Saimnieks LV / 2021.gads (Septembris.)
Ar govju klibumu saskaras lielākā daļa saimniecību, taču šo problēmu atrisināt bieži vien ir dārgi un sarežģīti. Šoreiz par vienu no profilakses metodēm – nagu vannām un kas jāņem vērā, lai sasniegtu labu rezultātu.
Kādēļ nepieciešamas nagu vannas
Nagu vannas ir viens no kontroles pasākumiem digitālā dermatīta jeb zemenes ierobežošanai slaucamo govju fermās. Pastāv uzskats, ka ar nagu vannām iespējams izārstēt govju klibumu, taču tā nav patiesība. Nagu vannas ir efektīvas tikai un vienīgi pret digitālo dermatītu, turklāt nagu vannošana tikai iesaldē infekciju tās attīstības stadijā, tāpēc zemeni smagākās formās jāārstē individuāli. Regulāra nagu vannošana arī nodrošina, ka infekcijas ierosinātājs nenonāks apkārtējā vidē, kur var inficēties citas govis. Tieši šī iemesla dēļ nagu vannu lietošana fermās ar digitālo dermatītu ir ļoti svarīga, lai ierobežotu zemenes izplatību starp govīm un ilgtermiņā ļautu ganāmpulkam atveseļoties. Ja nagu vannas netiek lietotas, digitālais dermatīts ganāmpulkā izplatās ļoti strauji. Jau inficētām govīm nepieciešama individuāla ārstēšana ar medikamentiem, ko veiks veterinārārsts vai profesionāls nagu griezējs.
Jāpiebilst, ka nagu vanna ir efektīva tikai tad, ja fermā ir sakārtotas pamatlietas – tīras un sausas guļvietas, tīras mēslu ejas bez mēslu vai urīna uzkrāšanās vietām uz pārejām vai kūts galos. Digitālā dermatīta ierosinātājs Treponema spp. no inficētajām govīm nonāk kūtsmēslos, kur saglabā dzīvotspēju līdz pat 24 stundas (17 °C temperatūrā) un šajā laika periodā inficē citas govis. Inficēšanās iespēju pastiprina tas, ka kūtī dzīvojošām govīm nagi vairāk vai mazāk pastāvīgi ir kontaktā ar mēsliem un urīnu - mitrumā nagi un āda atmiekšķējas, zaudējot dabiskās aizsargspējas.
Kādi ir nagu vannu darbības principi
Kāju vannās galvenokārt lieto tām paredzētus dezinfekcijas līdzekļus (vara sulfātu, formalīnu, komerciālos produktus), kas iznīcina digitālā dermatīta ierosinātāju uz brūces virsmas. Lielākā daļa dezinfekcijas līdzekļu ir aktīvi pie šķīduma pH 3.5–5.5. Palielināt līdzekļa devu, padarot nagu vannas šķīdumu skābāku vai sārmaināku, nav ieteicams un ir pat kaitīgi – brūcesdezinfekcijai tam nebūs nekāda efekta, turklāt kāju vanna izmaksās vēl dārgāk. Ādas dabiskais pH ir 4–5.5, pārāk skābu vai sārmainu produktu lietošana kavēs brūču sadzīšanu. Salīdzinājumam – citrona sulas pH ir 2–3. Ja jums būtu atvērta brūce, vai jūs vēlētos pilināt citrona sulu uz tās? Pārāk koncentrētas kāju vannas rada sāpes un veicina nagu puves un proliferatīvā digitālā dermatīta attīstību (slimības smagāka forma). Tāpēc ieteicams ievērot produkta lietošanas norādījumus uz etiķetes.
Nagu vannām ir pierādīta efektivitāte tikai pret digitālo dermatītu. Tādas slimības kā nekrobaciloze, interdigitālā hiperplāzija jāārstē individuāli.
Cik govis var laist cauri nagu vannai
Nagu vanna savu efektivitāti saglabā līdz brīdim, kad tai izgājušas cauri 150–300 govis, pēc tam šķīdums jāatjauno. Lielākā daļa dezinfekcijas līdzekļu zaudē savu efektivitāti organisko vielu (mēslu) klātbūtnē, tāpēc govīm ar ļoti netīrām kājām vannas jāatjauno biežāk (pēc 150–200 govīm), savukārt govīm ar tīrām kājām vanna saglabās efektivitāti pat līdz 300 dzīvniekiem. Šeit jāņem vērā arī nagu vannas tilpums – rupji rēķinot, uz katru šķīduma litru jāparedz viena govs, tātad 200 l kāju vannām šķīdumu ieteicams mainīt jau pēc 200 govīm.
Dažādiem nagu dezinfekcijas līdzekļiem ir atšķirīga darbība – daži labāk iztur piesārņojumu ar mēsliem, daži – ne tik labi. Piemēram, vara sulfāts ir aktīvs tīrā ūdenī, bet saskarē ar kūtsmēsliem veidojas ķīmiska reakcija, un līdzeklis strauji zaudē efektivitāti.
Vairumam kāju vannu ieteicamais pH ir robežās no 3.5 līdz 5.5. Zemāks pH kavē nagu brūču sadzīšanu un rada govīm diskomfortu.
Cik bieži ieteicams lietot nagu vannu
Lai nagu vannošana sniegtu rezultātus, tā jālieto regulāri, nevis slimības uzliesmojuma gadījumā. Ja govīm ikdienā ir netīras kājas vai ja noticis slimības uzliesmojums, vannas jālieto pat 7 dienas nedēļā. Netīrumi uz brūces virsmas kavē skābekļa piekļuvi, līdz ar to brūces dzīs ilgāk. Tāpēc nagu atveseļošanas pamatā ir uzturēt brūces pēc iespējas tīrākas. Ja mēslu skrāpji strādā, ejas un guļvietas tiek regulāri tīrītas, govju nagi ir tīri un sausi, zemeni veiksmīgi var kontrolēt ar 2–3 nagu vannām nedēļā. Labāku efektu var panākt, vannojot vairākas dienas pēc kārtas, nevis pārdienās. Uzsākot kāju vannu lietošanu, vēlams konsultēties ar veterinārārstu vai nagu griezēju un konstatēt govis ar digitālo dermatītu. Vēlāk – atkarībā no tā, vai inficēto dzīvnieku skaits pieaug vai samazinās, izvērtēt gan lietošanas biežumu, gan produkta efektivitāti.
Šajā fermā kūts galos nav izveidots pareizs grīdu slīpums, tāpēc urīns un ūdens no dzirdnēm krājas peļķēs. Rezultātā āda starp govju nagiem pastāvīgi ir mitrumā, radot iespēju digitālā dermatīta attīstībai.
Kādus produktus izvēlēties
Viens no plašāk izmantotajiem dezinfekcijas līdzekļiem nagu vannām ir vara sulfāts (3–5 % koncentrācijā). Tas ne tikai dezinficē, bet arī cietina naga virsmu. Plašu popularitāti iemantojis no agrākiem laikiem, kad bija gandrīz vienīgais pieejamais dezinfekcijas līdzeklis. Vara sulfāts slikti šķīst aukstā ūdenī, bet, iemaisīts siltā ūdenī, veido tvaikus, kas spēcīgi kairina elpceļus gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Tas ir toksisks, tāpēc, strādājot ar vara sulfātu, vienmēr jānodrošina aizsargapģērbs un laba ventilācija. Ja vara sulfātu saturoši kūtsmēsli vai kanalizācijas ūdeņi ilgstoši tiek izlieti vienā un tajā pašā vietā, tiek piesārņota augsne un kavēta augu augšana. Dažās pasaules valstīs vara sulfāta lietošana pat ir aizliegta.
Nagu dezinfekcijai pieejams arī formalīns, taču tā ir ļoti toksiska un kancerogēna viela, ko neiesaka izmantot.
Mūsdienās pieejami arī jaunākās paaudzes komerciālie produkti, kam ir pierādīta vara sulfātam līdzvērtīga efektivitāte, bet bez kaitīgās ietekmes uz cilvēkiem, dzīvniekiem un vidi. Aktīvās vielas var būt vara vai cinka sulfāts šķidrā formā, gluterālaldehīds, četraizvietotie amonija savienojumi u.c. Tie iedarbojas uz brūci, to dezinficējot un sausinot.
Izvēloties produktus, jāizvērtē to efektivitāte un lietošanas izmaksas. Ne visiem dezinfekcijas līdzekļiem ir vienlīdz laba efektivitāte, tā jāpārbauda, izvērtējot produkta lietošanas rezultātus savā saimniecībā (pēc 2–3 mēnešu lietošanas). Jāatceras, ka šie līdzekļi apturēs zemenes attīstību, nevis ārstēs to, tāpēc smagāk slimās govis būs jāārstē individuāli.
Lai panāktu labu rezultātu, lietojot nagu vannas, jāņem vērā trīs faktori: lietošanas biežums, pareiza produkta deva un visa ganāmpulka apstrāde (arī teles un cietstāvošās govis). Mērķtiecīgi strādājot, digitālo dermatītu var ierobežot un pat izskaust no ganāmpulka, taču tam nepieciešams laiks un rūpīga pieeja darbam.
2024. gads lēnām tuvojas izskaņai, un top pirmie apkopojumi par aizvadīto l...
Andersonu dzimtas saimniecības saknes aizmetušās 1889. gadā un, sazarojušās...
Devāmies uz Liepājas pusi iepazīt 1992. gadā dibināto zemnieku saimniecību ...
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...