, .
cloudy 25.4℃
Vārda dienu svin: Justīne, Juta

Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu

Emīls CENSONIS , 08-02-2024
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu

Saimnieks LV / 2024.gads (Februāris)

Piena lopkopība ir dinamiska nozare, kas bieži saskaras ar dažādiem izaicinājumiem. Lai pārvarētu šos izaicinājumus, lauksaimniekiem ir jāpieņem pārdomāti lēmumi, kas optimizēs saimniecības darbību un palielinās tās rentabilitāti. Visnozīmīgākie lēmumi ir saistīti ar dzīvnieku audzēšanu, jo katras piensaimniecības stūrakmens ir augstvērtīgi dzīvnieki, tomēr pēc kādām metodēm vislabāk veidot dzīvnieku izlasi un atlasi? Un kā šos dzīvniekus vislabāk salīdzināt savā starpā? Lai saimniekiem atvieglotu šo uzdevumu, tika izveidoti indeksi.

Indeksos tiek apvienotas vairākas pazīmes, kas tiek regulāri atjauninātas un papildinātas. Pastāv dažādi indeksi, lai saimnieki varētu atlasīt dzīvniekus, kuri pēc iespējas vairāk atbilst konkrētās saimniecības izvirzītajiem mērķiem. Populārākie indeksi ir peļņas indekss (Net Merit $), izslaukuma indekss (Fluid Merit $), siera indekss (Cheese Merit $) un ganību indekss (Grazing Merit $), kurus 1994. gadā izveidoja slaveni ASV Lauksaimniecības departamenta (USDA) ģenētiķi. Šie indeksi veicina līdzsvaru starp augstu produktivitāti un veselības rādītājiem, ļaujot saimniekam prognozēt katra dzīvnieka iespējamo peļņu. Genoma analīzes ļauj iegūt šo informāciju jau no dzīvnieka pirmās dzīves dienas.

Peļņas indekss ir plaši izmantots indekss, kas aprēķina slaucamas govs kopējo ekonomisko vērtību, pamatojoties uz vairākām ražošanas un veselības pazīmēm. Peļņas indeksa mērķis nav identificēt dzīvniekus ar augstāko izslaukumu. Lai gan indeksu joprojām būtiski ietekmē prognozētais izslaukums, lielāka ietekme uz indeksu būs tauku un olbaltumvielu...

 

 

Pilnu rakstu lasiet februāra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...

Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē
Fendt 700 Vario Gen7 – jauns etalons savā jaudas klasē

Par Fendt 700 Vario septīto paaudzi jeb Gen7 būs dzirdējis ikviens, kas kau...