, .
partlycloudy_day -2.9℃
Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

Atbalsts preventīviem pasākumiem savvaļas dzīvnieku postījumu risku mazināšanai

LETA , 28-07-2022
Atbalsts preventīviem pasākumiem savvaļas dzīvnieku postījumu risku mazināšanai

Lai gan Latvijas regulējumā nav paredzēta kompensācija par medījamo dzīvnieku, piemēram, vilku postījumiem aitu ganāmpulkos, aitu audzētājiem savvaļas dzīvnieku postījumu risku mazināšanai ir paredzēts atbalsts preventīviem pasākumiem.

Atbalsts paredzēts Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam atbalsta pasākumā "Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība atklātu projektu konkursa veidā pasākumā "Ieguldījumi materiālajos aktīvos", un šis atbalsts ir pieejams arī plānošanas perioda pārejas laikā 2021. un 2022.gadā.

Atbalstu var saņemt žogu ierīkošanai un tehnikas papildaprīkojumam putnu un mazo dzīvnieku bojāejas mazināšanai - dažādām ierīcēm kā papildaprīkojumam - dzīvnieku detektoriem, atbaidīšanas ierīcēm -, lai nodrošinātu lopkopības saimniecības darbību. Pamata atbalsta intensitāte ir 40%, un tā var tikt papildināta par 10%, ja projektu īsteno lopkopībā, kurā audzē zālēdājus. Atbalsta saņēmējam, īstenojot projektu, kura mērķis ir labturības uzlabošana un dzīvnieku postījumu risku mazināšana, nav jāsasniedz arī saimnieciskās darbības rādītāju pieaugums.

Nākamā projektu iesniegumu pieņemšanas kārta plānota šāgada rudenī.

Arī Kopējās lauksaimniecības politikas Stratēģiskajā plānā 2023.-2027.gadam ir paredzēts "Atbalsts ieguldījumiem lauksaimniecības dzīvnieku labturības uzlabošanai un biodrošības pasākumu īstenošanai", tādējādi saglabājot atbalstu preventīvajiem ieguldījumiem dzīvnieku postījumu mazināšanai, kā arī putnu un dzīvnieku bojāejas mazināšanai.

Atbalsts būs pieejams biodrošības pasākumu īstenošanai un dzīvnieku turēšanas jeb labturības uzlabošanai dzīvnieku novietnēs, vienlaikus uzlabojot arī dzīvnieku veselību un samazinot antimikrobiālo līdzekļu lietošanu. Ir jāņem vērā, ka šī atbalsta nosacījumi vēl ir jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju.

ZM arī atgādina, ka lauksaimnieks var risku samazināt, veicot apdrošināšanu. Attīstoties lauksaimniecības apdrošināšanas pakalpojumiem Latvijā un palielinoties konkurencei starp apdrošināšanas sabiedrībām, ir iespēja izvēlēties labākos apdrošināšanas piedāvājumus. Turklāt apdrošināšanas pakalpojums kļūst izdevīgāks tad, kad konkrēto pakalpojum iegādājas lielāks skaits klientu.

Tāpēc ministrija aicina aitkopjus kopīgi risināt šo jautājumu, lai aitu ganāmpulka apdrošināšanas pakalpojums saimniecībām kļūtu iespējami izdevīgāks.

Tāpat ir vēl viena iespēja mazināt medījamo meža zvēru nodarītos zaudējumus - aitu ganāmpulka saimnieks var noslēgt līgumu ar vietējo medību kolektīvu, un šajā līgumā var paredzēt atbildību arī par postījumiem.

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Latvijas lauksaimniecības ekonomiskā izaugsme – lēna, bet ar lielu potenciālu
Latvijas lauksaimniecības ekonomiskā izaugsme – lēna, bet ar lielu potenciālu

Ekonomiskās attīstības potenciāls Latvijas lauksaimniecībā, Zaļā kursa iete...

Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas par 25%
Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas par 25%

Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas visā Latvijā pieaugušas vi...

Aptauja: Vietējo ražotāju sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta
Aptauja: Vietējo ražotāju sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta

Vietējiem ražotājiem sadarbība ar veikalu tīkliem ir sarežģīta, secināts La...

"Abonē un laimē" loterijas uzvarētāji!
"Abonē un laimē" loterijas uzvarētāji!

27. janvārī notika "Saimnieks LV" abonēšanas loterijas izloze....