Saimnieks LV / 2024.gads (Septembris)
Lai veiksmīgi ierobežotu mastītu saimniecībā, ir jāsaprot, kā tas rodas un kā to izārstēt. Mastīts ir piena dziedzeru iekaisums. To izraisa mikroorganismi (visbiežāk baktērijas), kas iekļūst piena dziedzeros caur pupa kanālu. Mastīta ierosinātājus iedala divās grupās – lipīgie jeb kontagiozie mastītu ierosinātāji (parasti dzīvo uz tesmeņa un pupu ādas) un vides mastītu ierosinātāji (sastopami apkārtējā vidē).
Daudz diskutēts, vai mastīti jāārstē ar vai bez antibiotikām. Pareizā atbilde – tas atkarīgs no ierosinātāja. Katrā saimniecībā vidēji ir 7–10 dažādi mastīta ierosinātāji, to skaitā tādi, kas nekavējoties jāārstē ar antibiotikām, un tādi, kam antibiotikas vispār neizmanto. Lai uzzinātu, kādi ierosinātāji izraisa mastītus konkrētā saimniecībā, ir jāveic ganāmpulka mastītu skrīnings – tas ļauj identificēt visus fermas mastīta ierosinātājus, katram no tiem atrast efektīvākās antibiotikas gan ārstēšanai laktācijā, gan cietstāvē (ja tādas nepieciešamas). No iegūtajiem rezultātiem arī var secināt, kāda veida mastīti ir ganāmpulkā (lipīgie vai vides), kas ļauj pielāgot pareizas profilaktiskās darbības un apzināt hroniski inficētās govis.
Ierosinātāja noteikšana 24 stundu laikā
Veicot mastītu skrīningu saimniecībā, vispirms tiek izanalizēti pārraudzības dati, izvērtējot somatisko šūnu skaitu (SŠS), un atlasīta testējamo dzīvnieku grupa. Testa grupā iekļauj dzīvniekus ar SŠS virs 200 000, atlasot hroniskos...
Pilnu rakstu lasiet septembra SAIMNIEKS LV numurā!
Dienvidkurzemes novada Rucavas pagasta Kurzemniekos mīt Graudužu ģimene. ...
Dulbergu ģimene lauksaimniecību uzskata par savu dzīvesprieka un enerģijas ...
Atšķirībā no cilvēkiem, kas piedzimst ar mātes imunitāti, teļiem daba pared...
Šī gada sākumā tika publiskota informācija, ka vienam no lielākajiem piena ...