, .
fair_night 15.6℃
Vārda dienu svin: Zigmunds, Sigmunds, Zigismunds

LSA: Situācija lopkopībā turpina saasināties

LETA , 19-11-2020
LSA: Situācija lopkopībā turpina saasināties

Lauksaimniecības Statūtsabiedrību asociācijas (LSA) lopkopības saimniecības jau ilgāku laiku atrodas apgrūtinātos apstākļos. Situāciju visā pasaulē krasi saasinājusi Covid-19 pandēmija un arī Latvija nav izņēmums. Gan piena, gan cūkkopības nozares jau ilgāku laiku piedzīvo iepirkuma cenu samazinājumu, kas nozīmē, ka situācijai turpinoties pēc šāda scenārija daudzām saimniecībām situācija paliek arvien kritiskāka. Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības ministru sanāksmēs aicinām Zemkopības ministru Kasparu Gerhardu turpināt aktīvi iestāties par Latvijas piena un cūku audzētāju saimniecībām, kā arī rast risinājumus tirgus aizsardzībai, lai saglabātu vietējo ražošanu.

Kā norāda LSA izpilddirektors Kaspars Melnis: "Piena lopkopības saimniecības Covid-19 pandēmijas uzliesmojuma periodā bija un joprojām ir neapskaužamā situācijā, jo piena iepirkuma cenas strauji samazinājās, kas lika izdzīvot uz iespējamās situācijas stabilizēšanās rēķina nākotnē. Šajā plānošanas periodā saimniecības ir veikušas investīcijas, ņēmušas kredītus, modernizējušās, kas prasa stabilu finanšu plūsmu, kas apmierinātu esošo kredītiestāžu normatīvus, taču pašreizējā brīdī saimniecības uz to nevar paļauties, jo piena iepirkuma cena par oktobra mēnesi bija ap 0,278 eiro par svaigpiena litru, kas ne tuvu nav tāda, kāda tā bija vēl šī gada martā - vidēji 0,307 eiro. Liela daļa saimniecību joprojām ir spiestas pārdod saražoto pienu zem pašizmaksas. Papildus spiedienu uz nozari rada strauji kāpušās barības izejvielu cenas, kas turpina kāpt."

"Arī Latvijas cūku audzētāji ir nonākuši ļoti smagā situācijā. Cenu kritums vērojams kopš 2020.gada aprīļa, kad sākās Covid-19 pandēmija un tai sekojošā dīkstāve, vai darbības ierobežojumi tūrisma nozarē, ēdināšanā. Arī Āfrikas cūku mēris Vācijā ir papildinājis šo cenu kritumu, jo visa Vācijas saražotā cūkgaļa paliek ES iekšējā tirgū. Rezultātā tirgū piedāvājums pret pieprasījumu ir185% no nepieciešamā apjoma cūkgaļai. Cenas strauji krīt, rezultātā cūkas netiek realizētas paredzētajā laikā un zaudē tirgus kondīciju. Cenu haoss, kas ir radies Vācijas cūkgaļas tirgū, pārnests uz pārējām ES dalībvalstīm. Šobrīd var teikt, ka ES ir sākusies cūkkopības nozares krīze. Esošā situācija smagi ietekmē cūkkopības nozari Latvijā, jo pārdošanas izmaksas nesedz ražošanas izmaksas papildus tam pieaug barības izejvielu cena (graudi, soja). Realizācijas cena par dzīvsvara kilogramu ir 0,73-0,82 centi, bet pašizmaksa 1,10-1,20 atkarībā no saimnieciskās darbības intensitātes. Faktiski katra pārdotā nobarojamā cūka tiek pārdota ar zaudējumiem. Jā, bija nozarei, laba cena 6 mēnešus, bet pie tik krasām cenu izmaiņām tuvāko mēnešu laikā visas uzkrātās finanšu rezerves būs izsmeltas," informē Latvijas Cūku audzētāju asociācijas valdes locekle Dzintra Lejniece.

Paldies Zemkopības ministrijai par izpratni, ka iestājas par lopkopības nozari un uzklausa nozares nevalstiskās organizācijas un ekspertus, jo situācija nozarē tiešām ir smaga. Ceram, ka arī nākotnes perspektīvā šīm nozarēm tiks saglabāts ciltsdarba atbalsta maksājums, kas ir ļoti nozīmīgs, lai nozares spētu saglabāt augstvērtīgu ganāmpulku ciltskodolu un konkurēt kopējā ES tirgū, jo nevēlamies pieļaut situāciju, ka vēsturiski spēcīgākās un Latvijas tautsaimniecībai nozīmīgas nozares būtu spiestas pārtraukt ražošanu laukos un Latvijas patērētāji būtu pilnībā atkarīgi no importa.

Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācija (LSA) apvieno lauksaimniecības nozares statūtsabiedrību saimniecības, lai koordinētu asociācijas biedru savstarpējo darbību kopīgo interešu aizstāvēšanai, sekmētu lauksaimniecības nozares ražotspēju un konkurētspēju, kā arī lai pārstāvētu asociācijas intereses valsts pārvaldes institūcijās un sadarbotos ar citām organizācijām, kuru darbība ietekmē asociācijas biedru intereses. LSA apvieno 46 aktīvus biedrus, kuri 2018.gadā valsts budžetā iemaksāja 14,2 milj. eiro.

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Atbalsts projektu īstenošanai jaunajiem lauksaimniekiem
Atbalsts projektu īstenošanai jaunajiem lauksaimniekiem

No 2024. gada 5. augusta līdz 2024. gada 5. septembrim notiks otrās kārtas ...

Mazie lauksaimnieki var saņemt atbalstu investīcijām
Mazie lauksaimnieki var saņemt atbalstu investīcijām

No 2024. gada 3. jūnija līdz 3. jūlijam lauksaimnieki varēs pieteikties pro...

Tirgotāji bieži maldina par augļu un dārzeņu izcelsmi
Tirgotāji bieži maldina par augļu un dārzeņu izcelsmi

Veicot pastiprinātu svaigu dārzeņu, augļu un ogu kontroli, mēneša laikā Pār...

Jaunumi tiešo maksājumu atbalstā
Jaunumi tiešo maksājumu atbalstā

No 17. aprīļa Lauku atbalsta dienests (LAD) sācis pieteikumu pieņemšanu uz ...