Pasaules ekonomikā arvien lielāku izaicinājumu rada energoresursu, pārtikas, minerālmēslu un daudzu citu resursu cenu straujais kāpums. Krievijas iebrukums Ukrainā resursu cenu kāpumu ir pastiprinājis. Izejvielu dārdzība no vienas puses un nepieciešamība aizstāt divu nozīmīgu pārtikas piegādātāju klātbūtni tirgū vēstī, ka lauksaimniekiem priekšā izaicinājumu un attīstības iespēju sezona.
Citadeles eksperti paredz, ka tuvākajos mēnešos palielināsies pieprasījums pēc lauksaimniecības finansējuma apgrozāmiem līdzekļiem un attīstības projektiem. Ja šogad plānots audzēt ražošanas kapacitāti un eksporta apjomus, lauksaimnieki ir aicināti laicīgi uzsākt sarunas nepieciešamā finansējuma piesaistei.
Naftas cenas ir pārsniegušas 110 dolārus par barelu, turklāt Krievija un Ukraina ir nozīmīgi pārtikas ražotāji, kā rezultātā kopš 23. februāra graudu cenas pasaulē ir augušas par vairāk nekā 30 %. Latvijai tas nozīmē augstākas izmaksas uzņēmējiem un inflāciju iedzīvotājiem, tomēr pērn Latvijas pārtikas produktu eksports pārsniedza trīs miljardus eiro, un šogad ir iespējas šo apjomu vēl vairāk kāpināt.
“Vēl pirms mirkļa ziņojām, ka, neskatoties uz pieaugošajām izejvielu cenām lauksaimniecības nozarē, pieprasījums pēc finansējuma apgrozāmiem līdzekļiem nav būtiski pieaudzis, tomēr paredzam, ka situācija strauji mainīsies, jo šādu izejvielu izmaksu kāpumu neparedzēja neviens. Šajā mirklī ir svarīgi saskatīt ne vien izaicinājumus, ko paredz nākamās sezonas sagatavošanās darbi, bet arī apzināties, ka divi lielie pārtikas preču eksportētāji nebūs spējīgi apmierināt esošo pieprasījumu, kas rosinās arī Latvijas lauksaimniekiem domāt par ražošanas kapacitātes palielināšanu,” saka Jānis Kopeika, bankas Citadele mazo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītājs.
Tāpat vēl straujāk varētu pieaugt pieprasījums pēc finansējuma ar mērķi iegādāties lauksaimniecībā izmantojamas zemes. 2021. gadā pieprasījums pieaudzis par 30 % salīdzinājumā ar 2020. gadu, un eksperti sagaida pieaugumu arī turpmāk, ņemot vērā nepieciešamību audzēt ražošanas apjomus.
“Iespēju piesaistīt finansējumu vai nu apgrozāmiem līdzekļiem, vai attīstībai ir daudz, un aicinām lauksaimniekus uzsākt sarunas laicīgi, lai sezonas laikā nebūtu jādomā par naudas līdzekļu trūkumu,” uzsver Kopeika.
No šā gada 4.novembra līdz 4.decembrim lauksaimnieki un mežsaimnieki var pi...
Valsts augu aizsardzības dienests aicina Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju r...
Kā novērtēt esošo situāciju saimniecībā, kā veidojas klimata un lauksaimnie...
29. novembrī, vienā no Latvijas piejūras pilsētām, kas cieši saistīta ar zv...