, .
cloudy 14.1℃
Vārda dienu svin: Tija, Saiva, Sentis, Santis, Saivis

Karstajās vasaras dienās lauksaimniekus mudina īpaši uzmanīt ganāmpulkus

LETA , 17-06-2021
Karstajās vasaras dienās lauksaimniekus mudina īpaši uzmanīt ganāmpulkus

Karstajās vasaras dienās lauksaimniekiem visvairāk jāuzmana ganāmpulki, komentējot esošo un prognozēto karstumu Latvijā, atzina aptaujātie lauksaimniecības eksperti.

Biedrības "Zemnieku saeima" valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre pauda, ka no karstās saules jāuzmanās ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem, tāpēc vasaras siltajā laikā lielāka uzmanība ir jāpievērš lopu ganāmpulkiem - savi dzīvnieki ir jāpasargā, jānodrošina viņiem ēna un patveršanās.

Komentējot karstuma ietekmi uz sējumiem, Dzelzkalēja-Burmistre norādīja, ka siltums ražai zaudējumus nenodarīs. "Ir pietiekami labi salijis, ir izveidojusies laba biomasa. Varbūt vienīgi neaizmetīsies kāds zirnis vai pupa, jo tiem būs pa karstu. Taču kopumā raža ir noformējusies un nekādi milzīgi traucējumi nevarētu būt," piebilda biedrības priekšsēdētāja vietniece.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) veterinārmedicīnas eksperts Dainis Arbidānssacīja, ka jau patlaban, kad gaisa temperatūra daudzviet nepārsniedz +23 līdz +25 grādu atzīmi, Latvijā ir izsludināts oranžais brīdinājums, kas nozīmē, ka ultravioleto staru indekss ir augsts. Viņš uzsvēra, ka ganāmpulkiem, it īpaši tiem dzīvniekiem, kuriem ir tumšas krāsas apmatojums, nepieciešams nodrošināt iespēju patverties ēnā, kā arī jānodrošina brīva piekļuve ūdenim.

Lai arī modernajās dzīvnieku novietnēs, kurās iespējams nodrošināt augstus labturības standartus un ventilāciju, dzīvniekus karstums skars mazāk, tomēr gan telpās mītošie, gan ganībās esošie dzīvnieki karstajās vasaras dienās var sasirgt ar karstuma stresu. Arbidāns skaidroja, ka karstuma stresa pazīmes ietver nevēlēšanos ēst, apātiju, nespēju reaģēt, kā arī samaņas zaudēšanu pēc slaukšanas. Gadījumos, ja ir aizdomas par karstuma stresu, nepieciešams dzīvniekus atdzesēt ar aukstu ūdeni un sazināties ar veterinārmedicīnas speciālistiem, lai tie veiktu ganāmpulka apsekošanu.

Tāpat Arbidāns uzsvēra, ka dienā govij vidēji nepieciešami 150 līdz 200 litri dzeramā ūdens, kam, it īpaši vasarā, jānodrošina brīva piekļuve. "Dzīvniekus, kas ganībās dodas ārā, nevar dzirdīt vienu reizi dienā," uzsvēra veterinārmedicīnas eksperts. Tāpat viņš ieteica ganībās dzīvniekus laist vakarā vai naktī, tādējādi dzīvnieki varēs veiksmīgāk atdzist un uzņemt nepieciešamās barības vielas.

Līdztekus Arbidāns norādīja, ka lopkopjiem vasaras sezonā būtiski ir aizsargāt lopus no kaitēkļu un knišļu uzbrukumiem, tos apstrādājot ar kukaiņu repelentiem.

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Pieejams atbalsts ieguldījumiem pārstrādē
Pieejams atbalsts ieguldījumiem pārstrādē

No 22. jūlija līdz 22. augustam LAD aicina interesentus iesniegt projektus,...

Jauna kārtība dzīvnieku un to izcelsmes produktu veterināro (veselības) sertifikātu izsniegšanai
Jauna kārtība dzīvnieku un to izcelsmes produktu veterināro (veselības) sertifikātu izsniegšanai

Valdība, 11. jūnijā, akceptējusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto kār...

Pļaušanas serviss 2024
Pļaušanas serviss 2024

Informācija uz 28.05.2024....

Pieejams atbalsts akvakultūrā
Pieejams atbalsts akvakultūrā

No 2024. gada 25. jūnija līdz 24. jūlijam norisināsies otrās kārtas projekt...