, .
cloudy 2.5℃
Vārda dienu svin:

Kultūraugu slimību un kaitēkļu prognoze augustam

Inese Liepiņa , 15-09-2022
Kultūraugu slimību un kaitēkļu prognoze augustam

Arī vasaras pēdējais mēnesis – augusts – lauksaimniekiem ir darbīgs un rosības pilns mēnesis. Intensīvi turpinās ražas novākšana, vienlaikus tiek plānoti rudens sējas darbi. Taču kaitīgie organismi tīrumos un dārzos vēl būs novērojami arī augustā.

Lielākā daļa kaitēkļu jau ir ziemošanas vietas meklējumos, bet daļa var kopā ar ražu aizceļot uz noliktavām un glabātavām, kur to kaitnieciskā darbība turpināsies visu uzglabāšanas laiku līdz pat pavasarim. Tieši tādēļ ir svarīgi iepriekš jaunās ražas uzglabāšanai paredzētās telpas ne tikai iztīrīt un labi izvēdināt, bet, ja nepieciešams, arī dezinficēt. Savukārt profilaktisko pasākumu veikšana (augu atlieku iestrāde augsnē, rūpīga lauka novākšana, optimālas izsējas normas, grāvmalu appļaušana, nobirušo inficēto lapu un augļu savākšana, bojāto dzinumu izgriešana u.c.) augustā mazinās slimību un kaitēkļu izplatību sējumos un stādījumos nākamajā sezonā.

Graudaugu sējumi
No ziemājiem pirmie tiek nokulti ziemas mieži. Arī zeltaini dzeltenīgās, pilngatavību sasniegušās rudzu, kviešu un tritikāles smagās vārpas laukos gaida kombainus. Šogad visu sezonu uz ziemāju lapām bija novērojamas dažādas lapu plankumainības – kviešu lapu pelēkplankumainība un dzeltenplankumainība, stiebrzāļu gredzenplankumainība un graudzāļu miltrasa. Dažviet apsekotajos sējumos bija sastopamas arī dzeltenās un brūnās rūsas pazīmes. Arī vārpu plēkšņu plankumainība sējumos ir novērojama katru gadu. Ar nelielu izplatību uz vārpām ir sastopamas fuzariozes pazīmes. Graudaugu nogatavošanās beigu stadijās mitrā laikā biežāk uz vārpām ir novērojama tumša apsarme – melnais sodrējums. Graudu kvalitāti tā neietekmē, jo inficē galvenokārt jau atmirušus audus, kā arī slimību bojātus un novājinātus augus. Rudzu laukos ar nelielu izplatību, vairāk lauka malās un uz augiem gar tehnoloģiskajām sliedēm, arī augustā būs atrodami izliektas formas melnie graudi. Tie satur indīgus...

 

 

Pilnu rakstu lasiet augusta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu
IIN nomaksa, pārdodot personīgo mantu

Jautājums: Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (...

Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības
Kuri ES reģioni ir lielā mērā atkarīgi no lauksaimniecības

2020. gadā aptuveni 4.5 % no kopējā Eiropas Savienībā nodarbināto skaita, a...

ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze
ZS Birzmaļi-2 kopā ar vecākiem saimnieko jaunā paaudze

Devāmies uz Dienvidkurzemes novada Nīcas pagasta zemnieku saimniecību Birzm...