, .
cloudy -2.6℃
Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

Lauksaimniecībā gaidāma izaicinājumu un attīstības iespēju sezona

AS “Citadele banka” , 16-03-2022
Lauksaimniecībā gaidāma izaicinājumu un attīstības iespēju sezona

Pasaules ekonomikā arvien lielāku izaicinājumu rada energoresursu, pārtikas, minerālmēslu un daudzu citu resursu cenu straujais kāpums. Krievijas iebrukums Ukrainā resursu cenu kāpumu ir pastiprinājis. Izejvielu dārdzība no vienas puses un nepieciešamība aizstāt divu nozīmīgu pārtikas piegādātāju klātbūtni tirgū vēstī, ka lauksaimniekiem priekšā izaicinājumu un attīstības iespēju sezona.

Citadeles eksperti paredz, ka tuvākajos mēnešos palielināsies pieprasījums pēc lauksaimniecības finansējuma apgrozāmiem līdzekļiem un attīstības projektiem. Ja šogad plānots audzēt ražošanas kapacitāti un eksporta apjomus, lauksaimnieki ir aicināti laicīgi uzsākt sarunas nepieciešamā finansējuma piesaistei.

Naftas cenas ir pārsniegušas 110 dolārus par barelu, turklāt Krievija un Ukraina ir nozīmīgi pārtikas ražotāji, kā rezultātā kopš 23. februāra graudu cenas pasaulē ir augušas par vairāk nekā 30 %. Latvijai tas nozīmē augstākas izmaksas uzņēmējiem un inflāciju iedzīvotājiem, tomēr pērn Latvijas pārtikas produktu eksports pārsniedza trīs miljardus eiro, un šogad ir iespējas šo apjomu vēl vairāk kāpināt.

“Vēl pirms mirkļa ziņojām, ka, neskatoties uz pieaugošajām izejvielu cenām lauksaimniecības nozarē, pieprasījums pēc finansējuma apgrozāmiem līdzekļiem nav būtiski pieaudzis, tomēr paredzam, ka situācija strauji mainīsies, jo šādu izejvielu izmaksu kāpumu neparedzēja neviens. Šajā mirklī ir svarīgi saskatīt ne vien izaicinājumus, ko paredz nākamās sezonas sagatavošanās darbi, bet arī apzināties, ka divi lielie pārtikas preču eksportētāji nebūs spējīgi apmierināt esošo pieprasījumu, kas rosinās arī Latvijas lauksaimniekiem domāt par ražošanas kapacitātes palielināšanu,” saka Jānis Kopeika, bankas Citadele mazo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītājs.

Tāpat vēl straujāk varētu pieaugt pieprasījums pēc finansējuma ar mērķi iegādāties lauksaimniecībā izmantojamas zemes. 2021. gadā pieprasījums pieaudzis par 30 % salīdzinājumā ar 2020. gadu, un eksperti sagaida pieaugumu arī turpmāk, ņemot vērā nepieciešamību audzēt ražošanas apjomus.

“Iespēju piesaistīt finansējumu vai nu apgrozāmiem līdzekļiem, vai attīstībai ir daudz, un aicinām lauksaimniekus uzsākt sarunas laicīgi, lai sezonas laikā nebūtu jādomā par naudas līdzekļu trūkumu,” uzsver Kopeika.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Latvijas lauksaimniecības ekonomiskā izaugsme – lēna, bet ar lielu potenciālu
Latvijas lauksaimniecības ekonomiskā izaugsme – lēna, bet ar lielu potenciālu

Ekonomiskās attīstības potenciāls Latvijas lauksaimniecībā, Zaļā kursa iete...

Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas par 25%
Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas par 25%

Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas visā Latvijā pieaugušas vi...

Aptauja: Vietējo ražotāju sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta
Aptauja: Vietējo ražotāju sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta

Vietējiem ražotājiem sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta, secināts La...

"Abonē un laimē" loterijas uzvarētāji!
"Abonē un laimē" loterijas uzvarētāji!

27. janvārī notika "Saimnieks LV" abonēšanas loterijas izloze....