, .
partlycloudy_night 5.4℃
Vārda dienu svin: Elīna, Drosma, Drosmis

Kartupeļu audzētāji: Šogad raža ir 1,5-5 reizes mazāka nekā vidēji

LETA , 04-10-2021
Kartupeļu audzētāji: Šogad raža ir 1,5-5 reizes mazāka nekā vidēji

Šogad kartupeļu raža Latvijā ir 1,5-5 reizes mazāka nekā vidēji citus gadus, atzina Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

Viņa sacīja, ka ražas samazinājums, salīdzinājumā ar citiem gadiem, šogad ir ļoti atkarīgs no konkrētās vietas meteoroloģiskajiem apstākļiem un stādīšanas laika. "Neviens nevarēja iedomāties, ka vēlāk stādītie lauki būs labāki," norādīja Kraukle.

Skaidrojot laikapstākļu ietekmi uz kartupeļu ražu, savienības priekšsēdētāja minēja, ka šogad karstuma un sausuma ietekmē kartupeļu veģetācija apstājās. Kad augi saņēma mitrumu, veģetācija atsākās vai kartupeļu laksti nokalta. Tāpat zaudējumus radījis arī kartupeļu lapgrauzis jeb kolorado vabole, kas it īpaši skāris bioloģiskās kartupeļu platības - daudzviet no lakstiem pāri palika tikai stublāji un bumbuļu augšana apstājās.

"Šo apstākļu rezultātā raža ievērojami samazinājusies. Arī kvalitāte cietusi - pēc sausuma strauji iestājoties mitrumam, bumbuļi aug kroplīgi vai plaisā, ilgi nenobriest miza," skaidroja Kraukle.

Vaicāta par kartupeļu cenu pieaugumu, Kraukle sacīja, ka cena pieaugusi, jo piedāvājums ir mazāks. Tāpat parasti cenas līmeni nosaka poļu importa piedāvājums, taču karstums un sausums ietekmējis arī viņus.

Vienlaikus savienības pārstāve turpmākās cenu izmaiņas neprognozēja.

Komentējot kartupeļu audzētāju ekonomiskās grūtības saistībā ar ražas kvantitātes un kvalitātes samazinājumu, Kraukle norādīja, ka ir audzētāji, kuri nevarēs norēķināties par mēslojumu un augu aizsardzības līdzekļiem.

"Būs skarbi. Grūtāk šoreiz ir tiem, kuriem jau iepriekš noslēgti līgumi par noteiktu cenu," piebilda Kraukle. 

Viņa arī minēja, ka labas ražas gados bija skaidrs, ka kartupeļi ir un pietiks, taču šogad to tik viennozīmīgi apgalvot nevar.

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Vietējo kartupeļu līdz pavasarim var nepietikt
Vietējo kartupeļu līdz pavasarim var nepietikt

Sausuma dēļ šovasar kartupeļi auguši slikti, līdz ar to šī mūsu ēdienkartē ...

Aizvadīta kartupeļu lauka diena Līgatnē
Aizvadīta kartupeļu lauka diena Līgatnē

Lauka diena notika septembra beigās LLKC un biedrības “Kartupeļu  audzētāju...

Ilgi gaidītā izstāde Anuga pulcē kuplu skaitu Latvijas pārtikas uzņēmumu
Ilgi gaidītā izstāde Anuga pulcē kuplu skaitu Latvijas pārtikas uzņēmumu

Jau rīt, 9.oktobrī pārtikas uzņēmēji un viņu klienti varēs tikties ilgi gai...