Dārzs un Drava / 2023.gads (ZIEMA)
Foto:Z/s Zutiņi arhīvs
Lieli un mazi zirņi – kāda atšķirība?
Ikdienā veikalos ir nopērkami mazie zirņi, gan veseli, gan šķeltā veidā. Ap Ziemassvētku laiku parādās arī Lielie pelēkie zirņi.
Kāda atšķirība?
Atkarībā no šķirnes mazie zirņi parasti ir stipru zirņu garšu, vārīti ir ar krietni plānāku miziņu nekā lielajiem brāļiem. Lieliski piemēroti arī biezeņiem. Izmērcēti vārās nedaudz ātrāk.
Lielie zirņi ir mazāk ražīgi kā mazie, tādēļ tos audzē retāk. Savu popularitāti tie uzspodrina ap Ziemassvētku laiku, jo ierasts, ka tieši Lielie pelēkie zirņi tiek likti galdā svētkos, lai simbolizētu lietu raitu ritumu, veiksmi, ražību un bagātību nākamajā gadā. Lielie zirņi ir miltaināki un saldāki. Tiesa, miziņa ir vairāk jūtama. Izvārīti piebriest vismaz divas reizes.
Kas ir Latvijas Lielie pelēkie zirņi?
Šādu nosaukumu uz paciņas drīkst rakstīt tad, ja tiek audzēta īpaša šķirne – ‘Retrija’.
Šķirni selekcionējis un atjaunojis Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūts. Tā ir ieguvusi Eiropas aizsargātas cilmes vietas nosaukumu. Ja veikalā redzat paciņas ar uzrakstu Latvijas lielie pelēkie zirņi, varat būt droši, ka tie ir tieši šīs šķirnes. Selekcionējot šķirni ‘Retrija’, mērķis bija iegūt maksimāli daudz labo garšas īpašību – plānu, skaisti marmorētu miziņu ar niansēti spēcīgu zemes garšu, kas kontrastē ar miltaino, nedaudz saldo zirņa mīkstumu.
Kā pareizi pagatavot zirņus svētku galdam?
Zirņi gluži tāpat kā visi pākšaugi pirms vārīšanas ir jāmērcē vismaz 8–24 stundas. Vārīšanās ilgums būs atkarīgs no zirņu izmēra un glabāšanās ilguma. Ja vēl ir krājumā pērnie zirņi, tos droši var izmērcēt un vārīt. Ilgāk par trīs gadiem gan uzglabāt nevajadzētu.
Ja ir bažas, ka no zirņiem piemetīsies vēdergraizes, tos mērcējot, var pāris reižu nomainīt ūdeni.
Zirņus vāra no 30 min. līdz stundai. Kad tie gatavi un gandrīz mīksti, pievieno sāli. Vēl minūti pavāra, tad nokāš un zem vāciņa ļauj atdzist (tas nepieciešams, lai zirņiem nesasprēgā miziņa).
Tradicionāli zirņus pasniedz ar speķa mērci – žāvētu cauraudzīti saceptu ar sīpoliem.
Lai nomierinātu jūtīgus vēderus, zirņus ēdot, tiem piedzer kefīru vai rūgušpienu.
Ja zirņi paliek pāri...
Tos noteikti var izlietot citos veidos: sasaldēt un paglabāt saldētavā līdz citai maltītei;
taukšķēt – uzbērt uz ieeļļotas pannas, pārkaisīt ar sāli, pipariem, čili u.c. garšvielām un pacepināt cepeškrāsnī, līdz tie viegli kraukšķīgi; iepriekš novārītus samalt kopā ar speķīti un sīpoliem, no iegūtās masas veidot kotletes, apviļāt miltos, sacept un pasniegt ar skābu krējumu.
Vai Ziemassvētkos var iztikt bez zirņiem?
Var, bet nevajadzētu, jo zirņi, kā jau graudaugi, sevī slēpj veiksmes atslēgu – izdošanos, raitu lietu ritumu, sekmīgu darbu norisi. Spēku, bagātību, pārticību. Zirnis ir apaļš kā saulīte un kā mūsu gads. Lai raiti ripo!
Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...
#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...
Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...
KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...