Saimnieks LV / 2021.gads (Augusts.)
Uzsākot ražas novākšanas sezonu, aktuālizējas jautājums, kā efektīvi un pārdomāti izplānot nākamos ziemāju sējumus, kā izvēlēties savai saimniecībai piemērotākās graudaugu šķirnes sēklas un kā neapjukt plašajā piedāvājumā.
Lai izvēlētā graudaugu šķirne nākamajā ražas novākšanas laikā neliktu vilties, iesakām ņemt vērā konkrētus aspektus.
Pirmkārt, noteikti jāsaprot, kādam nolūkam – pārtikai vai lopbarībai – tiks audzēti graudaugi. Pārtikas kvalitātes graudaugiem jāizvēlas šķirne ar stabiliem ražas un kvalitātes rādītājiem. Sēklu kvalitātes rādītāju iedalījums: E kvalitātes pārtikas klase (proteīna saturs graudos >14.5 %), A kvalitātes pārtikas klase (proteīna saturs graudos 14 %) un B kvalitātes klase. Nereti pēdējo (B) dēvē par lopbarības tipa klasi, bet, ņemot vērā proteīna saturu graudos, kas ir robežās no 13 līdz 12 %, tā tomēr ir pieskaitāma pie pārtikas kvalitātes. Tomēr jāņem vērā, ka pārtikas tipa graudaugu šķirnes būs prasīgākas pret augšanas apstākļiem, tām būs nepieciešams kvalitatīvāks minerālmēslojums, mikroelementu nodrošinājums un augu aizsardzības līdzekļu lietojums. Minerālmēslojums jānodrošina tādā apmērā, lai nosegtu augsnes barības vielu izneses, kas rodas, graudaugu kultūrai izveidojot vienu tonnu ražas kopā ar salmu masu. Pārtikas graudi galvenokārt tiek eksportēti, tikai neliela daļa paliek pašu tirgos. Savukārt lopbarības tipa šķirnes būs pieticīgākas augšanas apstākļu un barības vielu ziņā, ar augstāku ražas potenciālu un zemākiem ražas rādītājiem. Tas nenozīmē, ka no šī tipa šķirnēm labos augšanas un agronomiskajos apstākļos nevarētu izaudzēt arī pārtikas kvalitātes graudus. Šīm šķirnēm noteicošais ir cietes saturs graudos un tilpummasas rādītāji. No lopbarības tipa graudiem pamatā tiek gatavota granulētā barība mājlopiem.
Otrkārt, šķirnes izvēle atkarīga no saimniecības darbības modeļa – intensīvā vai ekstensīvā saimniekošanas metode. Intensīvajās saimniecībās var izaudzēt kvalitatīvāku graudaugu ražu, jo tiek plaši pielietoti nepieciešamie augu aizsardzības līdzekļi un minerālmēslošanas līdzekļi, lai to nodrošinātu. Tādēļ šīm saimniecībām iesakām izvēlēties augstražīgākas un prasīgākas ziemas kviešu šķirnes, piemēram, ‘Ada’, ‘Kena’, ‘Lakaja’, ‘Etana’. Ekstensīvajām saimniecībām ir piemērotas ne tik jutīgas šķirnes, kas neprasīs tik lielus ieguldījumus, bet tāpat ir ar labu ražas un kvalitātes potenciālu, piemēram, ‘Balitus’, ‘Etana’, ‘Asory’, ‘Hymalaya’.
Treškārt, saimniekiem viens no svarīgākajiem šķirnes rādītājiem, protams, ir un paliek ražas potenciāls. Tomēr augstam ražas potenciālam ir augstas prasības – tāpēc jāizvērtē, vai būs iespējams nodrošināt pienācīgu barības vielu un augu aizsardzības līdzekļu lietojumu, lai šķirnes spētu sasniegt vislabākos ražas rādītājus. Pievēršam uzmanību arī graudu rupjumam, kas ir viens no noteicošiem tilpummasas rādītājiem. Sekundāri, bet ne mazsvarīgi rādītāji ir auga garums un veldres noturība – tos zinot, varam jau savlaicīgi plānot augšanas regulatoru lietošanu, lai nodrošinātu auga stabilu attīstību, stipru stiebru un novērstu sējuma veldrēšanos. Tas palīdzēs saglabāt ražas kvalitāti un neapgrūtinās ražas novākšanu.
Ceturtkārt, svarīgi pievērst uzmanību veģetācijas perioda ilgumam. Izvērtējot veģetācijas perioda ilgumu, visām graudaugu šķirnēm, kas jūs interesē, jau sējas laikā varēsiet saplānot savu saimniecību darba ritmu jaunajai sezonai. Tas ir būtiski ne tikai, lai izplānotu secīgu graudaugu novākšanas laiku, bet arī lai ieplānotu sējuma smidzināšanu, kas lielā mērā atkarīga no šķirnes agrīnuma vai vēlīnuma. Es iesaku sadalīt sējplatības un izvēlēties vairākas šķirnes ar dažāda ilguma veģetācijas periodu.
Piektkārt, mūsu klimatiskajos apstākļos ir ļoti svarīga šķirnes ziemcietība. Šis faktors jau tiek pārbaudīts un testēts šķirnes selekcijas laikā, tiek provocēti un radīti apstākļi, lai šo spēju pārbaudītu un būtu pārliecināti, ka šķirnes gēnos būs sala izturība.
Noslēgumā – viens no biežāk tirdzniecības menedžeriem uzdotajiem jautājumiem ir: „Kāpēc ir svarīgi izvēlēties sertificētu sēklas materiālu?” Galvenās sertificēta sēklas materiāla priekšrocības:
1) ģenētiski veidotas šķirnes ar atbilstošiem ražas un kvalitātes rādītājiem;
2) no citu šķirņu piejaukumiem tīra šķirne – viendabīgs un tīrs šķirnes sējums nodrošina, ka visi augi attīstās un nobriest vienmērīgi;
3) pārbaudīta dīgstspēja – tas nozīmē, ka sējums būs vienmērīgs, ar stipriem un spēcīgiem augiem, ko nodrošina vienmērīga sēklu sadīgšana un attīstība;
4) tīrs no nezāļu sēklām, kā arī no viendīgļlapju nezālēm (vējauzas, lāčauzas, rudzusmilgas u.c), līdz ar to tīrumā kultūraugam nebūs jākonkurē par vietu un barības vielām ar nezālēm;
5) izlīdzinātas, vienāda rupjuma sēklas, kas nodrošinās vienmērīgu sējuma sadīgšanu un kvalitatīvu, vienmērīgu sējumu;
6) garantēta sēklas piederība konkrētai šķirnei un profesionālas šķirnes pārstāvja Latvijā konsultācijas.
Bieži saimniecības izvēlas ekonomēt, neiegādājoties sertificētu sēklas materiālu, bet sējot saimniecībā audzētu graudaugu šķirnes vairākus gadus pēc kārtas. Šī ekonomija var radīt daudzas problēmas:
1) ilgstoši nemainot sēklas materiālu, ražas potenciāls samazinās, kā arī iespējami citu šķirņu piejaukumi;
2) sēklai varbūt nezāļu piemaisījumi, kurus ar pašsagatavotu sēklu pārsēsiet no viena lauka otrā, tā palielinot izmaksas herbicīdu iegādei, lai ierobežotu nevēlamās nezāles sējumos;
3) dažāda izmēra sēklas, kas nozīmē nevienmērīgu dīdzību un augu attīstību;
4) kodinot sēklu mājas apstākļos, pārklājums var būt nevienmērīgs un nepietiekams, lai pasargātu sēklu no slimībām;
5) augi būs daudz neizturīgāki pret slimībām, līdz ar to vajadzēs lietot vairāk fungicīdu;
6) saimniecības bieži vien neveic dīgstspējas analīzes un nenosaka tūkstoš graudu masu, rezultātā ir nepiemērotas izsējas normas, sējumi ir sabiezināti vai izretināti.
Mūsu ieteikumi, plānojot graudaugu sējumus:
1) savlaicīgi novērot savā saimniecībā audzēto sēklu šķirnes un to rādītājus, paralēli ievākt informāciju par jaunajām un vairākus gadus tirgū esošajām šķirnēm. Teju visas kompānijas Latvijā veido izmēģinājumu lauku sējumus, kur sēj un izmēģina Latvijas apstākļos tirgū esošās graudaugu graudaugu šķirnes, kā arī jaunās graudaugu šķirnes, kurām tirgū paredzēts nonākt tuvākajā laikā. Šādas vietas ir iekārtotas visā Latvijas teritorijā, un katrs interesents tās var apmeklēt, izvērtēt un varbūt pat atrast savai saimniecībai piemērotāko šķirni jaunās sezonas sējumiem. Lai noskaidrotu vairāk par izmēģinājumu laukiem, iesakām sazināties ar attiecīgās firmas pārstāvjiem. Tāpat neaizmirsīsim, ka iedvesmu smelties var, arī apskatot kaimiņu sējumus;
2) savlaicīgi rezervēt un iegādāties sēklu. Tas nodrošinās, ka sēklas materiāls laikus tiks sagatavots un piegādāts saimniecībā un sējas laiks varēs sākties bez liekiem stresiem. Iesakām graudaugu sēklas materiālu iegādāties līdz augusta vidum. Paturiet prātā, ka, lai sagatavotu kvalitatīvu sēklas materiālu, tas ir jāiztīra, jākodina, kā arī jāveic tā sertifikācija. Tāpat laiku aizņem sēklu loģistika. Turklāt, savlaicīgi iepērkot sēklas materiālu, varat būt droši, ka saņemsiet to, ko vēlaties, nevis jāpērk tas, kas steidzamā kārtā ir pieejams noliktavā, bet, iespējams, nav piemērotākais jūsu saimniecībai;
3) ja gadījies nopirkt vairāk sēklas materiāla nekā sagatavotas sējplatības, iesakām to saglabāt nākamajai rudens sezonai. Sēkla jāglabā sausā, vēdināmā telpā, sēklas maisus novietojot uz paletēm, lai tie no betona grīdas neuzsūktu mitrumu. Pretējā gadījumā, iestājoties siltam laikam, sēkla var sākt dīgt. Noliktavā jānodrošinās arī pret kaitēkļiem un grauzējiem. Sēklas dīgtspēja saglabājas nemainīga divus gadus no ražas gada un tikai tad sāk lēnām kristies. Kodinātu sēklu nevajadzētu glabāt ilgāk par diviem gadiem, jo tad kodnes iedarbība strauji samazinās.
SIA Linas Agro ieteikumi graudaugu šķirņu izvēlē no mūsu piedāvājuma:
• Ja ir nabadzīga augsne, ziemas kvieši ‘Hymalaya’, ‘Asory’, rudzi ‘Elias’, ‘Su Promotor’, ziemas mieži ‘Toreroo’, ‘Baracooda’, ‘Jakubus’, tritikāle ‘Cappricia’.
• Ja nepieciešama agra šķirne, ziemas kvieši ‘Ada’, ‘Balitus’.
• Ja nepieciešama šķirne vēlai sējai, ziemas kvieši ‘Kena DS’.
• Ja saimniecībā izmanto mazāk intensīvas tehnoloģijas, – ziemas kvieši ‘Etana’, ‘Asory’, ‘Hymalaya’, ziemas mieži ‘Toreroo’, ‘Baracooda’, ‘Jakubus’, rudzi ‘Elias’, ‘Su Promotor’.
• Intensīvās saimniecībās kvalitatīvas ražas ieguvei – ziemas kvieši ‘Ada’, ‘Etana’, ‘Asory’, ‘Lakaja’, ‘Kena DS’, mieži ‘Toreroo’, ‘Baracooda’, rudzi ‘Su Promotor’.
• Ja vēlaties jau pārbaudītas vērtības, – ziemas kvieši ‘Ada’, ‘Balitus’, ‘Etana’, ‘Kena DS’, ziemas mieži ‘Toreroo’, tritikāle ‘Capricia’, rudzi ‘Elias’, ‘Su Promotor’.
• Ja gribat izmēģināt ko jaunu, – ziemas kvieši ‘Asory’, ‘Lakaja’, ziemas mieži ‘Baraccoda’, ‘Jakubus’.
Dienvidkurzemes novada Rucavas pagasta Kurzemniekos mīt Graudužu ģimene. ...
Dulbergu ģimene lauksaimniecību uzskata par savu dzīvesprieka un enerģijas ...
Atšķirībā no cilvēkiem, kas piedzimst ar mātes imunitāti, teļiem daba pared...
Šī gada sākumā tika publiskota informācija, ka vienam no lielākajiem piena ...