, .
cloudy 6.3℃
Vārda dienu svin: Haralds, Almants

Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu

Emīls CENSONIS , 08-02-2024
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu

Saimnieks LV / 2024.gads (Februāris)

Piena lopkopība ir dinamiska nozare, kas bieži saskaras ar dažādiem izaicinājumiem. Lai pārvarētu šos izaicinājumus, lauksaimniekiem ir jāpieņem pārdomāti lēmumi, kas optimizēs saimniecības darbību un palielinās tās rentabilitāti. Visnozīmīgākie lēmumi ir saistīti ar dzīvnieku audzēšanu, jo katras piensaimniecības stūrakmens ir augstvērtīgi dzīvnieki, tomēr pēc kādām metodēm vislabāk veidot dzīvnieku izlasi un atlasi? Un kā šos dzīvniekus vislabāk salīdzināt savā starpā? Lai saimniekiem atvieglotu šo uzdevumu, tika izveidoti indeksi.

Indeksos tiek apvienotas vairākas pazīmes, kas tiek regulāri atjauninātas un papildinātas. Pastāv dažādi indeksi, lai saimnieki varētu atlasīt dzīvniekus, kuri pēc iespējas vairāk atbilst konkrētās saimniecības izvirzītajiem mērķiem. Populārākie indeksi ir peļņas indekss (Net Merit $), izslaukuma indekss (Fluid Merit $), siera indekss (Cheese Merit $) un ganību indekss (Grazing Merit $), kurus 1994. gadā izveidoja slaveni ASV Lauksaimniecības departamenta (USDA) ģenētiķi. Šie indeksi veicina līdzsvaru starp augstu produktivitāti un veselības rādītājiem, ļaujot saimniekam prognozēt katra dzīvnieka iespējamo peļņu. Genoma analīzes ļauj iegūt šo informāciju jau no dzīvnieka pirmās dzīves dienas.

Peļņas indekss ir plaši izmantots indekss, kas aprēķina slaucamas govs kopējo ekonomisko vērtību, pamatojoties uz vairākām ražošanas un veselības pazīmēm. Peļņas indeksa mērķis nav identificēt dzīvniekus ar augstāko izslaukumu. Lai gan indeksu joprojām būtiski ietekmē prognozētais izslaukums, lielāka ietekme uz indeksu būs tauku un olbaltumvielu...

 

 

Pilnu rakstu lasiet februāra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte
Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte

Govs gremošanas sistēma dabiski ir piemērota kokšķiedru saturošu barības lī...

AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts
ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts

Ģimenes saimniecība ZS Dārznieki Aizkraukles novadā nodarbojas ar piena un ...

Tērauda arkveida konstrukciju angāri ar PVC materiāla pārklājumu
Tērauda arkveida konstrukciju angāri ar PVC materiāla pārklājumu

Latvijā pēdējos gados arvien populārāki kļūst metāla angāri ar PVC pārklāju...