, .
partlycloudy_day 11.7℃
Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Iemavu izvēle un to ietekme uz govs veselību

Aiga Kaļva-Avotiņa , 28-10-2020
Iemavu izvēle un to ietekme uz govs veselību

Saimnieks LV / 2020.gads (Janvāris.)

Par to, vai ganāmpulkam ir izvēlētas pareizās iemavas jeb pupu gumijas, var pārliecināties, novērtējot pupu stāvokli un slaukšanas izpildi. Šos rādītājus gan ietekmē arī citi faktori, piemēram, slaukšanas sistēmas tehniskais stāvoklis, noņemšanas plūsmas iestatījumi, slaukšanas rutīna u.c., tāpēc aizdomu gadījumā ieteicams konsultēties ar speciālistiem. Tomēr arī pats saimnieks var pievērst uzmanību slaukšanas procesam, īpaši, ja ganāmpulkā ir novērojams augsts soma­tisko šūnu skaits, saslimšana ar mastītiem vai arī izslaukums no govs neatbilst gaidītajam.

Pupu galu pietūkums

Uzreiz pēc ķekara noņemšanas pupiem jābūt mīkstiem. Ja pupu gali ir stingri un cieti, tas norāda uz tūskas veidošanos. Viegla tūska var būt normāla parādība līdz 10 % govju no ganāmpulka. Pietūkumu rada novecojušu pupu gumiju lietošana – tās zaudējušas savu elastību, līdz ar to nenotiek pilnīga pupu masāža slaukšanas laikā. Arī nepiemērots pupu gumiju izmērs var veicināt tūskas veidošanos. Bieži kopā ar tūsku var novērot plakanus, saspiestus pupu galus – tātad pupu gumija nav pietiekoši elastīga.

Zili vai sarkani pupi

Normālas slaukšanas gadījumā pupu gumija vienmērīgi saspiež un atlaiž pupu, nodrošinot atpūtu no vakuuma iedarbības. Izmainīta pupu krāsa liecina par traucētu asinsriti pupā slaukšanas laikā – atpūta nav pietiekoša. Zilganus vai sarkanīgus pupus var ievērot tūlīt pēc ķekara noņemšanas. Cēloņi saistīti ne tikai ar pārāk spēcīgu vakuumu vai nepareiziem pulsācijas iestatījumiem –  dažkārt novecojušas, neelastīgas pupu gumijas nenodrošina pietiekošu masāžu, pupi tiek pakļauti vakuuma iedarbībai pārāk ilgu laiku. Šāda slaukšana būs govīm nepatīkama un sāpīga, bet piena atdeve – kavēta.

 Gredzens pie pupa pamatnes

Šo pazīmi var novērot govīm uzreiz pēc ķekara noņemšanas. Govīm neilgi pēc atnešanās ar tesmeņa tūsku tā var būt normāla pazīme, bet, ja gredzenus novēro lielai daļai govju, tas liecina par problēmām. Viens no cēloņiem var būt pārāk augsts vakuuma līmenis, bet nozīme ir arī izvēlētās pupu gumijas dizainam –  pārāk cieta lūpas daļa vai pārāk mazs diametrs. Pārāk cieši piekļaujoties pupa pamatnei, tiek sašaurināts pupa kanāls, līdz ar to piena plūsma tiek traucēta. Gredzenu veidošanās var liecināt, ka govs tiek slaukta pārāk ilgi, līdz ar to palielinās hiperkeratozes risks.

Hiperkeratoze

Hiperkeratoze jeb pupa gala uzbiezināšanās ir bieži sastopama problēma ganāmpulkos. Pupu galos veidojas sausi, bāli vai krēmkrāsas uzbiezinājumi, smagākos gadījumos arī krevele. Augstražīgām govīm un govīm ar koniskiem pupiem hiperkeratoze veidojas biežāk, tā pastiprinās laktācijas vidū, bet samazinās cietstāves periodā, kad pups netiek slaukts. Hiperkeratoze bieži veidojas t.s. pārslaukšanas rezultātā, t.i., notiekot slaukšanai pie nelielas piena plūsmas. Piemēram, neatrietinot govis pirms ķekara pielikšanas vai arī slaucot rociņas režīmā un laicīgi nenoņemot ķekaru. Arī nepiemērota (nolietota vai nepareiza izmēra) pupu gumija var palēnināt slaukšanas procesu, piemēram, ja tā ir par lielu un nepieguļ pupiem, piena plūsma ir samazināta, līdz ar to slaukšanas vakuuma iedarbība uz pupiem ir ilgāka. Govīm ar izteiktu hiperkeratozi ir lielāks risks palielinātam somatisko šūnu skaitam un saslimšanai ar mastītu, jo pupa gala slēdzējmuskulis nespēj pasargāt no baktēriju iekļūšanas pupa kanālā.

Pupu gumijas ietekme uz slaukšanas procesu

Vairums pupu gumiju tiek izgatavotas no gumijas materiāla, un to ieteicamais lietošanas laiks ir 2500 slaukšanas reizes vai 6 mēneši (ja vien ražotājs nav norādījis citādi). Ir pieejamas arī silikona pupu gumijas, kuru lietošanas laiks ir ilgāks (līdz pat 10 000 reizēm), tās ir arī dārgākas. Kādēļ ieteicams ievērot mainīšanas laiku? Viena no svarīgākajām pupu gumijas īpašībām ir tās elastība. Katru slaukšanas reizi vakuuma ietekmē pupu gumija saspiež un atlaiž pupu apmēram 60 reizes minūtē. Ar laiku gumijā iesū­cas piena tauki, kas uzbriedina gumiju. Savukārt mazgājot gumija tiek pakļauta ķīmisko līdzekļu (īpaši hloru saturošo) iedarbībai, kas maina gumijas struktūru, padarot to trauslāku. Gumija pamazām zaudē elastību, kļūst cietāka un stingrāka. Tās virsmā veidojas mikroskopiskas, ar aci neredzamas plaisas, kurās uzkrājas baktērijas. Šāda gumija ne tikai paildzina slaukšanas procesu, bet pat kļūst bīstama govij, bojājot pupus un pārnesot mastīta ierosinātājus no govs uz govi. Saimniecības, kurās nomaina nolietotas pupu gumijas, uzreiz pamana, ka slaukšana notiek ātrāk, turklāt ar laiku samazinās somatisko šūnu skaits un saslimšana ar mastītu.

Liela nozīme ir arī pupu gumijas izmēram. Pārāk mazu pupu gumiju nevarēs pielikt lieliem pupiem – slaukšana būs ilga un nepilnīga. Savukārt pārāk liela izmēra pupu gumijām būs tendence uz šņākšanu vai noslīdēšanu – tās slikti turēsies pie pupiem, slaucējiem būs atkārtoti jāpievieno ķekari. Tās arī var piesūkties pie tesmens pamata un radīt gredzenus ap pupiem. Piemērotāko pupu gumijas izmēru savam ganāmpulkam iespējams atrast, veicot pupu mērīšanu. Vienlaicīgi var novērtēt arī izmaiņas pupu veselībā, kā arī slaukšanas rutīnas.

Dizains – lūpas forma un elastība, galvas izmērs, pupu gumijas forma (apaļa, trīsstūrveida, āboliņa lapas) – tās ir nianses, kas manāmi ietekmē slaukšanas izpildi augstražīgos ganāmpulkos. Ražotāju oriģinālās pupu gumijas ir dārgākas, taču to izejmateriāli ir kvalitatīvāki un dizains – pārdomātāks, piemēram, vienmērīgs iekšējais diametrs nodrošina piena vienvirziena plūsmu pat pie augstiem izslaukumiem, bet lūpas daļa ir maiga un elastīga, nodrošinot govij patīkamu slaukšanas procesu. Oriģinālās pupu gumijas tiek rūpīgi testētas, lai nodrošinātu nemainīgu slaukšanas izpildi visu kalpošanas laiku.

Kaut arī modernās slaukšanas iekārtas sastāv no lielām un sarežģītām sistēmām, pupu gumija ir vienīgā tās daļa, kas nonāk tiešā kontaktā ar govi. Pupu gumijas materiāls, dizains un nolietojums ietekmē to, cik ātri un pilnīgi govs tiks izslaukta, kā arī  vai regulāras slaukšanas ietekmē tiks saglabāta pupa dabiskā anatomija un aizsargspējas pret baktēriju iekļūšanas pupa kanālā. DeLaval speciālisti piedāvā pupu mērīšanu un pupu stāvokļa novērtēšanu saimniecībās, palīdzot atrast ne tikai piemērota izmēra pupu gumijas, bet arī sniedzot ieteikumus slaukšanas rutīnas uzlabošanā.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...