, .
cloudy -0.3℃
Vārda dienu svin: Aldis, Alfons, Aldris

John Deere S770 rotora kombains

Aivis zālītis , 29-10-2020
John Deere S770 rotora kombains

Saimnieks LV / 2020.gads (Marts.)

Galvenais potenciālo kombaina īpašnieku loks ir tādas saimniecības, kas vēlas maksimālu  graudaugu un masas caurplūdi, saglabājot arī graudu tīrību un sasmalcinot salmus, kas  bioloģiskās saimniekošanas rezultātā var būt ar zaļmasas piemaisījumiem. Mūsdienās  daudzu vēlme ir arī uzskaitīt iegūto ražu katrā lauka kvadrātmetrā, ko nodrošina mūsdienu graudu kombaini ar plūsmas sensoriem un svariem graudu tvertnē, tiešsaistē nododot šos  datus uz uzkrāšanas serveriem un lauksaimniecības vadības programmām. Graudu novākšanas kombainu operatori arī pieprasa augstu komforta līmeni kabīnē, kas ir īpaši svarīgi, pavadot  garas darba stundas uz lauka un vienlaikus uzturot operatora modrību augstā līmenī.

Latvijā vidēji graudaugu novākšanas sezona ilgst aptuveni 2–4 nedēļas, savukārt pakalpojumu sniedzēju sezona, kas turpinās no valsts uz valsti, var ilgt pat līdz diviem mēnešiem. Kombainam John Deere S770 pēc ražotāja sniegtajiem datiem ir 3.36 m3 liela kabīne, kurā trokšņa līmenis ir līdz 71 dB (A). Kabīne veidota tā, lai nodrošinātu izcilu pārredzamību, operatoram atrodoties ērtā pozīcijā. Jauna, ergonomiska vadības svira ar programmējamām pogām atvieglina kombaina vadību. Pakalpojumu sniedzējiem svarīgi priekšnosacījumi ir lieli transportēšanas ātrumi, viegla un ātra kombainu iestatīšana dažādām kultūrām un iespēja izmantot daudzveidīgās kultūrās. Gan saimniecības, gan pakalpojumu sniedzēji vēlas izturību, uzticamību, vienkāršību un plašu dīlera atbalsta tīklu.

John Deere S770 rotora kombains ir vispusīgs, to ātri var pielāgot dažādām kultūrām (no miežiem uz rapšiem kultūras maiņa aizņem vien 5 minūtes), nezasījumus tīrajos graudos un tīros graudus pārkulšanas elevatorā, kuriem tur nav jābūt jau izkultā veidā. Sistēma automātiski var veikt iestatīšanu nepilnību novēršanai. Tas ir īpaši svarīgi mainīgās augsnēs, reljefā un meža malās, kur graudaugu kulšanas apstākļi mainās diezgan plašā diapazonā un, nemainot iestatījumus, var zaudēt graudu tīrību tvertnē un novākšanas jaudu. Šāda kombaina īpašnieki atzinīgi novērtē kombaina integrēto padomnieku ICA un automātisko iestatīšanas sistēmu ICA2. Daudzas funkcijas uz lauka ir ļoti noderīgas, piemēram, hedera darbību tieši ietekmējošā slīpās kameras priekšējās plates regulācija uz priekšu – aizmuguri, kas nodrošina iespēju gaitā sagāzt hederu turp – šurp, lai labāk paceltu veldrē sagūlušu labību. Paugurainos apvidos īpaši svarīga ir Aktīvā reljefa regulēšana, kas izmaina udējot produktivitāti visā sezonas garumā. Tā kā operatora uzdevums vienmēr ir pielāgoties mainīgiem apstākļiem, lai šo uzdevumu atvieglotu, kombains aprīkots ar interaktīvo regulēšanu, kuras komponenti spēj noteikt piemaiabu sietu un vēja regulācijas parametrus, stabilizējot pārkulšanas daudzumu un saglabājot graudu tvertnes tīrību. Šī sistēma kombinācijā ar graudu transportēšanas gliemežtransportieriem tradicionālā cēlājgalda vietā nodrošina izcilu veiktspēju ar vienkāršu risinājumu palīdzību.

Lielākajiem rotora kombaina modeļiem ir pieejama arī Aktīvā kuļkurvja regulācija, kas nodrošina amortizācijas funkciju, pēkšņi iebraucot nezāļu pārņemtās lauka vietās un tādējādi samazinot stresu uz kombaina komponentiem un nodrošinot lielāku kopējās masas caurplūdi. Astoņu spārnu masas padevējs nodrošina 270° masas padevi rotorā, lai rotors būtu vienmērīgi noslogots. Daudzi operatori baidās pilnībā noslogot kombainu, jo ir nosprostošanās risks. John Deere S sērijas rotora kombainam, tajā skaitā S770, atverot kuļkurvi, pārējos komponentus var iedarbināt atsevišķi vienu pa vienam. Masa kulšanas sistēmā uzturas pavisam neilgi un nonāk smalcinātājā vien piecu apgriezienu laikā, kas ietver masas padevi, kulšanu un seperāciju. Separācijas kvalitāte ir panākta ar lielu rotora diametru un ekscentrisku tā novietojumu, kas ļauj masu saspiest un to atbrīvot, tādējādi ļaujot izbirt graudiem.

Kombainu īpašniekiem tiek nodrošināta maksimāli ātra detaļu piegāde sezonas laikā, kā arī tiek izmantota telemātika kombaina stāvokļa monitoringam jeb tā sauktie Expert Alerts (tulkojumā – Eksperta brīdinājumi), kas paziņo dīlerim par iespējamu tehnikas bojājumu rašanos jau laikus, tā novēršot iespējamo dīkstāvi. Kā norāda John Deere, viena koniskā rotora sistēma nodrošina ļoti maigu izkulšanu, kas nebojā graudus un tādējādi, salīdzinot ar citām kulšanas sistēmām, ir iespējams ietaupīt līdz pat 12 000 EUR, nokuļot 500 ha. John Deere šogad piedāvā S700 sērijas kombaina īpašniekiem graudu kvalitātes garantijas programmu. Saskaņā ar to John Deere apņemas atmaksāt starpību, ja bojāto graudu S700 sērijas kombainiem būs virs 1 % . Pamats šādas programmas izveidošanai un rūpīgai ražotāja attieksmei pret rezultātu uz lauka ir Getingenas universitātes pētījums, kurā tika veikta bojāto graudu analīze. John Deere kā ražotājs ir pārliecināts, ka bojātie graudi ir saimniekam neredzami zudumi, jo tie nesadīgst un tos nemana uz lauka. Vācijas zinātnieki* ir atklājuši, ka 50 % no kopējiem bojātajiem graudiem nonāk graudu tvertnē, bet pārējie vienkārši izbirst uz lauka (*atsauce uz: Feiffer Consult, Harvest Poll, 2005 www.fei-ffer–consult.de).

Jebkuram saimniekam vienmēr svarīga ir ne tikai paša kombaina cena, to iegādājoties, bet arī dilstošo detaļu cenas. Hohenkeimas universitāte** (**atsauce uz: University of Hohenheim, Bauernblatt, 2019) 2019. gadā veica pētījumu vairāku ražotāju kombainiem, kurā salīdzināja dilstošo detaļu izmaksas. Pēc pētījuma rezultātiem zināms, ka John Deere rotora kombaina dilstošo detaļu izmaksas uz 1 ha bija 2.42 EUR, un tas ir par aptuveni 35 % mazāk kā pārējiem pētījuma dalībniekiem, bet, rēķinot uz 1 tonnu novāktās ražas, šīs izmaksas ir 0.34 EUR.

Kombains John Deere S770 ir savietojams ar 600X sērijas hederu ar platumu 7.6 m, kas ir zīmīgs ar 1200 mm grīdas izbīdījumu, ko var pielietot, kombainam esot gaitā, mainoties novācamās labības augstumam. Nepaliek nepamanīta arī iespēja regulēt slīpo kameru, līdz ar to nezaudēt veiktspēju. Mainīt kultūru no miežiem uz rapšiem šim kombainam aizņem mazāk kā trīs minūtes, jo viss, kas jāizdara, – jāpievieno sānatgriezēji, kas glabājas turpat uz hedera.

Katram hederam ir savas priekšrocības, un no pieejamiem astoņu veidu hederiem katrs izvēlas sev piemērotāko. Sojai un zemajām kultūrām, kā arī sezonām, kad labība sakrīt veldrē, piemērotāks ir heders 700FD, kas apvieno tradicionālā hedera īpašības (var strādāt arī fiksētā, cietā režīmā), pielāgojas reljefam ar elastīgo grīdu, tādējādi griešanas garums ir ļoti tuvu zemei, bet reizē izvairās no augsnes stumšanas, kas reālo ražību veldrē palielina pat par 40 %. Hedera vieglā konstrukcija un vienmērīgā masas padeve ar lenšu transportieriem uz kombaina slīpo kameru nodrošina mazāku degvielas patēriņu un kvalitatīvāku izkulšanu. Šim hederam ir arī paaugstinātas nodilumizturības izkapts un pīķi, jo paredzēts strādāt tuvāk zemei. Visa hedera vadība pilnībā ir integrēta kombaina displejā. Sānu sajūgs (1650 Nm), blīvējumu komplekts un 450 mm augšējais gliemežtransportieris nodrošina veiksmīgu rapšu novākšanu. Šķērslis, ko heders var apliekt, ir 190 mm,  piemēram, ja gadās akmens 190 mm, tas neko ļaunu hederam nenodarīs. Visi John Deere hederi ir pievienojami jebkuram  S sērijas kombainam bez jebkādām modifikācijām.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā izslaukt govis ātrāk, drošāk un efektīvāk: 5 ieteikumi
Kā izslaukt govis ātrāk, drošāk un efektīvāk: 5 ieteikumi

Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...

Strautmann Magnon 11 ar 22 mm smalcināšanas iekārtu
Strautmann Magnon 11 ar 22 mm smalcināšanas iekārtu

Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...

Euromilk PUMA kompakts un efektīvs palīgs lopbarības smalcināšanai un izdalei
Euromilk PUMA kompakts un efektīvs palīgs lopbarības smalcināšanai un izdalei

Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...

Ar aitām dzīve nedaudz rimtāka
Ar aitām dzīve nedaudz rimtāka

Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...