, .
fair_day 20.6℃
Vārda dienu svin: Ritma, Ramona

Lauksaimniecības un pārtikas nozaru pārstāvjus aicina piedalīties semināru ciklā

LETA , 08-09-2020
Lauksaimniecības un pārtikas nozaru pārstāvjus aicina piedalīties semināru ciklā

Septembrī un oktobrī norisināsies semināru cikls lauksaimniecības un pārtikas nozaru ražotājiem un pārstrādātājiem, ko organizē Latvijas Lauksaimniecības universitāte Jelgavā. To mērķis ir izstrādāt risinājumus pārtikas piegādes ķēžu pārstrukturēšanai krīzes un pēckrīzes apstākļos Latvijā. Uz pirmo semināru 16.septembrī plkst. 11.00 Jelgavas pilī (Lielā iela 2, Jelgava) aicināti piena nozares pārstāvji, jo tajā būs iespēja kopīgi ar zinātniekiem diskutēt par piena produktu piegāžu ķēžu pārstrukturēšanu un to noturības nostiprināšanu.

Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas dēļ dažādās tautsaimniecībās nozarēs nācās saskarties ar līdz šim nebijušiem ierobežojumiem un pēkšņām izmaiņām, kas radīja jaunus riskus un palielināja jau pastāvošos riskus. Straujas piegādes iespēju izmaiņas, pēkšņas patērētāju pieprasījuma un uzvedības pārmaiņas, nepieciešamība risināt jaunus draudus pārtikas drošībai, pārmērīga atkarība no globālās piegādes ķēdes, digitālā plaisa sabiedrībā un nevienlīdzīgas iespējas gūt labumu no e-komercijas, kā arī nespēja nokārtot finanšu saistības ir tikai daļa no līdz šim apzinātajiem izaicinājumiem pārtikas piegādes ķēdēs, ar ko šī gada pavasarī saskārās Latvijas ražotāji.

Lai rastu risinājumus, kā pārstrukturēt lauksaimniecības un pārtikas piegādes ķēdes un nodrošināt to noturību krīžu un arī pēckrīžu apstākļos, LLU pētnieki vasarā sākuši darbu padziļinātai situācijas izpētei lauksaimniecības un pārtikas nozarēs. Paralēli publiski pieejamu datu analīzei īstenotas intervijas ar uzņēmējiem un asociāciju pārstāvjiem par galvenajiem riskiem, kas ietekmējuši lauksaimniekus un vietējās pārtikas piegādes ķēdes, kā arī noteikti šo risku mazināšanas veidi.

Rudenī - septembrī un oktobrī - nozarēs iesaistītie aicināti piedalīties semināros, lai diskutētu par līdz šim apkopotajiem datiem un kopīgi ar universitātes pētniekiem izvērtētu dažādus pārtikas piegādes ķēžu attīstības scenārijus pēckrīzes apstākļos. Semināru formāts plānots kā informatīvi iesaistoša diskusija par pārtikas ķēdēm un to darbību krīzes, ko izraisīja Covid-19 pandēmija, laikā un priekšlikumu izstrāde uzņēmējiem (ražotājiem un pārstrādātājiem), nevalstiskajam sektoram, politikas veidotājiem par iespējām pārtikas sektora potenciāla saglabāšanai un konkurētspējas atjaunošanai pēc krīzes un noturības stiprināšanai līdzīgu krīžu pārvarēšanai nākotnē.

"Apkopojot starptautiskos un vietējos datus par Covid-19 krīzes ietekmi uz tautsaimniecību, redzam vienu ainu, taču to ir būtiski papildināt ar pašu nozarēs iesaistīto pārstāvju viedokli. Tādējādi spēsim nodrošināt ne tikai skatu no malas, bet padziļinātu skatu no iekšpuses. Semināros īpaši gaidām gan ražotāju un pārstrādātāju, gan nevalstisko organizāciju pārstāvjus," stāsta LLU Bioekonomikas un ilgtspējīgo resursu vadības centra vadītāja Anna Vītola - Helviga.

Semināri plānoti kā cikls, kur katrā tikšanās reizē tiks diskutēts par konkrētu pārtikas ražošanas nozari. Pirmajā seminārā tiks analizēta situācija piena nozarē, taču turpmākajos plānotas diskusijas arī par

gaļas un olu ražošanu (30.septembris), laukaugu audzēšanu un pārstrādi (14.oktobris), augļkopību un dārzeņkopību (28.oktobris). Pieteikšanās un papildus informācija: Anna Vītola - Helviga, mob.tel.26549657, e-pasts: anna.vitola-helviga@llu.lv. Semināru programma pieejama LLU mājaslapā www.llu.lv.

Semināri norisināsies Valsts pētījumu programmas projekta "Ekonomiskais, politiskais un juridiskais ietvars Latvijas tautsaimniecības potenciāla saglabāšanai un konkurētspējas pieauguma veicināšanai pēc pandēmijas izraisītas krīzes (reCOVery-LV)". Projekta vadošais partneris ir Latvijas Universitāte, bet sadarbības partneri ir Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte un Latvijas Zinātņu akadēmija.

Projekta mērķis ir sniegt visaptverošu un daudznozaru COVID-19 pandēmijas ietekmes novērtējumu uz Latvijas ekonomiku un sagatavot zinātniski pamatotus un inovatīvus starpdisciplināra rakstura rīcībpolitikas ieteikumus sekmīgākai pandēmijas radīto izaicinājumu pārvarēšanai attiecībā uz ilgtspējīgu un iekļaujošu Latvijas ekonomikas attīstību.

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Traktortehnikas īpašniekiem pieejams vairāk digitālo pakalpojumu
Traktortehnikas īpašniekiem pieejams vairāk digitālo pakalpojumu

Valdība,16. jūlijā, apstiprinājusi grozījumus traktortehnikas, tās piekabes...

Veiktas 400 pārbaudes dažādās vietās, bakteriālā iedega konstatēta sešos saimniekaugu paraugos
Veiktas 400 pārbaudes dažādās vietās, bakteriālā iedega konstatēta sešos saimniekaugu paraugos

Šobrīd Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) inspektori visā Latvijas te...

Līdz 31. jūlijam iespējams pieteikties atbalstam kredītprocentu daļējai dzēšanai
Līdz 31. jūlijam iespējams pieteikties atbalstam kredītprocentu daļējai dzēšanai

Līdz šī gada 31. jūlijam primārie lauksaimniecības produkcijas ražotāji, la...

Rapšos konstatēta fitoplazma
Rapšos konstatēta fitoplazma

Šogad daudzos ziemas rapša sējumos Kurzemē un Zemgalē novēroti atsevišķi, n...