, .
fair_night 2.3℃
Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Kultūraugu slimību un kaitēkļu izplatības prognoze septembrim

Valda Meijere , 03-10-2022
Kultūraugu slimību un kaitēkļu izplatības prognoze septembrim

Jau klāt septembris ar manāmi īsākām dienām, miglas vakariem un rīta dzestrumu, ko pat karstā atvasaras saule nespēj izkliedēt. Lai gan vēl gozējamies siltās atmiņās par jauko vasaru, ir skaidrs, ka rudens jau durvju priekšā ar visām no tā izrietošajām sekām. Taču saimniekiem vēl tik daudz jāpadara – jānovāc raža, jāieliek pamati nākamā gada ražai, jāgādā sēkla, mēslojums, jāplāno lauki, tie jāapsēj, jācīnās ar nezālēm... Un bez tā visa vēl jāpatur prātā kaitīgie organismi, kas cenšas pielāgoties laika apstākļu rudenīgajām kaprīzēm un sagatavoties ziemošanai, lai nākamgad turpinātu savu attīstību.

Graudaugu sējumi
Kamēr vēl notiek vasarāju pļauja, gads rit savu gaitu. Graudaugu audzētājiem septembrī atkal sējas laiks. Prasmīgi un pārdomāti saimniekojot, lieki neriskējot, jaunajai ražai rudenī var ielikt labus pamatus. Jaunā sējuma kvalitāte lielā mērā atkarīga no ieguldītās sēklas. Izsējot no nezāļu sēklām un sīkiem graudiem attīrītu sēklu, ziemāju sējumi būs veselīgi un gatavi laika apstākļu sagādātiem pārbaudījumiem. Aizvadītajā vasarā mainīgie laika apstākļi ietekmēja arī vārpas inficējošo slimību izplatību. Samērā agri vārpās parādījās vārpu plēkšņu plankumainība un vārpu fuzarioze. Rudzu un tritikāles sējumos tikpat kā nebija atrodami melnie graudi. Ja tomēr kādā laukā melno graudu piemaisījums pārsniedz atļautās normas, šādu sēklas materiālu nebūtu ieteicams izmantot kā sēklu, jo nākamajā vasarā piemērotos laika apstākļos tas sekmēs slimības tālāku izplatību.

Aizvadītajā sezonā jau no pavasara izteikti bija novērojamas kviešu lapu pelēkplankumainības, graudzāļu miltrasas, stiebrzāļu gredzenplankumainības un miežu lapu tīklplankumainības pazīmes. Saimniekiem nācās veikt fungicīdu smidzinājumus. Slimību ierosinātāji nekur nebūs pazuduši arī rudenī, un ir liela varbūtība, ka jaunajos sējumos gana agri atkal pamanīsim slimību klātbūtni. Ziemāju sēklas kodināšana ir viens no pasākumiem, kas augu attīstības sākumā ierobežos slimību izplatību. Savukārt melnplauku pazīmes, kas rudenī izpaliks, sējumos varēs sastapt nākamajā vasarā. Ziemājos un vasarājos aizvadītajā sezonā šī slimība tika konstatēta vien atsevišķos laukos un nebija plaši izplatīta. Citas lapu slimības nākamajā veģetācijas periodā būs iespējams ierobežot ar fungicīdu smidzinājumiem, bet melnplaukas ierobežojamas, vienīgi kodinot sēklu...

 

 

Pilnu rakstu lasiet septembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...