, .
fair_night 2.4℃
Vārda dienu svin: Tekla, Violeta

Kādus augus dārzam izvēlēties rudenī?

Latvijas valsts meži , 20-10-2022
Kādus augus dārzam izvēlēties rudenī?

Rudens ir īstais laiks, lai dotos uz stādu tirdzniecības laukumiem un izvēlētos stādus savu dārzu papildināšanai ar jauniem augiem, lapu kokiem, krūmiem un skujeņiem, kā arī ar augļu kokiem un ziemcietēm. “Augi ir bagātīgi saauguši, lapu forma, krāsa ir redzama un ja ir ziedkopas, tad var redzēt, kāda ir ziedu forma un krāsa, un pat sajust to smaržu,” rudens dārza darbu un jaunu augu izvēles priekšrocības rudenī uzsver Kalsnavas kokaudzētavas tirdzniecības laukuma pārzine Gita Zandare.

Košas krāsas dārzā

Kad zied hortenzijas, var izvērtēt šķirņu atšķirību ne tikai pēc apraksta, bet arī izskata, izvēloties sev tīkamāko šķirnes krūmu, kas priecēs ilgus gadus.

Rudens ir laiks, kad koku un krūmu krāsa izteiksmīgi mainās, tāpēc noteikti ir vērts pievērst uzmanību tieši šiem augiem, kas lielāko daļu vasaras palika nepamanīti, jo neizcēlās ar īpaši košu ziedēšanu.

lvm arboretums 35 of 57

Koaudzētavas tirdzniecības laukuma pārzine iesaka dārzā stādīt stefanadras, grimoņus, sniegogas, pīlādžlapu sorbāriju, spārnoto segliņu un citus augus, kas ir īpaši krāšņi rudenī. Arī bārbeles šobrīd maina savus toņus, turklāt to kopšana neprasa daudz pūļu. Skuju koku fonā bārbeles izcelsies visu vasaru līdz pat lapu nobiršanai.

Ne tikai skaisti, bet arī gardi

Krūmmelleņu krūmi dārzam piešķir skaistu lapu krāsu toni. Lapu toni un krāsu pēc salnām mainīs liepas, kļavas, ozoli.

Dažādos sārtos toņos iekrāsojas irbeņu ogas, aronijas un pīlādžu ogas – no balta, oranža, līdz rozā un pat tumšsarkanam. 

lvm 05.08.22 118

Dārza augu kopšana

Rudens ir īstais laiks dārza darbiem, kad vākt augļus, apgriezt noziedējušos ziedus, nogriezt aizlūzušos zarus, veikt augu pārstādīšanas un dobju veidošanas darbus. Lai gan viss vēl zaļo, jāpievērš uzmanība augiem, kas ziedēja pavasarī, un jāparūpējas par to krāšņo ziedēšanu nākamgad – tie kārtīgi jāaplaista.

Ja ziemcietes ir jau noziedējušas un ceri ir sabiezināti, saauguši daudz par biezu, tad tos noteikti var dalīt un izstādīt plašākos laukumos, varbūt pat padalīties ar citiem.

Šis ir laiks, kad var dot augiem rudens mēslojumu, kas satur maz (vai ir bez) slāpekļa un daudz fosforu un kāliju, kas veicinās augu sakņu un dzinumu nobriešanu un ziemas izturību. Stādot augus, būtiski tos aplaistīt un nomulčēt, lai līdz ziemai tie pagūtu ieaugties.

lvm 05.08.22 30

Plašāku informāciju par hortenziju šķirņu izvēli un citiem dekoratīvajiem augiem, kas auguši “Latvijas valsts meži” (LVM) kokaudzētavās, var saņemt pie LVM konsultantiem visos LVM dekoratīvo stādu tirdzniecības laukumos un kokaudzētavās (vairāk te: https://www.lvm.lv/seklas-un-stadi) , kā arī LVM vēstniecībā Rīgā, Vaiņodes ielā 1. Veikals atvērts darba dienās no plkst. 8.30 līdz 17.

Šosezon aktuālāko dekoratīvo stādu piedāvājumu var izvēlēties arī "LVM Sēklas un stādi" internetveikalā https://ibode.lvm.lv/

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Notiks vebinārs par govju ganāmpulku pavairošanu ar progresīvu asistētās reprodukcijas metodi
Notiks vebinārs par govju ganāmpulku pavairošanu ar progresīvu asistētās reprodukcijas metodi

3. februārī plkst. 10.00 Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte – ...

Didzis Šmits: Pārtikas ražošana un lauksaimniecība ir valsts nacionālās drošības jautājums
Didzis Šmits: Pārtikas ražošana un lauksaimniecība ir valsts nacionālās drošības jautājums

Pārtikas ražošana un lauksaimniecība ir valsts nacionālās drošības jautājum...

Vasaras vidū notiks Latvijas diasporas un Latvijas bērnu kopējā nometne "Izzini Latviju"
Vasaras vidū notiks Latvijas diasporas un Latvijas bērnu kopējā nometne "Izzini Latviju"

Aicinām pieteikties radošai vasaras nometnei, kas norisināsies jūlija vidū....

Izsludina grantu konkursu par inovatīvām metodēm invazīvo sugu ierobežošanai
Izsludina grantu konkursu par inovatīvām metodēm invazīvo sugu ierobežošanai

Lai rastu jaunas, efektīvas metodes svešzemju invazīvo sugu iznīcināšanai u...