, .
partlycloudy_day -2.9℃
Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

Klijas ir ļoti vērtīgs blakusprodukts

Karina JUHŅEVIČA-RADENKOVA, Vitalijs RADENKOVS , 10-02-2022
Klijas ir ļoti vērtīgs blakusprodukts

Saskaņā ar Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO, 2018) datiem kviešu un rudzu ražošanas apjoms pēdējo piecdesmit gadu laikā ir palielinājies no 257.4 milj. t (1961) līdz 747.9 milj. t (2018), kas sastāda 190.5 % saražotās produkcijas pieauguma. Aptuveni 85 % jeb 635.7 milj. t saražoto kviešu un rudzu tiek izmantoti miltu ražošanā, bet 10–15 % jeb 74.8–111.1 milj. t ir blakusprodukti – klijas, kas ir graudu apvalka cietā daļa. Diemžēl šobrīd šis blakusprodukts tiek izmantots neefektīvi un (galvenokārt pēc miltu ražošanas) nonāk poligonos vai arī kā pārtikas piedeva dzīvnieku barībā. Maizes izstrādājumu ražošanā tiek izmantos aptuveni 10–15 % kliju.

Klijas galvenokārt sastāv no nešķīstošām šķiedrām, celulozes, hemicelulozes un lignīna; pārsvarā šīs vielas dabā visbiežāk sastopamas kā augu šūnu sienas neatņemama sastāvdaļa. Pēc sastāva un ķīmisko saišu veida klijām ir sarežģīta struktūra, līdz ar to cilvēka organisms nevar tās pilnībā asimilēt. Nepieciešamo enzīmu trūkums cilvēka kuņģa un zarnu traktā padara klijās esošās vielas nesagremojamas. Līdz ar to klijām ir zema enerģētiskā vērtība. Pateicoties nešķīstošajai šķiedrvielai, klijas cilvēku organismā darbojas kā pārtikas sūklis vai kaitīgo vielu uzsūcējs, izvada lieko šķidrumu un uzlabo kuņģa motoriku, paātrinot vielmaiņas galaproduktu izdalīšanos.

Ja pārtikas produkta izgatavošanas procesā pievieno nedaudz kliju, tas ietekmē produkta organoleptiskās īpašības (garšu, krāsu, izskatu, mīkstumu, apjomu utt.). Piemēram, pievienojot maizes izstrādājumiem klijas (galvenokārt kviešu), samazinās to apjoms, palielinās poru izmērs un tie kļūst nevienmērīgi. Tas ir saistīts ar kliju spēju piesaistīt 3–4 reizes vairāk šķidruma par pašu svaru. Tādēļ produktiem, kuriem ir pievienotas klijas, uzglabāšanas laiks ir īsāks. Lai samazinātu kliju negatīvo ietekmi...

 

 

Pilnu rakstu lasiet Decembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mēness govs, sapņu un cerību govs
Mēness govs, sapņu un cerību govs

Kā tikai nav dēvēta Zilā govs, kuras vēsture ir cieši saistīta ar latviešu ...

Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?
Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?

Ar govju klibumu saskaras lielākā daļa saimniecību, taču šo problēmu atrisi...

FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām
FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām

FarmGEM klāstā savām vajadzībām atbilstošo smidzinātāju atradīs lielākā daļ...

CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu
CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu

Tirgū izlaižot 20 jaunus TRION sērijas kombainus, CLAAS turpina 2019. gadā ...