Saimnieks LV / 2024.gads (Oktobris)
Oktobrī dabā jūtam un redzam gana daudz nepārprotamu pierādījumu, ka vasara vairs neturpināsies. Par to vēstī zosu un dzērvju baru līdz pavasarim pamestie zaļojošie ziemāju sējumi, dzelteno un sārto lapu virpuļi, kā arī pēdējie sezonas lauku darbi, ko steidzina ātrā tumsas iestāšanās.
Kultūraugiem kaitīgie organismi uz dienvidiem nelido. Dažs oktobrī vēl turpina baroties un attīstīties, dažs jau atradis drošu vietu pārziemošanai, bet dažs, saimnieka nepamanīts, kopā ar augļiem un dārzeņiem dosies uz noliktavām.
Arī oktobrī ziemāju labību un ziemas rapšu laukos tiek veikts kaitīgo organismu monitorings, jo to attīstība turpinās. Tā kā ziemā augi ir pakļauti dažādiem stresa faktoriem, svarīgi gādāt, lai tiem pietiktu mitruma un barības vielu. Rudenī ziemājiem intensīvi attīstās gan lapu virsma, gan sakņu sistēma, graudaugiem sākas cerošanas process, bet labi sacerojuši augi veiksmīgāk pārziemo.
Graudaugu sējumi
Ziemāju graudaugu sējumos attīstības stadijas atkarībā no reģiona un sējas laika oktobrī var atšķirties (AS 12–29). Laikapstākļus, kas būtiski ietekmē ziemāju labību pārziemošanu, izmainīt nevaram, bet ir agrotehniski paņēmieni, kā labības augiem palīdzēt, – tā ir piemērotas šķirnes izvēle, kvalitatīva augsnes apstrāde, augu maiņa un sēklu kodināšana.
Oktobrī ziemojošo kultūraugu optimālais sējas laiks ir beidzies. Dažus iekavētus hektārus vēl var apsēt mēneša sākumā, bet lielākajā daļā lauku graudaugi jau sadīguši un turpina attīstīties. Graudaugu sēju un dīgšanu septembra sākumā...
Pilnu rakstu lasiet oktobra SAIMNIEKS LV numurā!
Paaugstini darba efektivitāti ar Cirrus 9004-2C sējmašīnu! Cirrus 9004-2C i...
Holšteinas šķirne ir populārākā piena liellopu šķirne Latvijā, taču pat šīs...
AS Smiltenes piens 2024. gads ir bijis ļoti darbīgs, jaunu izaicinājumu, in...
Produktīvā piena lopkopības saimniecībā galvenā uzmanība tiek pievērsta vie...