, .
Vārda dienu svin: Lauris, Norberts

Konkursa "Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā" Latvijas finālists ir saimniecība "Kotiņi"

LETA - 2020-11-09 11:16:02
Konkursa "Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā" Latvijas finālists ir saimniecība "Kotiņi"

Starptautiskā konkursa "Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā" šā gada Latvijas finālists ir zemnieku saimniecība "Kotiņi" Viļakas novadā, kurā saimnieko Aldis Ločmelis, informēja Pasaules dabas fonda (PDF) Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītāja Magda Jentgena.

Viņa norādīja, ka "Kotiņu" iekļūšana finālā ir apliecinājums tam, ka arī liela izmēra saimniecības var ieviest videi draudzīgas saimniekošanas metodes, mazinot negatīvo ietekmi uz vidi.

Saimniecība atrodas Šķilbēnu pagastā, Viļakas novadā, Daugavas upju baseinā. "Kotiņi" sāka savu darbību 1992.gadā kā ģimenes saimniecība, patlaban tajā strādā 30 cilvēku. "Kotiņi" ir viena no vadošajām sēklaudzēšanas saimniecībām Latvijā - vairāk nekā 80% platības no 3000 hektārus lielās saimniecības tiek izmantoti sēklu audzēšanai, saražojot 6000 tonnu sertificētu sēklu gadā, saimniecības darbību raksturoja Jentgena.

"Mēs esam priecīgi, ka mums ir iespēja pastāstīt un lepoties starptautiskā mērogā ar vēl vienu Latvijas lauksaimnieku, kurš ikdienā meklē un īsteno risinājumus, lai mazinātu savu ietekmi uz Baltijas jūru un apkārtējo vidi kopumā," sacīja PDF Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītāja.

Lai racionāli izmantotu resursus un mazinātu ietekmi uz vidi, saimniecība "Kotiņi" augsnes apstrādē izmanto tiešo sēju (strip-till). Izmantojot šo sējas veidu, ir uzlabota augsnes mikrobioloģiskā aktivitāte, novērsta augsnes sablīvēšanās, augu barības vielas ir labāk augiem pieejamas, laukos noregulēti mitruma apstākļi, kā arī ietaupīta degviela, samazinot augsnes apstrādes procesus.

Atsevišķos laukos metode izmantota kopš 2000.gada, bet visā saimniecībā kopš 2017.gada.

Saimniecībā pievērsta liela uzmanība arī augu maiņai, šādi mazinot augu aizsardzības līdzekļu pielietojumu, veiktas augsnes analīzes, nosakot nepieciešamo mēslojuma daudzumu un izmantota precīzā tehnoloģija mēslojuma izkliedēšanai. Saimniecībā atstāj aizsargjoslas gar ūdens objektiem, tādējādi mazinot barības vielu noplūdi ūdenī un veicinot bioloģiskās daudzveidības saglabāšanos ainavā, pauda Jentgena.

Saimniecībā līdztekus sēklu audzēšanai attīstīta arī pārtikas produktu un lopbarības ražošanu.

Saimniecības īpašnieks Ločmelis uzsvēra, ka ilgtspējīgi saimniekot - tas ir viens no Kotiņu pamatprincipiem. "Mēs te dzīvojam, te dzīvos mūsu bērni, mazbērni. Mūsu uzdevums ir radīt maksimāli labus apstākļus, lai viņi pēc tam te jūtas un dzīvo labi. Tādēļ patstāvīgi savā saimniecībā domājam un dzīvē ieviešam jaunus risinājumus, kā saimniekot vēl savādāk, dabai draudzīgāk, bet tanī pat laikā radot produktus ar pievienoto vērtību," stāstīja Ločmelis.

 

Starptautiskais konkurss "Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā" ir organizēts visās Baltijas jūras reģiona valstīs. Konkursu organizē PDF sadarbībā ar citu valstu partnerorganizācijām. Konkursa mērķis ir izcelt Baltijas jūrai draudzīgas lauksaimniecības prakses piemērus, kas samazina Baltijas jūras eitrofikāciju jeb aizaugšanu, kā arī sniegt pozitīvus, iedvesmojošus un inovatīvus praktiskos piemērus, sacīja Jentgena.

Latvijā konkursu organizē PDF sadarbībā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru.

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
LLKC veido tālmācības moduļus Ukrainas lauksaimniekiem
LLKC veido tālmācības moduļus Ukrainas lauksaimniekiem

Nākamā gada pavasarī Ukrainas lauksaimniekiem būs pieejami trīs e-vides tāl...

Zemkopības ministrija aicina ikdienā izvēlēties Latvijā ražotos pārtikas produktus
Zemkopības ministrija aicina ikdienā izvēlēties Latvijā ražotos pārtikas produktus

Zemkopības ministrija (ZM) aicina iedzīvotājus, valsts un pašvaldību instit...