Saimnieks LV
, .
clearsky_night 15.3℃
Vārda dienu svin: Daira, Dairis, Daiva

Kaļķošanas materiālu, organisko un organominerālo mēslošanas līdzekļu un augu augšanas veicinātāju ražotājiem, ievedējiem un iepakotājiem jāievēro jaunas kvalitātes prasības

Valsts augu aizsardzības dienests , 17-02-2025
Kaļķošanas materiālu, organisko un organominerālo mēslošanas līdzekļu un augu augšanas veicinātāju ražotājiem, ievedējiem un iepakotājiem jāievēro jaunas kvalitātes prasības

No 14. februāra stājas spēkā Zemkopības ministrijas precizētā kārtība mēslošanas līdzekļu un substrātu apritei, papildinot nosacījumus mēslošanas līdzekļu identifikācijai, kvalitātes atbilstībai un tirdzniecībai.

Izmaiņas dažādu mēslošanas līdzekļu kvalitātes prasībās:

  • Izdalīta atsevišķi kaļķošanas materiālu grupa “koksne pelni”, kurai noteiktas atvieglotas kvalitātes prasības neitralizācijas spējai un daļiņu izmēram. Darbības veicējiem, kas ražo koksnes pelnus, un tos jau reģistrējuši, aicinām vērsties dienestā, lai veiktu grozījumus.
  • Organiskajiem un organominerālajiem mēslošanas līdzekļiem (apstrādāti organiskie un organominerālie mēslošanas līdzekļi, cietie organominerālie mēslošanas līdzekļi ar sekundārajiem elementiem un (vai) mikroelementiem, šķidrie organominerālie mēslošanas līdzekļi ar sekundārajiem elementiem un (vai) mikroelementiem) vienkāršotas kvalitātes prasības, iepriekš tiem gada laikā atbilstoši lietošanai bija jānodrošina noteiks barība elementu saturs uz ha. Grozījumi paredz, ka produktā jābūt 3 % (N + P2O5 + K2O) vai 1 % kopējais slāpeklis (N) un 0,5 % kopējais fosfors (P2O5), un 0,5 % kopējais kālijs (K2O). Ja produkts ir reģistrēts un neatbilst jaunajām prasībām, tam noteikts pārejas laiks līdz 2028. gada 31. decembrim, lai vērstos dienestā un veiktu grozījumus, novēršot neatbilstības vai pārreģistrējot produktu citā grupā. Produkti, kuriem nebūs veikti grozījumi tiks anulēti.
  • Augu augšanas veicinātājiem noteiktas minimālās kvalitātes prasības - tiem jāsatur vismaz 0,3 % (N + P2O5 + K2O) un 1,0 % bioloģiski aktīvo savienojumus (piemēram, humīnskābes, fulvoskābes, aminoskābes u. c.). Ja produkts ir reģistrēts un neatbilst jaunajām prasībām, tam noteikts pārejas laiks līdz 2025. gada 31. decembrim, lai vērstos dienestā un veiktu grozījumus, novēršot neatbilstības vai pārreģistrējot produktu citā grupā, ja tas iespējams. Produkti, kuriem nebūs veikti grozījumi tiks anulēti.

Citas izmaiņas:

  • Mēslošanas līdzekļus izmantošanai bioloģiskajā lauksaimniecībā varēs tirgot arī neiepakotus. 
  • Amonija nitrāta mēslošanas līdzekļiem, kuros slāpekļa saturs ir 28 procenti vai vairāk no mēslošanas līdzekļa masas, testēšanas ziņojumu par detonācijnoturības pārbaudi, derīguma termiņš turpmāk būs trīs mēneši. 
  • Augu augšanas veicinātājiem un mikrobioloģiskajiem preparātiem, kuriem nepieciešami lauku izmēģinājumi, var norādīt kultūraugu grupu tikai, ja iegūts pozitīvs mēslošanas līdzekļa efektivitātes rezultāts vismaz par trim to pārstāvošiem kultūraugiem.
  • Uz mēslošanas līdzekļu etiķetēm ne paziņojumu, ne vizuālu attēlu veidā nedrīkstēs ietvert apgalvojumus, ka mēslošanas līdzeklis un substrāts novērš vai ārstē augu slimības vai aizsargā augus pret kaitīgajiem organismiem.

Pilns grozījumu teksts

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Par mirušu meža cūku uzrādīšanu vairs nemaksās
Par mirušu meža cūku uzrādīšanu vairs nemaksās

Informāciju sagatavoja PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meiste...

LLKC aicina uz sadarbību mēslošanas līdzekļu kompānijas
LLKC aicina uz sadarbību mēslošanas līdzekļu kompānijas

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) speciālisti, konsul...