Lai izpildītu ekoshēmas atbalsta par ekoloģiski nozīmīgu platību (pamatkaļķošana, EKO2_1) un ekoshēmas atbalsta par saudzējošu lauksaimniecības praksi (EKO4) saņemšanas prasības, atbalsta pretendentam līdz 5.novembrim jāiesniedz lauka notikumu informācija Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD):
- Ja lauksaimnieks atbalsta saņemšanai nepieciešamos datus uzskaita sistēmās "Mans Lauks", "eAgronom" vai "GeoFace", tos līdz 5.novembrim jānosūta uz LIZ pārvaldības sistēmu, izmantojot sistēmās ieviesto datu sūtīšanas funkcionalitāti. Pirms datu nosūtīšanas lūdzam pārliecināties, vai esat pilnvarojuši Jūsu izmantoto platformu datu nosūtīšanai uz LIZ pārvaldības sistēmu.
- Informācijas uzskaiti var veikt arī LIZ pārvaldības sistēmā. Pēc ģeotelpiskā iesnieguma iesniegšanas Lauku atbalsta dienestā, 2025. gada sezonas lauki tiek importēti arī LIZ pārvaldības sistēmā, un lauksaimnieki var ievadīt informāciju, kas nepieciešama ekoshēmu atbalsta nosacījumu izpildei.
Lietotāju ērtībai, ja 2025. gada lauku platības un robežas būtiski neatšķiras no 2024. gadā deklarētajiem laukiem, LIZ pārvaldības sistēma automātiski pārkopēs šādu informāciju:
- Sēšanu/stādīšanu, kas attiecas uz 2025. gada sezonu;
- AAL un ML lietošanas, kaļķošanas un citus notikumus, kas attiecas uz 2025. gada sezonu;
- Augsnes analīzes.
Informācija, kas lauksaimniekam jāuzskaita un jāiesniedz LIZ pārvaldības sistēmā 2025. gadā, lai saņemtu ekoshēmu EKO2_1, EKO4, EKO5_1, EKO5_2, EKO5_3 atbalsta maksājumus:
EKO2_1 Ekoshēmas atbalsts par ekoloģiski nozīmīgu platību (pamatkaļķošana)
- Iegādātā kaļķošanas materiāla nosaukums un iegādes daudzums (t)
- Atbalstam pieteiktais lauks (LAD lauka bloka numurs un platība, ha)
- Kaļķojamā materiāla deva (t/ha) un iestrādes datums
- Aprēķinātā vai ieteiktā CaCO3 deva (t/ha)
- Ja izmantots ārpakalpojums – pakalpojuma sniedzēja reģistrācijas Nr. un nosaukums
- Augsnes analīžu vai augsnes agroķīmiskās izpētes rezultāti (īpaši jutīgajās teritorijās – ne vecāki par 5 gadiem, pārējā Latvijas teritorijā – ne vecāki par 7 gadiem)*
EKO4 (Ekoshēmas atbalsts par saudzējošu lauksaimniecības praksi)
- Informācija par iegādātiem herbicīdiem (nosaukums un daudzums (l vai kg)), izlietotiem herbicīdiem (nosaukums, lietotā deva (l vai kg/ha), lietošanas datums, apstrādātā platība), ražas novākšanas datums
EKO5_1, EKO5_2, EKO5_3 (Ekoshēmas atbalsts par slāpekļa un amonjaka emisiju un piesārņojumu mazinošu lauksaimniecības praksi)
- Informācija par precīzās tehnoloģijas iekārtu, ja tāda iepriekš LIZ pārvaldības sistēmā nav sniegta
- Augsnes analīžu vai augsnes agroķīmiskās izpētes rezultāti (īpaši jutīgajās teritorijās – ne vecāki par 5 gadiem, pārējā Latvijas teritorijā – ne vecāki par 7 gadiem)*
Svarīgi!
2025. gadā EKO5 atbalsta saņemšanai uzskaite par mēslošanas un augu aizsardzības līdzekļu iegādi un izlietojumu, mēslošanas plāns un GPS dati LIZ pārvaldības sistēmā nav jāiesniedz! Šo informāciju jāturpina uzskaitīt savā saimniecības uzskaites sistēmā (lauku vēsturē).
* Augsnes analīzes atsevišķi nav jāpievieno, ja tās ir LIZ pārvaldības sistēmā no iepriekšējiem gadiem.
Ja augsnes analīzes LIZ pārvaldības sistēmā iepriekš nav bijušas pievienotas, tad tālākās darbības atkarīgas no konkrētās situācijas:
- Situācija: augsnes agroķīmiskā izpēte veikta VAAD, tad augsnes analīzes pie konkrētajiem laukiem tiek pievienotass automātiski.
- Situācija: augsnes paraugus analīzēm ņēmis pats lauksaimnieks un nosūtījis VAAD laboratorijai, tad augšņu analīžu rezultāti LIZ pārvaldības sistēmā jāpievieno manuāli, spiežot pogu “pievienot VAAD laboratorijas paraugus”.
- Situācija: augsnes agroķīmiskās analīzes veiktas SIA “AgTech”, SIA “Augsnes Laboratorija” (Saldus laboratorija), SIA “DOJUS Latvija”, SIA “Precision Farming” (Agricon), kooperatīvā sabiedrība “VAKS” vai SIA “Augsnes izpētes grupa”, tad lauksaimniekam jāpilnvaro šis pakalpojumu sniedzējs augšņu agroķīmisko analīžu rezultātus nodot VAAD, un tās tiks pievienotas LIZ pārvaldības sistēmā.
- Situācija: analīzes veiktas citā augšņu jomā akreditētā Eiropas Savienības laboratorijā, tad analīžu rezultāti jāpievieno manuāli, spiežot pogu “Pievienot CITAS laboratorijas paraugus“.