, .
fair_night 2.4℃
Vārda dienu svin: Tekla, Violeta

Karš Ukrainā – jauni izaicinājumi arī lauksaimniekiem

Dainis GAŠPUITIS , 13-07-2022
Karš Ukrainā – jauni izaicinājumi arī lauksaimniekiem

Kopš marta, kad Krievijas agresija Ukrainā tika sodīta ar plašām ekonomiskajām sankcijām un Krievijas izolāciju, esam saskārušies ar šo norišu pirmajām sekām. Vispirms jau tā ir visaptveroša un noturīga inflācija, jauni izaicinājumi energoresursu un citu izejvielu pieejamībā, kā arī daudzu nozaru pārorientēšanās uz citām piegāžu ķēdēm.

Viena no visvairāk skartajām nozarēm ir lauksaimniecība. – Daudzas pasaules valstis ar bažām raugās uz to, kā sarūk kviešu, kukurūzas, saulespuķu eļļas pieejamība. Savukārt lauksaimniekiem visvairāk raižu sagādā minerālmēslojumu pieejamība, cenu pieaugums un dārgā degviela. Karš Ukrainā ir apturējis lielu daļu no šogad plānotā eksporta, tomēr Eiropas, ASV un citu valstu atbalsts Ukrainas cīņā pret agresorvalsti liek saredzēt gaismu tuneļa galā – pēc uzvaras karā Ukraina atjaunos savu lauksaimniecības ražošanas potenciālu un atgriezīsies eksporta tirgos.

Lai arī cenu kāpums un ģeopolitiskā nestabilitāte bremzē globālās ekonomikas izaugsmi un rada virkni izaicinājumu, ekonomisti prognozē t.s. mīkstās nosēšanās scenāriju. „Šis scenārijs pamatots ar vairākiem pozitīviem aspektiem. Jauni fiskālie stimuli augsto enerģijas cenu kompensācijai, militārās investīcijas un Zaļā kursa īstenošana nodrošinās īstermiņa atbalstu eirozonas izaugsmei,” norāda SEB banka ekonomists Dainis Gašpuitis. Zināmu atbalstu sniedz arī kovidlaikā veiktie mājsaimniecību uzkrājumi, kas padara privāto sektoru izturīgāku. Vienlaikus jāapzinās, ka karš ir radījis turbulenci pasaules...

 

 

Pilnu rakstu lasiet Jūnija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mēness govs, sapņu un cerību govs
Mēness govs, sapņu un cerību govs

Kā tikai nav dēvēta Zilā govs, kuras vēsture ir cieši saistīta ar latviešu ...

Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?
Kādēļ nepieciešamas nagu vannas?

Ar govju klibumu saskaras lielākā daļa saimniecību, taču šo problēmu atrisi...

FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām
FarmGEM – smidzinātāji visām vajadzībām

FarmGEM klāstā savām vajadzībām atbilstošo smidzinātāju atradīs lielākā daļ...

CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu
CLAAS tirgū izlaiž TRION – jaunu vidēja izmēra kombainu klases etalonu

Tirgū izlaižot 20 jaunus TRION sērijas kombainus, CLAAS turpina 2019. gadā ...