Izmaksas par veterinārā sertifikāta izsniegšanu liellopu eksportētājiem nav jāsedz uz Latvijas nodokļu maksātāju rēķina
9. decembrī, Zemkopības ministrijas un Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) eksperti tiksies ar lauksaimniecības nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, lai pārrunātu eksportējamo liellopu sertifikācijas apmaksas principus un kārtību.
Lai liellopus varētu eksportēt ārpus Latvijas, tiem ir nepieciešams veterinārais sertifikāts. Tā izsniegšana, tāpat kā visas pirms tam veicamās pārbaudes, ir PVD sniegts maksas pakalpojums. Proti, par to ir jāmaksā nevis valstij, bet gan uzņēmējiem. Diemžēl līdz šim noteiktā samaksa par eksporta sertifikāta izsniegšanu liellopiem jau sen nesedza pakalpojuma faktiskās izmaksas. Tādējādi gadiem pastāvēja situācija, ka šī starpība tiek segta no Latvijas nodokļu maksātāju līdzekļiem. Lai eksporta kravai izsniegtu veterināro sertifikātu, PVD inspektoram ir jāveic eksportējamo dzīvnieku pārbaude, pārliecinoties par to, ka katrs no kravā iekļautajiem dzīvniekiem ir precīzi identificējams, vesels un pārvadājamā stāvoklī. Tāpat inspektoram ir jāpārbauda pārvadāšanai paredzētais transportlīdzeklis, tā aprīkojums, maršruts un dzīvnieku atpūtināšanas vietu plāns. Pārbaude ietver arī vairākus citus aspektus, tostarp pārvadāšanai nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanu.
Līdz šim uzņēmējs par šo laikietilpīgo un darbietilpīgo pakalpojumu maksāja tikai stundas likmi, kas nozīmēja samaksu vien par laiku, kas pavadīts liellopu savākšanas punktā, novērtējot dzīvniekus un transporta līdzekli, taču neietvēra citas pozīcijas, t.sk. dokumentu sagatavošanu, ceļā pavadīto laiku, kā arī gaidīšanas laiku starp divu kravu novērtēšanu. Lai to mainītu un turpmāk uzņēmējs pats pilnībā apmaksātu sniegto pakalpojumu, ir pieņemts lēmums grozīt PVD cenrādi, nosakot samaksu par katru pārbaudīto dzīvnieku, pilnībā sedzot visas kontroles un sertifikāta izsniegšanas izmaksas.
Pretēji Gaļas liellopu audzētāju biedrības paustajam, grozot cenrādi, netiek noteiktas nekādas papildu nodevas vai nodokļi par šī pakalpojuma sniegšanu. Jāpiebilst, ka, izsniedzot veterināro sertifikātu liellopu eksportam, PVD uzņemas pilnu atbildību un garantē liellopu saņēmējvalstij, ka ir pārliecinājies par dzīvnieku atbilstību starptautiskās tirdzniecības prasībām. Pastāvot riskam, ka no Latvijas citā valstī ievedīs inficētus dzīvniekus, Latvijai var tikt noteiktas sankcijas vai pat aizliegums eksportēt gaļas liellopus, kas apdraudētu visu gaļas lopkopības nozari. Tāpat, pretēji biedrības apgalvotajam, kaut arī PVD budžetu veido gan valsts dotācija, gan ieņēmumi no sniegtajiem maksas pakalpojumiem, PVD inspektora darba samaksa nav tiešā veidā atkarīga no tā, cik uzņēmējam jāmaksā par pakalpojumu. Inspektora darba samaksa ir fiksēta un nemainās no veikto pārbaužu vai sertifikāciju skaita.
Lauksaimniekus neietekmēs Lauksaimniecības datu centra uzdevumu izpildes no...
Pārtraucot Lauksaimniecības datu centra (LDC) darbību*, līdzšinējo LDC funk...
Lauku atbalsta dienests decembrī veic dažādu platību maksājumu izmaksu....
Šā gada 5.decembrī plkst.13.00 notiks vebinārs bioloģiskajām saimniecībām p...