, .
cloudy 13.7℃
Vārda dienu svin: Lilita, Irita, Ita

Lauma Lancmane: no mazas puķu dobes līdz Eiropas baroka dārzam

Ruta Keiša - 2020-10-02 16:55:34
Lauma Lancmane: no mazas puķu dobes līdz Eiropas baroka dārzam

Lauma Lancmane pilij veltījusi 45 darba gadus, piecpadsmit no tiem, aktīvi līdzdarbojoties dārza veidošanā un papildināšanā. Laikā no 1975. līdz 2004. gadam dārza sākotnējais plānojums, kādu to redzam šodien, galvenajos virzienos bija īstenots. Nākamais uzdevums tālākās attīstības koncepcijas izstrādē bija uzburt baroka dārza vīziju un pievērsties atbilstošu, krāšņu stādījumu izvēlei, dārza piepildīšanai un piesātināšanai, kas baroka dārza veidošanā ir būtisks nosacījums.

Pirmā redzamākā problēma izrādījās ornamentālais parters, kas ir viena no galvenajām baroka dārza sastāvdaļām. Divu gadu laikā pakāpeniski tika ierīkoti visi četri laukumi ar marmora smalknes, sīku ķieģeļu lausku un zāliena laukumiem, ar bukšu stādījumiem, bet neatrisināta bija palikusi ietverošās dobes augu izvēle, taču arī šeit tika atrasta piemērotākā kombinācija.

Kopš 80. gadu vidus bija iestādītas visas alejas un bosketu dzīvžogi, bet vajadzēja izlemt, kā aizpildīt bosketu laukumus atbilstoši baroka laika filosofijai.

Tad arī sākās Rundāles pils rožu dārza ierīkošana un kolekcijas veidošana. Ar telekomunikāciju uzņēmuma LMT finansiālo atbalstu no 2005. līdz 2010. gadam kolekcija veidojās strauji. Stādus pirka pazīstamās Eiropas stādaudzētavās, kurās bija uzturēts un pieejams vēsturisko rožu fonds.

Vēsturiskās rozes zied tikai vienreiz gadā. Tās patlaban aug sešos laukumos dārza austrumu un rietumu malā, bet tuvāk parteram ir angļu rožu kolekcija un mūsdienu rozes dažādu krāsu laukumos. Dārza pilnveide joprojām turpinās, papildinot ar jaunumiem ne tikai rožu dārzu, bet arī kokaugu kolekcijas bosketu laukumos.

 

Šogad vēsais pavasaris dārza apmeklētājiem sataupīja iespēju ilgāk nekā citugad baudīt tulpju ziedēšanu. Dārzā tulpēm veltīts Holandes boskets, kurā skatāmas Latvijas selekcionāru veidotās tulpju šķirnes, bet priekšējā daļā starp rožu laukumiem ik gadu tiek stādīta daudzveidīgu tulpju šķirņu kolekcija. Jau pēc pirmajām vīrusa pandēmijas laikā saņemtajām pulcēšanās atlaidēm dārzs maija vidū vēra vārtus apmeklētājiem, un daudzi steidza šo iespēju izmantot. No nemīlīgā ziemeļa pūtieniem dārzu sargā pati pils ēka, bet no rietumu vējiem nupat pabeigtais atjaunotais dārza mūris. Arī apstādījumu plāns šādos laikapstākļos ir draudzīgs gan augiem, gan cilvēkiem. Dārza atvēršanas svētku pirmajā dienā sarunājāmies ar Laumu Lancmani par dārzu, dzīvi un laiku.

Kā Jūs, būdama rīdziniece, sajutāties, 70. gadu sākumā nokļuvusi Bauskā, mazpilsētā?

Nekāda traģēdija tā nebija. Lai gan valdīja uzskats, ka ar mākslinieka izglītību klātos palikt metropolē, šķirties no tās nebija grūti, turklāt Bauska jau toreiz šķita pietiekami tuvu galvaspilsētai. Dzīve neizteiksmīgajā Suvorova ielas (tagad Aleksandra Čaka iela) pirmskara laika īres namā nebija aizraujoša. Bērnībā Grīziņkalns un Ziedoņdārzs bija vienīgie tuvie dabas jaukumi, kurus varēju baudīt...

Pilnu interviju lasiet Dārzs un Drava vasaras numurā!

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Eksotiskais dārzs Aizputē
Eksotiskais dārzs Aizputē

Aizputnieks Māris Linde pēc specialitātes ir inženieris mehāniķis, bet visu...

Organiskā mēslojuma izmantošana dārzā
Organiskā mēslojuma izmantošana dārzā

Iepriekšējā numurā iepazīstinājām ar vircām, salmiem un kūtsmēsliem....

Kā pilnveidot dārzu?
Kā pilnveidot dārzu?

Tradicionāli ir pieņemts, ka cilvēki veido augļu dārzus, dārzus, kur audzē ...

Multifunkcionālais Malabāras spināts
Multifunkcionālais Malabāras spināts

Visiem saprotamā valodā šis daudzfunkcionālais telpaugs ir bazella (Basella...