, .
cloudy 4℃
Vārda dienu svin: Una, Unigunde, Dzelme, Benedikts, Benedikta

Kāpēc aizgāja bojā "Clematis" stāds pēc pirmās ziemas?

Aivars Irbe , 07-03-2023
Kāpēc aizgāja bojā "Clematis" stāds pēc pirmās ziemas?

Dārzs un Drava / 2023.gads (PAVASARIS)

Ir agrs pavasaris. Mostas visi dārza augi. Pašā plaukumā ir erantes, krokusi, sniegpulkstenītes un daudzi citi dārza agrie ziedētāji.

Pamazām atmostas un savus dzinumus sāk parādīt arī daudzās mežvīteņu (Clematis) šķirnes manā dārzā. Tās gan lielākoties ir tādas, kuras ziedēs vasaras vidū uz šī gada dzinumiem. Es esmu apgriezis visus pagājušā gada dzinumus līdz augsnes līmenim vai nedaudz virs tā. Šādi daru jau daudzus gadus, un šie augi pie manis jūtas labi.

Katru pavasari es nevaru nociesties nenopircis vēl kādu jaunu mežvīteņa stādu savai plašajai kolekcijai. Nereti tirdzniecības vietās tiek piedāvāti dažādu šķirņu stādi ar jau pagariem dzinumiem.

Es izvēlos šķirni `Ville de Lyon`. Stāds spēcīgs, ieaudzēts plastmasas podiņā un tā vien vilinoši raugās uz mani, lai es nopērku to un sadraudzējos ar šo krāšņi ziedošo sarkanziedu vīteni. Šķirne gan nav nekāds jaunums (M. Morel, Francija, 1899.), bet man patīk šie sarkanie ziedi ar bordo krāsas apmali. Jaunais stāds, iestādīts blakus citām šķirnēm, labi jutās un vasaras otrajā pusē saplauka visā savā krāšņumā.

Pagāja nākamā ziema, un mans stāds vairs nerādīja nekādas dzīvības pazīmes. Kas noticis? Izrokot stādu no zemes, redzu, cik saknes ir spēcīgas. Ir bijuši visi priekšnoteikumi labai dzīvošanai manā dārzā. Tikai zemes virskārtas līmenī vai dziļāk zem tās uz dzinuma nav bijis neviens snaudošs pumpurs, no kura veidoties jauniem dzinumiem. Ja es būtu stādu iestādījis dziļāk vai rudenī papildus apbēris ar komposta augsni, tad pumpuru vieta būtu bijusi zem zemes un stāds izdzīvotu, un tur sāktu veidot jaunas saknes, bet šoreiz tā nebija. Virszemes dzinumi ziemas salā bija gājuši bojā, un līdz ar to stāda dzīvotspēja bija zudusi, kaut gan bija izveidojusies bagātīga sakņu sistēma, no kuras neviens dzinums vairs nenāk.

Mācība turpmāk man pašam un visiem mežvīteņu audzētājiem – katru jaunu stādu stādīt 5–10 cm dziļāk tā, lai pumpuru vietas uz dzinuma būtu zem zemes.

Cik dziļi bija iestādīts nopirktais stāds podā, tikpat dziļi es to iestādīju savā dārzā ('Ville de Lyon').

 

Pievienotajā attēlā ar šķērsām pārliktu zariņu ir norādīts iestādīšanas dziļums, tāpat kā tas bijis, podā nopērkot jauno stādu. Ir bijis pagarš spraudenis un labi apsakņošanās priekšnoteikumi, tikai jauno apsakņoto stādu vajadzēja stādīt dziļākā podā, lai pumpuru vieta būtu zem zemes jau pašā sākumā. Tas nodrošinātu jaunu papildus sakņu veidošanos ap pumpura vietu un auga ziemcietību turpmāk.

'Star of India'

'Ville de Lyon'

'Pillu'

'Warszawska Nike'

 

Katra neveiksme un neizdarība ir mācība turpmākajai dzīvei. Lai jums veicas!

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Dzīve bišu paradīzē
Dzīve bišu paradīzē

LLKC Siguldas nodaļas rīkotajā pieredzes apmaiņas braucienā uz Gotlandi iep...

Mārtiņa BITES.
Mārtiņa BITES.

Vaicāts par to, kuru Latvijas pusi viņš uzskata par savējo, Mārtiņš Laukak...

Vecpiebalgā no bišu radītajām supervielām  top dažnedažādi kosmētikas līdzekļi
Vecpiebalgā no bišu radītajām supervielām top dažnedažādi kosmētikas līdzekļi

Divu māsu – Madaras Feldmanes un Ievas Boginskas – uzņēmums “ApiMI”, kurā r...