, .
partlycloudy_day 26.1℃
Vārda dienu svin: Rozālija, Roze

Kartupeļu audzētājiem mitrais laiks apgrūtina ražas novākšanu

LETA , 26-09-2023
Kartupeļu audzētājiem mitrais laiks apgrūtina ražas novākšanu

Lietavas un piemirkušie lauki apgrūtina kartupeļu ražas novākšanu, teica aptaujātie kartupeļu audzētāji.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētājas vietnieks Ilgvars Krūmiņš stāstīja, ka, lai gan pēdējā nedēļa kartupeļu vākšanai bijusi labvēlīga, dažviet lauki joprojām ir mitri. Mitruma līmenis dažādos reģionos uz laukiem ir ļoti atšķirīgs.

Tāpat viņš minēja, ka patlaban var manīt kartupeļus, kurus sabojāja ilgā atrašanās zem ūdens septembra lietavu laikā. Lauksaimniekiem jāspēj kartupeļus atšķirt un nenoglabāt bojātos kartupeļus kopā ar pārējo ražu.

Tomēr pēc sliktajām ražām iepriekšējos gados, šogad kartupeļu raža atgriezusies normas robežās.

Krūmiņš paredzēja, ka šogad kartupeļu novākšana ievilksies līdz oktobra vidum. Kā viens no iemesliem tam ir fakts, ka šogad kartupeļu audzētājiem ir grūtāk nobriedināt kartupeļu mizu līdz tādam līmenim, kad tā ir piemērota uzglabāšanai.

Šogad no atļauto vielu saraksta ir izņemti lakstu augšanu apturoši augu aizsardzības līdzekļi (AAL), kas iedarbojās dažu dienu laikā, un tā vietā audzētājiem jāizmanto alternatīvas, kuru iedarbošanās laiks ir ilgāks. Tā kā šis ir pirmais gads, izmantojot jaunos AAL, audzētājiem jāpierod pie līdzekļu īpatnībām, norādīja Krūmiņš.

Arī kartupeļu audzētavas SIA "Piekalnes" valdes locekle Ināra Pakalna stāstīja, ka nenogatavojusies kartupeļu miza apgrūtina tupeņu novākšanu. Turklāt arī lakstu pļaušana neaptur augšanu pilnībā.

Viņa piebilda, ka kartupeļu vākšanas procesu kavē arī mitrais laiks. Augsne, īpaši mālainākos laukos, ir blīva un kartupeļi, ilgstoši glabājoties tādos apstākļos, sāk bojāties. Vienlaikus pie mitriem vākšanas apstākļiem lauksaimniekiem ir būtiski spēt kartupeļus ventilēt.

"Piekalnes" kartupeļu raža šogad esot viduvēja un mazāka nekā iepriekšējos gadus. Kartupeļi tika iestādīti agri, bet bumbuļu aizmešanās laikā to attīstību ietekmēja salnas un sausums. Lai gan bumbuļu skaits vienam augam ir mazāks nekā citus gadus, Pakalna atzina, ka kartupeļi ir laba izmēra un formas.

Pakalna stāstīja, ka "Piekalnes" apsaimnieko 50 hektārus kartupeļu, un ar divrindu kartupeļu racēju dienā tiek novākti divi hektāri. Uzņēmumam palikuši vēl aptuveni 20 hektāri, ko novākt.

Viņa atzina, ka cena kartupeļiem šogad turas atbilstoša, bet dārgo minerālmēslu dēļ audzētāji visticamāk strādās uz pašizmaksas robežas.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienība ir 1997.gadā reģistrēta biedrība. Biedrības mērķis ir apvienot kartupeļu audzētājus un pārstrādātājus, lai koordinētu biedrības biedru savstarpējo darbību kopīgu interešu aizstāvēšanai, veicinātu sadarbību, tirgus attīstību un iekšējā tirgus aizsardzību, kā arī, lai pārstāvētu biedru intereses attiecībās ar valsts varas, pārvaldes un citām institūcijām Latvijā un ārzemēs, kuru darbība ietekmē biedrības biedru intereses.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Traktortehnikas īpašniekiem pieejams vairāk digitālo pakalpojumu
Traktortehnikas īpašniekiem pieejams vairāk digitālo pakalpojumu

Valdība,16. jūlijā, apstiprinājusi grozījumus traktortehnikas, tās piekabes...

Veiktas 400 pārbaudes dažādās vietās, bakteriālā iedega konstatēta sešos saimniekaugu paraugos
Veiktas 400 pārbaudes dažādās vietās, bakteriālā iedega konstatēta sešos saimniekaugu paraugos

Šobrīd Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) inspektori visā Latvijas te...

Līdz 31. jūlijam iespējams pieteikties atbalstam kredītprocentu daļējai dzēšanai
Līdz 31. jūlijam iespējams pieteikties atbalstam kredītprocentu daļējai dzēšanai

Līdz šī gada 31. jūlijam primārie lauksaimniecības produkcijas ražotāji, la...

Rapšos konstatēta fitoplazma
Rapšos konstatēta fitoplazma

Šogad daudzos ziemas rapša sējumos Kurzemē un Zemgalē novēroti atsevišķi, n...