, .
partlycloudy_night 22.4℃
Vārda dienu svin: Maksis, Maksims, Raivis, Raivo

Ideju maratonā uzvar ošlapu kļavas ierobežošana

LLKC , 09-04-2024
Ideju maratonā uzvar ošlapu kļavas ierobežošana

Ar ideju par ošlapu kļavas ierobežošanu, radot nelabvēlīgus augšanas apstākļus celmu atvasēm zem mulčas slāņa un bioplēves, sīvā konkurencē 24 stundu ideju maratonā  “Ķeram svešos Latvijas dabā” uzvarējusi komanda “Ričijs un pārējās”, balvā iegūstot 500 eiro.

24 stundu ideju maratonā, kas aizvadītās nedēļas nogalē norisinājās Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Meža un Vides zinātņu fakultātē, kopumā piedalījās sešas komandas. Uzvarētājkomandas dalībnieks Ričards Tormanis skaidro, ka izstrādātā metode ošlapu kļavas ierobežošanai būtu pielietojama upju krastos un mulčai izmantotu no izgrieztās koksnes iegūto šķeldu.

Linda Siliņažūrijas locekle, LLKC Ekonomikas nodaļas vadītāja vietniece: “Ideju maratona dalībnieki parādīja labas zināšanas par dabai aktuāliem procesiem un jautājumiem, kā arī radīja bāzi jaunu metožu radīšanai un esošo pilnveidei.”

100 eiro veicināšanas balvu ieguva komanda “Ideju strēlnieki”, startējot ar ieceri par pielāgota satvērējagregāta prototipa dizaina izstrādi un testēšanu krokainās rozes apkarošanai aizsargājamās dabas teritorijās. Pilotprojektu plānots īstenot Engures ezera dabas parkā.

Savukārt otra veicināšanas balva 100 eiro apmērā nonāca pie Rudītes Gaidules un Renātes Kupferes, kuru  komanda “R kvadrātā” maratonā startēja ar ideju par šķidrā slāpekļa izmantošanu. Sasniedzot -196 0C tas izjauktu ošlapu kļavas iekšējās struktūras, padarot to dzīvot nespējīgu. “Īpaši aizsargājamās dabas teritorijas ir izveidotas dabas aizsardzības nolūkā, kas nodrošina sugu daudzveidību, bet invazīvās sugas to apdraud. Tādēļ prioritāri celmu saldēšanas metode būtu izmantojama īpaši aizsargājamās dabas teritorijās,” skaidro komandas dalībnieces.

Jēkabs Dzenis, Dabas aizsardzības pārvaldes projekta LatViaNature projekta eksperts: “Ideju maratons kārtējo reizi pierādīja, ka mūsu sabiedrībā ir daudz gudru un radošu dabas draugu, kuri īsā laikā un neikdienišķos apstākļos spēj rast un attīstīt inovatīvas pieejas invazīvo sugu izskaušanai. Ideju maratona žūrijai bija liels izaicinājums starp komandu izstrādātājām idejām izvēlēties uzvarētāju, un mēs patiesi ticam, ka katru no idejām ir potenciāls veiksmīgi īstenot.”

Papildu naudas balvām, komandas saņēma arī simpātiju balvas no maratona sponsoriem Skrīveru Saldumi, 5 Masti Wake Park un Masti Grill&Chill, kā arī Jump Space Riga, Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs un Dobeles dzirnavnieks.

Ideju maratonu, kas LBTU telpās aizsākās piektdienas rītā un noslēdzās sestdienas pusdienlaikā, rīkoja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, LBTU, Latvijas Universitāti, Daugavpils Universitāti, kā arī Vidzemes Augstskolu.

Papildu informācija: latvianature@llkc.lv

Projekts “Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” (LIFE19IPE/LV/000010 LIFE-IP LatViaNature) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbals

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Tehnoloģijas un resursu efektivitāte lauksaimniecības biznesā – izstāde PAVASARIS 2024
Tehnoloģijas un resursu efektivitāte lauksaimniecības biznesā – izstāde PAVASARIS 2024

No 4.-6. aprīlim norisināsies 32. lauksaimniecības biznesa izstādē PAVASARI...

Viedā trešdiena, 14. februāris
Viedā trešdiena, 14. februāris

14. februāri, plkst. 15.00, Zoom platformā...

Apbalvoti Meža nozares gada balvas “Zelta čiekurs 2023” laureāti
Apbalvoti Meža nozares gada balvas “Zelta čiekurs 2023” laureāti

7. decembrī, svinīgajā ceremonijā, klātesot Valsts prezidentam, Latvijas B...

Nogaršo Latviju Rīgā – Āgenskalna tirgū!
Nogaršo Latviju Rīgā – Āgenskalna tirgū!

Sestdien, 30.septembrī, Āgenskalna tirgū notiks zīmola "Novada garšas" sezo...