, .
cloudy 7.1℃
Vārda dienu svin: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Koku maģija. Plūškoks un lazda.

Marija Blūma - Kauliņa , 26-04-2021
Koku maģija. Plūškoks un lazda.

Dārzs un Drava / 2018.gads (Ziema.)

Turpinām rakstu sēriju par dārza koku un krūmu enerģētiskajām īpašībām.

PLŪŠKOKS

Sarkanais un melnais
Latvijā aug divu sugu plūškoki (Sambucus) – melnais un sarkanais. Tie ir lieli, dekoratīvi krūmi ar īpatnēju smaržu un enerģētiku. Sarkanais plūškoks ir mūsu savvaļas augs, bet melnais ievests no Eiropas dārziem un vietumis pārgājis brīvā dabā. Dziedniecībā un pārtikā parasti izmanto melno plūškoku, kam ārstnieciskas vielas satur visas auga daļas – miza un saknes, lapas, ziedi un ogas. Ziedi tam ir ļoti izskatīgi, sakārtoti lielos, baltos vairogos, kuros rudenī nogatavojas violeti melnas odziņas. Sarkanais plūškoks pārtikā netiek izmantots, jo satur spēcīgas indīgas vielas, bet dziedniecībā to var lietot – ārīgi un nepārsniedzot ieteicamās devas. Šim plūškokam ziedi ir dzeltenzaļi, neuzkrītoši, kārtoti skarās, bet rudenī odziņas kļūst koši sarkanas. Enerģētiski abi plūškoki ir līdzīgi, sarkanais asāks, melnais maigāks, sarkanais vairāk ar, melnais ar Jan enerģiju, sarkanais vairāk uz āru vērsts, melnais – uztverošāks uz iekšpusi. Izmantojot tos augu maģijā, katram pašam jāsajūt, kurš plūškoks katrā gadījumā piemērotāks.

Saista ar maģiskām darbībām
Vairāku Eiropas tautu mītos plūškokā dzīvo vai uz laiku var paslēpties dažādas neredzamās pasaules būtnes, piemēram, skandināvu dieve Freija vai prūšu dievs Puškaitis ar saviem pavadoņiem, kā arī cilvēciskas izcelsmes burvji un raganas. No šī koka mēdz gatavot mūzikas instrumentus (irāņu trīsstīgu sambuku) un maģijas darbarīkus, kas savieno redzamo un neredzamo pasauli un pastiprina cilvēka domas un spēka impulsus. Plūškoks, it īpaši melnais, spēj daudz ko lieku no cilvēka auras uzsūkt sevī un pārstrādāt, tādēļ tas izmantojams darbā ar iekšējiem dēmoniem. Nevajag baidīties savas negācijas uzticēt augam, jo tas, kas mūsu skatījumā ir negatīvs, augam ir vērtīgs enerģētiskais mēslojums (līdzīgi, kā materiālais mēslojums – kūtsmēsli). Mūsu prāts diemžēl ir diezgan ierobežots un augstprātīgs, tādēļ atļaujas piešķirt vērtējumu tam, kas nav tā kompetencē, – dažādiem dzīves notikumiem, apstākļiem, cilvēkiem, emocijām un cilvēku darbībām. Ja reiz koks no mums ņem vai dod, tā ir viņa darīšana, ko tas ņem un kur liek, mēs viņa vietā to nespējam ne novērtēt, ne izdomāt. Plūškoka enerģija ir silta, pat karsta, tā spēj daudz ko sadedzināt enerģētiski, kaut arī, fiziski degot, trauslā koksne lielu karstumu nedod. Plūškoka zarus vispār nav ieteicams dedzināt, tā varētu aiziet bojā kāda no tam piesaistītajām neredzamās pasaules būtnēm. Ja dārzā jāizgriež plūškoka zari, to var darīt, bet zarus var pārstrādāt, vienīgi kompostējot, vai arī aiznest uz tuvāko mežmalu. Tā kā plūškoks intensīvi nodarbojas ar cilvēkiem traucējošo enerģiju pārstrādi, kā arī kalpo par mājokli dažādiem gariem, ir zināms pamats ticējumiem, ka to nedrīkst iznīcināt, kamēr tas pats nebeidz savu dzīvi, jo tas nesot nelaimi. Nocērtot plūškoku, nepārstrādātās enerģijas tiek haotiski palaistas pasaulē un pieķeras vai nu savam iepriekšējam nesējam, vai tam, kas to iznīcina. Plūškoka saistība ar negatīvām enerģijām, arī ar pazemes spēkiem un mirušo pasauli padara to par ļoti piemērotu melnās maģijas un Vudū rituāliem. Šajā gadījumā darbojas arī pretēji procesi pēc principa – ar ko saslimis, ar to ārstējas – plūškoks ir noderīgs palīgs maģijas seku likvidēšanā. Arī tā enerģijas vērpete gan ceļas uz augšu, gan laižas uz leju, radot uzmundrinošu, patīkamu un pievilcīgu atmosfēru ar sevi.

Sociāls augs
Astroloģiski šis krūms saistās ar Auna zīmi, tas pastiprina Aunam raksturīgās īpašības cilvēkiem, kas ar plūškoku kontaktējas vai lieto tā preparātus. Cilvēka aurā tas aktivizē pirmās un piektās čakras procesus. Plūškoks ir ļoti vitāls – pat pamatīgi
apgriezts, tas ātri atjaunojas, tam piemīt spēja šo atjaunošanās tieksmi nodot cilvēkiem. Ļoti sociāls augs, tam patīk cilvēciskās enerģijas un ir nepieciešama savstarpēja apmaiņa ar tām. Izteiktie transformējošie procesi ap plūškoku nesuši tam slavu kā dzīves ceļa pagarinātājam, un tur sava loma noteikti ir arī plūškoka izcilajām ārstnieciskajām īpašībām.

Izmanto ārstnieciskos nolūkos
Dažādas plūškoka daļas lieto plaušu, bronhu un kakla slimību gadījumos, kā pretiekaisuma un vieglu caurejas līdzekli, asinsvadu un locītavu attīrīšanai, kā arī enerģētiskajā dziedniecībā, piemēram pret rozi.

Pārtikā parasti lieto produktus no melnā plūškoka ogām – sulu, sīrupu, ievārījumu, svaigas vai saldētas ogas. Sulai ir ļoti izteiktas antioksidanta īpašības, tādēļ tā palīdz attīrīt visu organismu un nostiprina kopējo imunitāti. Īpaši labi ogas iedarbojas uz aizkuņģa dziedzeri, tādēļ ieteicamas diabētiķiem. Arī melnā plūškoka ziedus izmanto veselīgai pārtikai – no tiem gatavo sīrupu, kas noder bērniem pret saaukstēšanos, bet ziedu pulveri pievieno ēdienam zarnu darbības un gremošanas uzlabošanai. Ziedu tēja (uzlējums) palīdz pret klepu un dažādām kakla slimībām, atbaida vīrusus, šķīdina nierakmeņus un skalo sāļu nogulsnes, mazina iekaisuma procesus visā organismā, it sevišķi uroģenitālā zonā. No mizām un saknēm vāra tēju, kas novērš reimatisma simptomus, attīra vēnas, atjauno locītavas un veicina visu šķidrumu cirkulāciju organismā. Lapu tēja ārstē astmu un mazina klepu, palīdz atjaunoties plaušām tuberkulozes un citu slimību gadījumos. Gan ziedi, gan lapas sakārto gremošanas un zarnu darbību, aktivizē vielmaiņu, kā rezultātā samazinās liekais svars. Arī uz sirdi plūškoks iedarbojas nomierinoši un nostiprinoši, it sevišķi ziedu uzlējums, kas mazina arterosklerozi.

Pirtī mēdz lietot plūškoka sulu kā attīrošu un nostiprinošu dzērienu, ziedu vai lapu uzlējumus tējai un inhalācijām, kā arī lapas kompresēm ādas un locītavu slimību gadījumos. Plūškoka lapas (vasarā – svaigas, ziemā – mērcētas siltā ūdenī) labi palīdz kā aplikācijas apdegumu dziedēšanai. Visvērtīgākais un vieglāk uztveramais ir šī koka īpatnējais aromāts, kas stiprina un attīra cilvēka enerģētiku. To uztver ne tikai cilvēki, bet arī mājdzīvnieki, tādēļ ir vērts plūškoku iestādīt gan mājas tuvumā, gan pie kūts durvīm. Mājdzīvniekiem ir raksturīgi uzņemt uz sevi saimnieka problēmas, bet ne vienmēr tiem pietiek spēka tās pārstrādāt – šai gadījumā var palīdzēt vīstoša svaiga plūškoka lapu slotiņa dzīvnieka guļvietas tuvumā, ar plūškoka novārījumu mazgāta dzīvnieka mītnes grīda vai kaut kur iestiprināts plūškoka zars. Augs ir spēcīgs, tādēļ to tiešā veidā mājdzīvniekiem dot jāuzmanās, reizēm noderīgs var būt vienīgi viegls melnā plūškoka ziedu vai lapu uzlējums.

 


 

LAZDA

Spēj atjaunoties
Parastās lazdas (Corylus avellana) auglīšu dēļ tautā mēdz dēvēt par riekstkokiem. Lazda ir liels ovālas formas krūms, kas atkarībā no augšanas apstākļiem sasniedz 2–7 m augstumu. Tās aug pamežā, bagātīgās augsnēs, bieži upju un grāvju tuvumā. Veci eksemplāri reizēm veido koka formu ar vienu vai dažiem stumbriem. Kokveida forma ir arī dārzos audzējamai kokveida lazdai (C.columna). Šo sugu pārstāv Latvijā lielākā – 12 m augstā Aizputes lazda ar 8 m zaru pletumu. Parastās lazdas savvaļā ļoti lielu vecumu nesasniedz, bet, ja tiek regulāri koptas, var nodzīvot pāris cilvēka mūžus, jo tām piemīt lieliskas spējas atjaunoties.

Pievelk spēku un vada
Cilvēkam lazda ir ļoti nozīmīgs augs gan no saimnieciskā viedokļa, gan enerģētiskās un dziednieciskās vērtības dēļ. Lazdas zied ļoti agri, parasti martā, bet reizēm jau februārī, ap Meteņiem. Rieksti ienākas tikai septembra beigās, visu vasaru tie krāj spēkus kokā. Lazdu rieksti garšo gan cilvēkiem, gan meža zvēriem un putniem, tādēļ jānolasa pareizā laikā. Savvaļas lazdās rieksti mēdz atrasties augstu krūmā un to nav pārāk daudz, tādēļ riekstu iegūšanai lazdām pazemina zaru vainagu vai arī izvēlas kultūršķirnes, kas ražo vairāk un lielāka izmēra riekstus. Pie mājām mēdz stādīt arī sarkano lazdu šķirnes ar tumši sarkanām lapām un riekstiem. Tās ir ļoti dekoratīvas un noderīgas arī no dziednieciskā un enerģētiskā viedokļa. Sarkanlapu lazdu izstrādājumi, salīdzinot ar tiem, kas nāk no zaļlapainajām, ir aktīvāki, ar zemāku un karstāku enerģiju, mazāk attīroši, bet vairāk stimulējoši. Lazda ir fiziski maigs, cilvēkam draudzīgs, enerģētiski maģisks koks, tā pievelk dzīvības spēkus no dabas un palīdz to izlietot cilvēka dzīves vajadzībām.

Lazdas enerģētika ir spēku pievelkoša un vadoša. Pa lazdas taisnajiem zariem tā virzās precīzi un elastīgi, sasniedzot dabas vai cilvēka izvēlēto mērķi. Šīs īpašības un arī slaido, taisno zaru dēļ visos laikos lazda izmantota rituālo priekšmetu, it īpaši maģisko nūju un zižļu izgatavošanai.

Lazda atbalsta taisnīgumu un attīsta pareizu, kritisku skatījumu uz sevi un citiem. Tā dod spēju ieraudzīt iekšējās vērtības cilvēkiem, kas ar to darbojas. Šis koks piesaista dzīvības enerģiju un spēj to materializēt gan ģimenes auglības vairošanai, gan materiālo vērtību saglabāšanai, gan cilvēka talantu atrašanai un realizācijai. Lazdai nav saistības ne ar apakšējām, pagātnes un senču pasaulēm, ne ar augšējo, garīgo pasauļu lokiem, tā ir šīs pasaules, cilvēku un zemes dzīves maģijas koks. Šīs īpašības dēļ ar lazdu nūjām agrāk baidīja čūskas, kas ir apakšējās pasaules vēstneši – čūska jūt, ka uz viņu tiek vērsts aktīvs šīssaules spēks, un aizmūk. Lazdas koka izstrādājumus viegli magnetizēt – piedot tiem apzināta nodoma stiprinātas īpašības. To izmanto
rituālās darbībās, lai ietekmētu dzīves notikumu gaitu ap cilvēku, lai būtu spēks un veselība, lai redzamie un neredzamie ļaundari nenāktu klāt, kā arī lai piesaistītu sev vajadzīgās enerģijas un to dotos materiālos labumus.

Rāda enerģētiskos strāvojumus
Šis koks saistīts ar Ūdens (Dienvidu spēka) stihiju, tādēļ to ļoti veiksmīgi var izmantot ūdens āderu noteikšanai. Arī citus Zemes enerģētiskos strāvojumus lokano lazdas zaru rīkstes uzrāda ļoti precīzi, līdzīgi kā no kārkliem grieztās. Rīkstes turētājam jāiemācās vien atšķirt, kādas enerģijas kuru reizi rīkste rāda. Lazda kā cilvēkam draudzīgs koks var uzrādīt tieši to, kas attiecīgajam cilvēkam un viņa tuviniekiem (kas atrodas cilvēka enerģētiskajā laukā) vajadzīgs – labvēlīgos un nelabvēlīgos punktus, enerģētiskos strāvojumus, guļvietas, atpūtas un darba vietas. Agrāk lazdas stibu izmantoja cilvēku saderības un atšķirības noteikšanai. Tā varēja norādīt uz personu, kas būs vispiemērotākais nākamais dzīvesdraugs, kā arī uz noziedznieku vai nodevēju no kopienas ļaužu vidus. Grūti pateikt, vai šajos procesos lielāka nozīme bija zintnieka aktīvajai domai vai pašas lazdas magnētiskajai enerģijai. Visdrīzāk tajos laikos starp cilvēku un koka spēka priekšmetu bija daudz lielāka sadarbība, tie bija kā viens vesels.

Lazdu rieksti vienmēr tikuši lietoti pārtikā kā vērtīgs augu valsts olbaltumvielu un spēka avots. Agrāk riekstiem piedēvēja arī maģisku nozīmi. Veseli rieksti bija auglības simbols, spēka akumulators, bagātības un gudrības uzkrājēji. Toties saplēstas riekstu čaumalas it kā saplēš enerģiju – tās atvaira gan auglību, gan spēka programmas, gan zināšanas. Tādēļ saplēstas čaumalas savā mājā netur, bet, tās slepus ieberot ienaidnieka mājoklī vai kabatā, var mazināt šī cilvēka ietekmi. Ir ticējums, ka, guļot uz tukšām riekstu čaumalām, pie bērniņa nevar tikt. Pretēji – pāra gultas malās sabāžot veselus riekstus, bērniņš drīz vien būs klāt.

Pēc Druīdu horoskopa, lazda atbilst tiem, kas dzimuši no 22. marta līdz 31. martam un no 24. septembra līdz 3. oktobrim, – uz šiem cilvēkiem lazda iedarbojas īpaši labvēlīgi, kā arī pastiprina raksturīgās enerģijas. Šie cilvēki ir iniciatīvas pilni, inteliģenti un prot savas zināšanas pielietot dzīvē. Viņiem ir viegli ievērot precizitāti, strādāt ar skaitļiem un saglabāt pārliecību par saviem spēkiem ārēji sarežģītās situācijās.

Labi noder pirtij
No lazdas zariem sanāk labas pirtsslotas – maigas un enerģētiski spēcīgas. Ar šīm slotām ļoti viegli no pērēja nodot vadītu nodomu peramajam, uzlikt jaunas enerģētiskās programmas un aktivizēt organismā dusošos resursus. Tās īpaši piemērotas maziem bērniem, jo vairo dzīvības spēkus un palīdz audzināt raksturu. Arī vīriešiem ar prostatas, potences vai asinsrites problēmām pirtī piemērotas lazdu slotas un lapu kompreses. Labās domas vadāmības dēļ nevajag ļaut sevi pērt ar lazdu kuram katram cilvēkam, tikai tādam, kas ir tīri labvēlīgs un māk vadīt savas domas un enerģijas. Šīssaules maģisko īpašību dēļ lazda ir neaizstājama mīlētāju pirtīs, kā arī saulgriežu pirts rituālos, kur ar tās palīdzību ieprogrammējam sevi nākamajam laika vilnim. To izmanto arī kosmētiskajās procedūrās kā aplikācijas, dažādu vēnu un asinsrites problēmu risināšanai, kas pirtī notiek ļoti efektīvi, nervu sistēmas nostiprināšanai un iekšējās sekrēcijas procesu veicināšanai.

Uzlabo asinsrites sistēmu
Līdzīga iedarbība kā pirtī ir arī iekšķīgi lietojot lazdas preparātus – šim augam ir visplašākā un visefektīvākā iedarbība uz asinsvadiem, gan venozajiem, gan kapilārajiem. Lazdu lapas uzlabo visu asinsrites sistēmu, stimulē asinsriti un atjauno asins sastāvu, bet mizas spēj šķīdināt trombus, attīrīt asinsvadu sieniņas un nostiprināt tās pēc dažādiem bojājumiem. Jāņem vērā, ka lapu tēja ir pagatavojama, vienkārši aplejot (vārot mazinās enerģētiskais spēks), bet mizas jāpavāra 5–10 minūtes. Ja vēlas universālu lazdas tēju, vāra mizas un ar novārījumu aplej lapas, pēc tam visam vēl ļauj ievilkties apmēram 10 minūtes. Interesantas ir lazdu skaras – tās vislabāk iedarbojas uz galvas asinsriti un smadzeņu darbību, palīdzot pret aterosklerozi, pret izkaisīto sklerozi, novērš galvas traumu sekas un uzlabo atmiņu. Skaras ievāc agri pavasarī, ziedēšanas laikā, vai īsi pirms izplaukšanas. Tēju pagatavo kā ziedu tēju, aplejot ar 60–80 °C ūdeni, taču vislabāk tās lietot veselas, vienkārši apēdot. Skaras pirms ēšanas var saberzt plaukstās, piestā vai sajaukt ar medu. Tām ir ļoti liela enerģētiskā vērtība, kas noder pret pavasara nogurumu. Tējā vāra arī riekstu čaulu pielapes un zaļos riekstus ar čaulām, kam piemīt savelkošas īpašības – pret caureju un gļotādas, arī mutes dobuma iekaisumiem. Viss augs ir labs pretiekaisuma līdzeklis jebkurā ķermeņa daļā, bet īpaši jāatzīmē iedarbība uz limfmezglu un prostatas iekaisumiem. Lazda ir viens no retajiem Latvijā augošajiem dabīgajiem antidepresantiem.

Šim nolūkam vislabāk noder svaigas, jaunas lazdu lapas vai plaukstoši pumpuri salātos, kā arī lapu tēja. Pumpuriem piemīt arī plaušas atjaunojošas īpašības, tie nostiprina nervu sistēmu un palielina noturību pret stresu. Arī uz sirdi lazda iedarbojas nostiprinoši un nomierinoši, ko izmanto aritmijas, paātrināta pulsa un mazspējas gadījumos. Attīrošā un stiprinošā iedarbība uz sirds un asinsrites sistēmu ir pamats tam, ka lazdas preparāti pazemina asinsspiedienu, ja tam ir šīs sistēmas traucējumu izcelsme. Lazdu var saukt par īstu dzīves spēka un prieka koku gan pēc fiziskām, gan enerģētiskām, gan vizuālām īpašībām, jo ne ar ko nav salīdzināms prieks, ieraugot mežmalā pirmo pavasara vēstnesi – starp sniegiem uzziedējušu lazdas skaru!

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Pavasaris burkā
Pavasaris burkā

Ir cilvēki, kuriem visas palodzes nokrautas ar puķu podiņiem. Reiz, runājot...

Granta eiforbija jeb Āfrikas piena krūms
Granta eiforbija jeb Āfrikas piena krūms

Grūti izskaidrot, kādēļ telpās tik ļoti reti audzē daudzveidīgās eiforbiju ...

Jaunākās rododendru šķirnes
Jaunākās rododendru šķirnes

2023. gada nogalē Latvijas Universitātes Rododendru selekcijas un izmēģināj...

No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.
No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.

Sveicināti, es esmu Jānis Andiņš, un šis ir mans trešais gads, apgūstot biš...