, .
cloudy -3.1℃
Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

"Latraps": Kviešu tirgū ir daudz nezināmo

LETA , 10-03-2022
"Latraps": Kviešu tirgū ir daudz nezināmo

Pasaules kviešu tirgū patlaban ir ļoti daudz nezināmo, ceturtdien Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības "Latraps" pavasara seminārā sacīja "Latraps" graudu nodaļas vadītāja Ginta Briede.

Viņa skaidroja, ka pēdējais gads graudu tirgū ir bijis ļoti intensīvs. Cita starpā pērn pieredzētas neredzētas graudu cenas izmaiņas biržās un liels pieprasījums pēc kviešiem, savukārt pašlaik ir būtiskākās neskaidrības saistībā ar Krievijas karadarbību Ukrainā.

Kā norādīja eksperte, Ukraina ir viena no lielākajām lauksaimniecības produkcijas ražotājvalstīm, eksportējot vairāk nekā pusi no saražotā. Ukraina pasaulē ir lielākā saulespuķu eļļas eksportētāja, kā arī trešā lielākā kviešu un rapšu eksportētājvalsts.

Pēc Briedes sacītā, Ukrainas lauksaimnieki pauž gatavību šogad audzēt gan rapsi, gan kviešus, gan saulespuķes, tomēr jāatceras, ka liela daļa platību pašlaik atrodas karadarbības aktīvajās zonās, lauksaimnieki ziedo nepieciešamo degvielu nacionālajai aizsardzībai, kā arī, ja pat ražu izdosies izaudzēt, lielas grūtības var sagādāt eksporta loģistika.

"Pašlaik nav skaidrības, vai zemniekiem izdosies panākt iecerēto un kādas tad būs apsētās platības," atzīmēja Briede.

Skaidrojot Krievijas nozīmi graudu tirgū, "Latraps" eksperte pauda, ka jau vairākus gadus Krievija bijusi lielākā kviešu eksportētājvalsts.

"Ja mēs skatāmies uz Krieviju un Ukrainu kopā, tad aizvadītajā gadā tās veidojušas 29% no kopējā kviešu eksporta pasaulē," skaidroja Briede, piebilstot, ka šīs valstis piedzīvojušas ievērojamu progresu, jo pirms desmit gadiem tās kopā veidoja vien 15% no kopējā pasaules kviešu eksporta.

Vienlaikus viņa arī sacīja, ka Krievija nesen atvērusi kviešu eksporta sadarbību ar Ķīnu, tādējādi tie graudi, kas netiks pārdoti Eiropā, tiks novirzīti Ķīnai. Iepriekš Ķīnā netika ievesti Krievijā audzētie graudi, jo tā nebija sakārtojusi nepieciešamo fitosanitāro sertifikātu dokumentāciju.

Prognozējot turpmāko graudu tirgus attīstību, Briede uzsvēra, ka pašlaik ir daudz nezināmo. Tostarp nav zināms, kādas būs Krievijas un Ukrainas eksporta attiecības ar pasauli, kā tirdzniecību ietekmēs sankcijas un krājuma prognozes, kā lauksaimniekus ietekmēs minerālmēslu un augu aizsardzības līdzekļu pieejamība pasaulē.

Tāpat ietekmējošs faktors ir importētājvalstu maksātspēja. Briede uzsvēra, ka liela daļa kviešu importētāji jau tā ir Covid-19 krīzes novājināti, tādēļ ir pamats bažām, ka, piemēram, Tuvo Austrumu zemes var nespēt atļauties iegādāties kviešus par pašreizējām cenām.

"Varbūt mēs būsim spiesti cenas samazināt, lai vispār kāds būtu spējīgs samaksāt par graudiem", sacīja "Latraps" eksperte, iestarpinot, ka tirgus ir ļoti jūtīgs pret dažādām ziņām un spekulācijām.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Latvijas lauksaimniecības ekonomiskā izaugsme – lēna, bet ar lielu potenciālu
Latvijas lauksaimniecības ekonomiskā izaugsme – lēna, bet ar lielu potenciālu

Ekonomiskās attīstības potenciāls Latvijas lauksaimniecībā, Zaļā kursa iete...

Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas par 25%
Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas par 25%

Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas visā Latvijā pieaugušas vi...

Aptauja: Vietējo ražotāju sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta
Aptauja: Vietējo ražotāju sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta

Vietējiem ražotājiem sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta, secināts La...

"Abonē un laimē" loterijas uzvarētāji!
"Abonē un laimē" loterijas uzvarētāji!

27. janvārī notika "Saimnieks LV" abonēšanas loterijas izloze....