viņiem rūpnīcas ir uzbūvētas, ir arī infrastruktūra, dzelzceļš. Mums tas arī ir, bet tikai daļēji, es teiktu - nepietiekami," pauda Jansons.

Tāpat viņš norādīja, ka dažreiz parādās diskusijas par to, kāpēc ir jācērt meži, kāpēc nevar ļaut tiem augt, dzīvot un tādējādi piesaistīt oglekli. "Meži noveco, vecos mežos koki aug arvien mazāk, atmirst, sākas pūšanas process. Latvijas mežzinātnieki ir izrēķinājuši, ka cilvēku neskarts egļu mežs 140 gados ir piesaistījis tikpat oglekli, cik cilvēka stādīta egļu audze 70 gados. Īstenojot atbildīgu mežsaimniecību, varam savākt divas reizes vairāk oglekli nekā tā saucamajos dabiskajos mežos," sacīja Jansons.

Eiropas zaļais kurss ir pasākumu kopums, kura mērķis ir līdz 2050.gadam padarīt Eiropu par pirmo klimatneitrālo kontinentu pasaulē. Tas nozīmē, ka radīto siltumnīcefekta izmešu apmērs nepārsniegtu absorbēto emisiju daudzumu.

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
AS “Latvijas valsts meži” uzsāk meža atjaunošanas sezonu
AS “Latvijas valsts meži” uzsāk meža atjaunošanas sezonu

Līdz ar siltāka laika iestāšanos, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) sāk darbu...

Kas jāievēro iegādājoties meža stādus ārpus Latvijas
Kas jāievēro iegādājoties meža stādus ārpus Latvijas

Latvijā ir audzis pieprasījums pēc meža stādiem, ko šobrīd pilnībā nenodroš...

Aktualizēts meža kokaudzētavu saraksts 2021
Aktualizēts meža kokaudzētavu saraksts 2021

Meža konsultāciju pakalpojumu centrs sadarbībā ar Valsts meža dienestu un A...