, .
fair_day 20.6℃
Vārda dienu svin: Ritma, Ramona

Lauku konsultāciju un izglītības centrs šogad Latvijā prognozē graudu ražu 3,4 miljonu tonnu apmērā

LETA , 27-08-2020
Lauku konsultāciju un izglītības centrs šogad Latvijā prognozē graudu ražu 3,4 miljonu tonnu apmērā

Latvijā graudu raža šogad varētu būt laba, sasniedzot 3,4 miljonus tonnu, aģentūrai LETA prognozēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) pārstāvji.

"Tādējādi šī graudkopības sezona, par spīti pavasara sausumam, kas dažviet laukus vieglākās augsnēs iekaltēja un, par spīti jūnija lietavām un negaisiem, kas saguldīja kviešu laukus Zemgalē, uzskatāma par izdevušos," pauda LLKC, piebilstot, ka šogad Latvijā graudaugi iesēti vairāk nekā 730 000 hektāru plātība.

LLKC atzīmēja, ka, pateicoties pagājušā gada siltajam un ilgajam rudenim, kā arī maigajai ziemai, īpaši labi šogad padevušies ziemāji, kuri iesēti 435 000 hektāru platībā. Arī ražas novākšanas apstākļi bijuši ļoti pateicīgi - izcili sausas un karstas divas nedēļas ražu ļāva novākt bez papildus tēriņiem. Līdz šīs nedēļas lietavām valstī vēl nenovākta ir daļa vasarāju, īpaši Vidzemē, kur veģetācija parasti ir vēlāka.

Centra Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis norādīja, ka, neraugoties uz to, ka agronomijas pamati māca - labos ražas gados grūti iegūt augstas kvalitātes graudus, graudu kvalitāte šogad patīkami iepriecināja vairumu saimniecību. "Tādējādi vēlreiz gūstam apliecinājumu tam, ka Latvijas lauksaimnieki spēj izaudzēt vienus no kvalitatīvākajiem un vērtīgākajiem kviešiem Eiropā," viņš sacīja. 

Vienlaikus ne tik labvēlīga šī vasara bija ziemas rapsim, tādēļ cerētās ražas vairumā lauku netika iegūtas. Šogad rapsis kopumā iesēts teju 146 000 hektāru platībā, bet to kopraža plānota 447 000 tonnu apmērā. 

LLKC atzīmēja, ka septembra pirmajā pusē vēl būs kuļamas pupas, vasaras rapsis un griķi.

Tāpat centrā norādīja, ka Vidzemē lielākai daļai graudkopības saimniecību vēl palikuši nenokulti aptuveni 30% vēlāk sēto vasaras kviešu un auzu. Vēl gatavojas arī vasaras rapsis un pupas.

"Madonas KB" aukopības konsultante Anita Brosova norādīja, ka saimniecībās, kas kulšanu jau pabeigušas, ražas ir ļoti labas un labas. Graudiem tās ir piecas līdz deviņas tonnas hektārā, bet ziemas rapsim - trīs līdz četras tonnas hektārā. "Tiesa gan, graudu kvalitāti nedaudz izbojāja lietus periods to nogatavošanās laikā - liela daļa bija lopbarības kvalitātē, pievīla arī proteīns un tilpummasa. Ziemas rapsi nākamā gada ražai zemnieki centās iesēt savlaicīgi - lielākā daļa to bija paveikusi jau līdz 10.-13.augustam," viņa sacīja. 

Savukārt "Kuldīgas KB" vadītāja Daiga Mellere skaidroja, ka Kurzemes pusē palikuši vien lauku pupu, griķu un daži vēlāk sētie vasarāju lauki, kuri jānovāc. Ziemas rapsis lielākajā daļā lauku sadīdzis un sasniedzis divu īsto lapu fāzi.

"Lauksaimnieki pašlaik gatavo zemi kviešu, rudzu un nu jau arī pietiekami populāro - ziemas miežu sējai - kaļķo, sastrādā augsni. Jāatgādina lauksaimniekiem, ka pēdējos gados ir tendence pieaugt veģetācijas ilgumam rudens periodā, līdz ar to ziemāju pārziemošanas spēja šādos apstākļos var samazināties, jo to ietekmē pāraugšana rudenī," norādīja Mellere. 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Traktortehnikas īpašniekiem pieejams vairāk digitālo pakalpojumu
Traktortehnikas īpašniekiem pieejams vairāk digitālo pakalpojumu

Valdība,16. jūlijā, apstiprinājusi grozījumus traktortehnikas, tās piekabes...

Veiktas 400 pārbaudes dažādās vietās, bakteriālā iedega konstatēta sešos saimniekaugu paraugos
Veiktas 400 pārbaudes dažādās vietās, bakteriālā iedega konstatēta sešos saimniekaugu paraugos

Šobrīd Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) inspektori visā Latvijas te...

Līdz 31. jūlijam iespējams pieteikties atbalstam kredītprocentu daļējai dzēšanai
Līdz 31. jūlijam iespējams pieteikties atbalstam kredītprocentu daļējai dzēšanai

Līdz šī gada 31. jūlijam primārie lauksaimniecības produkcijas ražotāji, la...

Rapšos konstatēta fitoplazma
Rapšos konstatēta fitoplazma

Šogad daudzos ziemas rapša sējumos Kurzemē un Zemgalē novēroti atsevišķi, n...