, .
cloudy 6.3℃
Vārda dienu svin: Haralds, Almants

Jaunumi Latvijas insekticīdu tirgū

Loreta MESKAUSKIENE, Beata SKINULYTE , 30-03-2023
Jaunumi Latvijas insekticīdu tirgū

Saimnieks LV / 2021.gads (Decembris.)

Eiropas Komisija ir publicējusi jaunu ķīmisko vielu stratēģiju ilgtspējas nodrošināšanai. Komisija plāno veikt pasākumus, lai līdz 2030. gadam par 50 % tiktu samazināta ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu lietošana un to izraisītais risks. Katru gadu aizvien samazinās reģistrēto aktīvo vielu skaits, īpaši tas jūtams insekticīdu sektorā.

Audzētāji sezonas laikā veic visas nepieciešamās investīcijas, lai iegūtu labas ražas, cerībā, ka pēc ražas novākšanas tās atmaksāsies. Viņi cenšas iegūt lielu ražu un kvalitatīvu produkciju, bet kaitēkļi nodarītais kaitējums ir galvenie draudi visām kultūrām. Lai audzētājiem saglabātos rentabilitāte, kukaiņu kontroles risinājumi ir jāsaskaņo ar iedarbību un efektivitāti. Tomēr, cenšoties nodrošināt ilgtspēju, risinājumiem jābūt ar mazu ietekmi uz vidi.

Nexide® CS un Vantex® CS – ar diviem atšķirīgiem nosaukumiem reģistrēti produkti, kuru aktīvā viela ir gamma-cihalotrīns 60 g/l. Šie produkti Latvijā reģistrēti no 2020. gada februāra, un zemniekiem jau ir bijusi iespēja pārliecināties par to efektivitāti.

Tie ir plaša iedarbības spektra piretroīdu grupas insekticīdi, paredzēti aizsardzībai pret kaitēkļiem ziemas un vasaras kviešos, ziemas un vasaras miežos, ziemas un vasaras tritikālē, speltas kviešos, ziemas rudzos, auzās, ziemas un vasaras rapsī, zaļajos zirņos, zirņos (graudiem), pupās. Insekticīdi Nexide® CS un Vantex® CS kāpostiem reģistrēti, vadoties pēc Regulas (EK) 1107/2009 51. panta.

Tas ir pieskares un zarnu iedarbības insekticīds, kas iznīcina sūcējus un grauzējus kaitēkļus.

Produkta CS formulācija ir inovatīva tehnoloģija, bez šķīdinātājiem, tāpēc produkti ir efektīvāki un drošāki videi un cilvēkiem. Kapsulas polimēru sieniņa ļauj labāk aizsargāt aktīvo vielu un samazināt jutību pret iztvaikošanu un fotonoārdīšanos. Atšķirīgie kapsulu izmēri nosaka ātru iedarbību un ilgstošu efektivitāti.

Nexide® CS un Vantex® CS ir plašs iznīcināmo kaitēkļu spektrs. Insekticīdi ir mazāk atkarīgi no temperatūras, jo augstā temperatūrā produkts nesadalās. Svarīgi pieminēt, ka lietus neietekmē produkta efektivitāti 30 min. pēc izsmidzināšanas. Svarīga īpašība ir tā, ka šķīdums saglabājas stabils pie dažāda ūdens pH.

Coragen® SC ir 2021. gada martā reģistrēts insekticīds, kura aktīvā viela ir hlorantraniliprols 200 g/l. Aktīvās vielas fizikālās un ķīmiskās īpašības nodrošina ilglaicīgu kaitēkļu kontroli un īpašu sējumu aizsardzību. Audzētājiem šī ilglaicīgā efektivitāte sniedz vairāk elastības, nosakot lietošanas laiku.

Coragen® SC insekticīds paredzēts ābeļu, bumbieru, plūmju, ziedkāpostu, brokoļu, galviņkāpostu, Savojas kāpostu, burkānu, pastinaku, sakņu pētersīļu, biešu, seleriju, mārrutku, topinambūru, redīsu, melnsakņu, kāļu, rāceņu, kukurūzas, saldās kukurūzas, kartupeļu aizsardzībai no zvīņspārņiem un atsevišķiem cietspārņiem (grauzējiem).

Coragen® 20 SC ir koncentrēta suspensija, ko izmanto augu aizsardzībai pret daudziem kaitēkļiem. Coragen® 20 SC paredzēts dažādu tauriņu (Lepidoptera kārtas), t.i., kukurūzas sviļņa (Ostrinia nubilalis), tinēju (Archips sp.), ābolu tinēja (Cydia pomonella), tinēju (Pandemis sp. un Adoxophyes sp.), plūmju augļu tinēja (Grapholitha funebrana), kāpostu cekulkodes (Plutella xylostella), kāpostu pūcītes (Mamestra brassicae), rāceņu balteņa (Pieris rapae), kāpostu balteņa (Pieris brassicae) un atsevišķu vaboļu (Coleoptera kārtas), t.i., Kolorādo vaboļu (Leptinotarsa decemlineata) kāpuru iznīcināšanai. Efektīvi iedarbojas uz kāpuriem, tāpat arī uz atsevišķu sugu pieaugušiem eksemplāriem. Produkts izcili iedarbojas uz atsevišķu svarīgu kukaiņu sugu oliņām, piemēram, ābolu tinēja (Cydia pomonella) un plūmju augļu tinēja (Grapholitha funebrana). Coragen® 20 SC ievērojamā oliņu iznīcināšanas efektivitāte palīdz droši kontrolēt kaitēkļus agrīnā kāpura stadijā. Produkts kaitēkļu organismā nonāk tieša kontakta laikā (ieelpojot) un caur gremošanas traktu (graužot). Pilnīgi iet bojā 2–4 dienās pēc apstrādes.

Uzņēmums FMC atbildīgi izstrādā jaunas aktīvās vielas, lai atbilstu pašreizējām Eiropas Komisijas prasībām, un rūpējas par zemkopības produkcijas audzētāju vajadzībām.

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu
Kā izvēlēties ganāmpulkam piemērotāko indeksu

Piena lopkopība ir dinamiska nozare, kas bieži saskaras ar dažādiem izaicin...

Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte
Acidoze slaucamajām govīm un TMR kvalitāte

Govs gremošanas sistēma dabiski ir piemērota kokšķiedru saturošu barības lī...

AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija uzsāk ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts
ZS "Dārznieki" – iesāktais tiks turpināts

Ģimenes saimniecība ZS Dārznieki Aizkraukles novadā nodarbojas ar piena un ...