, .
fair_day 9.6℃
Vārda dienu svin: Māris, Mārica, Maigurs

Lauksaimniecības un mežsaimniecības kooperatīvu apgrozījums pērn pieaudzis par 14,6%

LETA , 25-05-2021
Lauksaimniecības un mežsaimniecības kooperatīvu apgrozījums pērn pieaudzis par 14,6%

Pērn lauksaimniecības un mežsaimniecības kooperatīvi strādājuši ar kopējo apgrozījumu 516,47 miljonu eiro apmērā, kas ir aptuveni par 14,6% vairāk nekā gadu iepriekš, informēja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijā (LLKA).

LLKA rīcībā esošie dati par atbilstīgu lauksaimniecības un mežsaimniecības kooperatīvo sabiedrību darbību 2020.gadā liecina, ka pērn 51 atbilstīgā kooperatīva kopējais neto apgrozījums palielinājies no 450,51 miljona eiro līdz 516,47 miljoniem eiro.

Asociācijā skaidroja, ka šāda statistika norāda uz to, ka, par spīti Covid-19 pandēmijas radītajām sekām, kooperatīvi kopumā veiksmīgi tikuši galā ar izaicinājumiem un turpina pierādīt kooperācijas nozīmi.

LLKA pārstāvji norādīja, ka, līdzīgi kā pagājušajā gadā, lielākais neto apgrozījuma kāpums vērojams graudu nozarē, sasniedzot 434,44 miljonus eiro. Vislielāko kritumu piedzīvojusi piena nozare, kurā, salīdzinājumā ar 2019.gadu, vērojams apgrozījuma kritums par 18 miljoniem eiro - līdz 70,12 miljonu eiro.

Vienlaikus kritums vērojams arī augļu un dārzeņu, kā arī meža nozares kooperatīvu darbībā, turpretī pozitīvas tendences novērojamas gaļas un mājražotāju nozarē. Kā uzteicamu piemēru asociācijas pārstāvji minēja faktu, ka pirmo reizi statistikā parādās dati par olu ražošanas nozares kooperatīva darbību, kas 2020.gadā sasniedza 280 000 eiro apgrozījumu.

LLKA valdes loceklis Sandris Bēča pauda prieku redzēt, ka, neskatoties sarežģījumiem, ko 2020.gadā radīja Covid-19 pandēmijas sekas, kooperatīvi kopumā spējuši savu darbību optimizēt un uzrādīt vēl labākus rezultātus nekā gadu iepriekš. "Tas norāda uz kooperatīvu kopējo izaugsmi, lauksaimnieku profesionalitātes kāpumu un pareizu lēmumu pieņemšanu," uzsvēra Bēča.

Kā minēja LLKA pārstāvji, pēdējos gados lauksaimniecības nozarē kopumā vērojama tendence apvienoties mazajām lauku saimniecībām. Šī tendence iezīmējas arī statistikas datos, kas norāda uz samazinājumu atbilstīgu kooperatīvu biedru skaitā.

Pērn, salīdzinājumā ar 2019.gadu, kad atbilstīgos kooperatīvos kopā darbojās 5108 biedri, šis rādītājs nokrities zem 5000, kopumā sasniedzot 4999 juridisko un fizisko personu skaitu. Asociācijā prognozēja, ka iepriekšējā piecgadē (2014.-2019.gadā) piedzīvotais kooperatīvu biedru pieaugums liek cerēt, ka, stabilizējoties lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarei, turpmākos gados 2020.gadā piedzīvotais kritums varētu atkal uzņemt pozitīvu virzienu.

Tāpat LLKA pārstāvji norādīja, ka atbilstīgo kooperatīvu skaits nozaru griezumā, izņemot piena un mežu nozari, palicis nemainīgs salīdzinājumā ar 2019.gadu. Šogad atbilstīgas kooperatīvās sabiedrības statusu saņēmuši 15 graudu kooperatīvi, 7 augļu un dārzeņu kooperatīvi, 2 meža kooperatīvi un pa 1 kooperatīvam gaļas, olu un mājražotāju nozarēs. Pozitīvas izmaiņas notikušas piena nozarē, kur atbilstīgo kooperatīvu skaits palielinājies par vienu, šogad kopā sasniedzot 24.

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Nodotā svaigpiena apmērs Latvijā augustā pieaudzis par 1,8%
Nodotā svaigpiena apmērs Latvijā augustā pieaudzis par 1,8%

Nodotā svaigpiena apmērs šogad augustā Latvijā palielinājies par 1,8% salīd...

Liellopu gaļas iepirkumu cena augustā Latvijā pieaugusi par 2,6%
Liellopu gaļas iepirkumu cena augustā Latvijā pieaugusi par 2,6%

Latvijā govs liemeņa iepirkuma cena šogad augustā salīdzinājumā ar jūliju p...

Cūkgaļas cena Latvijā augustā bija vidēji par 9,4% lielāka nekā gadu iepriekš
Cūkgaļas cena Latvijā augustā bija vidēji par 9,4% lielāka nekā gadu iepriekš

Cūkgaļas cena Latvijā šogad augustā bija vidēji par 9,4% lielāka nekā pirms...

Valmieras muzeja Garšaugu dārzā būs skatāma dārzeņu izstāde "Kartupelis"
Valmieras muzeja Garšaugu dārzā būs skatāma dārzeņu izstāde "Kartupelis"

No šodienas līdz sestdienai Valmieras muzeja Garšaugu dārzā būs skatāma dār...