, .
rain 2.5℃
Vārda dienu svin: Saulvedis

Laukaugu novākšana ar dalīto metodi

Aigars LAURINOVIČS , 13-07-2022
Laukaugu novākšana ar dalīto metodi

Lauksaimniekiem meklējot risinājumus, kā saimniekot efektīvāk, Eiropā arvien populārāka kļūst dalītā novākšanas metode. Šī tehnoloģija nav nekas jauns, jo zināma no sentēvu laikiem, kad labību vispirms nopļāva un pēc tam žāvēja uz lauka kūlīšos, un kūla vēlāk.

Dalītā metode kā gana efektīva sevi ir parādījusi rapšu, ķimeņu, griķu un zālāju sēklu novākšanā. Līdz ar aizliegumu lietot glifosāta preparātus ražas nogatavināšanā, ko ļoti plaši pielietoja sevišķi mitrās sezonās, dalītā novākšana kļūst arvien populārāka arī graudaugiem. Tā, piemēram, Īrijā, Lielbritānijā un Francijas ziemeļu reģionos ar dalīto metodi novāc apmēram 30 % graudaugu.

Kas ir dalītā novākšana?
Dalītajā novākšanā kultūru vispirms nopļauj vālos un, kad tā apžuvusi, izkuļ ar kombainu. Pļauj ar pļāvēju – vālotāju, kas var būt agregatējams ar traktoru (saukts arī par swather) vai pašgājēju pļāvēju (windrower).

Kad jāpļauj?
Pļaušana vālā jāveic, kad nogatavojušies 70–75 % ražas. Nedrīkst pieļaut, ka vāls guļ uz zemes un caur to nav gaisa plūsmas, tāpēc ir svarīgs pļaušanas augstums.

Vai nepalielinās ražas zudumi?
Nē, tieši otrādi. Graudaugu vārpai atrodoties horizontālā stāvoklī, mitrums nesūcas graudā un novērš tā sadīgšanu vārpā. Savukārt rapšiem, kas visā garumā, īpaši mitrā laikā, nogatavojas ļoti nevienmērīgi, nenotiek sēklu izbiršana no augšējām pākstīm.

Kādi ir ieguvumi?
1. Kā liecina prakse, ražas zudumi samazinās par 15–20 %. Sevišķi izteikti tas ir griķos, kur saskaņā ar Kanādas un arī Lietuvas speciālistu pētījumiem ražas zudumus var samazināt līdz pat 50–60 %.
2. Samazinās kombaina degvielas patēriņš, jo kuļamā masa ir sausa.
3. Ļoti būtiski samazinās kaltēšanas izmaksas. Atsevišķos gadījumos to samazinājums var būt līdz pat 60 %.

Pasaulē vadošais pļāvēju–vālotāju ražotājs ir Kanādas uzņēmums Honey Bee, kuru Latvijā pārstāv SIA Agritech.

Viens no populārākajiem Honey Bee hederiem ir pļāvējs–vālotājs Honey Bee ST.

Mašīns darba platums 4.5–10.9 m, uzkarināma gan uz priekšējās, gan aizmugurējās traktora uzkares. Tas ļauj variēt ar saimniecībā esošo traktoru parku un nav nepieciešams iegādāties atsevišķu pļāvēju pašgājēju. Eiropā vispopulārākais pļaušanas hedera–vālotāja modelis ir Honey Bee ST21 ar darba platumu 6.4 m un masu 1905 kg. Ieteicamā traktora jauda šāda hedera darbināšanai ir 120–150 ZS.

Vāla veidošana ir iespējama vairākās pozīcijās – gan hedera vidū, gan malās. Tāpēc, ja nepieciešams, var salikt kopā divus vālus. Izņēmums ir modelis Honey Bee ST15 ar darba platumu 4.6 m, kur vāla novietojums ir centrā. Savukārt pārējiem modeļiem Honey Bee ST21 (6.4 m), Honey Bee ST25 (7.6 m), Honey Bee ST30 (9.1 m) un Honey Bee ST36 (10.9 m), kam ir no kabīnes vadāma iespējai mainīt lentu novietojumu, vālu var veidot ne tikai hedera vidū, bet arī vienā vai abās malās.

Vēl viena Honey Bee ST pļaušanas hedera–vālotāju priekšrocība ir iespējams mainīt lentas kustības ātrumu no kabīnes. Lentas griešanās ātruma diapazons ir 0–690 apgr./min. Tas ļauj, strādājot, piemēram, zālājā, kad masai ir samērā liels mitruma procents, nodrošināt konstantu tās plūsmu un darba ātrumu, būtiski palielinot darba ražīgumu.

Honey Bee ST pļaušanas hederi–vālotāji tiek komplektēti ar patentētām tītavām Honey Bee cam reel. Tītavu stieņi ir izgatavoti no ekstrudēta alumīnija, kas samazina tītavu svaru. To lāsītes forma samazina iespēju augiem uztīties uz stieņiem. Tītavu pirksti ir veidoti no izturīgas plastmasas ar lielu lieces izturību un ir viegli nomaināmi. To stiprināšanā nav izmantoti vītņu savienojumi. Arī tas ir patentēts Honey Bee risinājums.

Visi ST modeļi neatkarīgi no darba platuma ir aprīkoti ar divām Schumaher izkaptīm, kuru darba gājienu skaits minūtē ir 1400. Šāds konstruktīvais risinājums nodrošina labāku pļaušanas hedera–vālotāja darbību smagos (pļaujamais materiāls ir ar lielu mitruma procentu) darba apstākļos. Tādējādi iespējams strādāt jebkuros laika apstākļos 24 h diennaktī, līdz ar to maksimāli palielinot produktivitāti.

Pļaušanas hederu–vālotāju darbības piedziņa ir no priekšējās vai aizmugurējās jūgvārpstas. Ja hederis–vālotājs uzkarināts traktora priekšā un traktoram nav priekšējās jūgvārpstas, to ir iespējams darbināt, izmantojot aizmugurējo jūgvārpstu, uz kuras uzmontē hidromotoru.

Pļaušanas hedera–vālotāja galos ir atbalsta riteņi, kas ir standarta aprīkojums. Šo riteņu uzdevums ir nepieļaut pļāvēja ierakšanos augsnē. Tas ir sevišķi svarīgi, ja tīruma mikroreljefs nav līdzens. Gadījumos, kad tīruma virsma ir ļoti nelīdzena, iespējams pasūtīt papildu atbalsta riteņus, bet tad samazinās vāla atvere.

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Svārstības un piesardzība finanšu jomā
Svārstības un piesardzība finanšu jomā

2024. gads lēnām tuvojas izskaņai, un top pirmie apkopojumi par aizvadīto l...

SIA "Pusleiši" vērtības
SIA "Pusleiši" vērtības

Andersonu dzimtas saimniecības saknes aizmetušās 1889. gadā un, sazarojušās...

ZS "Pīlādži" spēks – tēvā un trīs dēlos
ZS "Pīlādži" spēks – tēvā un trīs dēlos

Devāmies uz Liepājas pusi iepazīt 1992. gadā dibināto zemnieku saimniecību ...

Kā izslaukt govis ātrāk, drošāk un efektīvāk: 5 ieteikumi
Kā izslaukt govis ātrāk, drošāk un efektīvāk: 5 ieteikumi

Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...