Saimnieks LV / 2020.gads (Marts.)
Līdz šim brīdim ziema mums nesusi interesantu, jaunu pieredzi – uz laukiem notiekošie procesi neatbilst mums ierastajiem, tādēļ jau laicīgi jāsāk domāt par risinājumiem, kas būs nepieciešami mirklī, kad atsāksies aktīvā sezona.
Apsekojot ziemas rapšu sējumus, jāsecina, ka to attīstība atkarībā no izvēlētās šķirnes, sējas laika, augsnes apstrādes risinājumiem un kopšanas stratēģijas izvēles rudenī atšķiras. Jau kādu laiku novērojama tendence rapšu centrālajam augšanas punktam tiekties uz augšu, tādēļ jāsaka – ja vien daba mums nesagādās jaunus pārsteigumus, nav vairs aiz kalniem brīdis uzsākt smidzināšanas sezonu. Laukos šobrīd novērojama arī liela sārņaugu klātbūtne tur, kur rudenī kādu iemeslu dēļ herbicīda izvēle nav sniegusi vēlamo rezultātu. Visbiežāk iemesls ir bijis neatbilstoši laikapstākļi un tam sekojoša neatbilstoša herbicīda izvēle vai arī izvēlētā herbicīda veiktspēja attiecībā uz laukā esošo nezāļu sugu ierobežošanu. Šādā situācijā ir jābūt gataviem operatīvi rīkoties, jo, ņemot vērā gaisa temperatūru, augu attīstības stadijas un laikapstākļus, smidzinājumiem sezonas sākumā atvēlētais laiks mēdz būt visai īss. Gaidāmajā pavasarī tas varētu būt vēl ierobežotāks, jo rapšu un nezāļu attīstība jau šobrīd atsevišķos reģionos ir gājusi visai tālu. Nepieciešami gudri risinājumi, kas sniedz pēc iespējas izcilāku rezultātu. Un tādi ir!
Esam pieraduši lietot un labi pazīstam tādus augu aizsardzības līdzekļus, kas jau daudzus gadus ir pieejami tirgū, – visiem labi zināmais LontrelTM 72 SG, ar kura palīdzību iespējams sekmīgi ierobežot vairākas nezāles – vībotni, usni, rudzupuķi, kumelīti, mīkstpieni, vējgriķis u.c., un GaleraTM, kas būs labs risinājums, ja sējumos sastopama arī baltā balanda un ķeraiņu madara. Tāpat tirgū pieejams Lontrel 600 SL šķīstoša koncentrāta veidā, kas sniedz lietotājam papildu ērtības lietošanā. Abu šo herbicīdu pielietošanā augstākas efektivitātes nodrošināšanai vienmēr jāatceras pievienot virsmas aktīvo vielu un stingri jāievēro produktu etiķetē norādītais lietošanas laiks. Būtiski atcerēties, ka GaleraTM savu efektivitāti sāks parādīt, jau sākot no +8 °C, bet LontrelTM apstrādes brīdī nepieciešama siltāka gaisa temperatūra − no +10 līdz + 12 °C.
Baltijas tirgū pagājušajā sezonā sevi izcili ir parādījis selektīvs sistēmas iedarbības herbicīds īsmūža un dažu daudzgadīgo divdīgļlapju nezāļu ierobežošanai ziemas rapšu sējumos – KorvettoTM. Herbicīds sastāv no divām darbīgajām vielām: klopiralīda (pazīstams no herbicīda LontrelTM) un jaunās inovatīvās darbīgās vielas ArylexTM Active jeb metilhalauksifēna, kura būtiskākās priekšrocības ir saudzīgums pret kultūraugu, ļoti plašais ierobežojamo nezāļu spektrs, augsta efektivitāte arī zemās temperatūrās, kā arī tas, ka nav nekādu ierobežojumu pēckultūru izvēlē.
Ja ziemas rapšu sējumos kāda iemesla dēļ šobrīd novērojams plašs piesārņojums ar ļoti daudzu sugu nezālēm, kā risinājums noteikti varētu būt arī KorvettoTM. Aizvadītais gads pierādīja, ka, lietojot KorvettoTM reģistrēto devu 1 l/ha, no šobrīd tirgū pieejamajiem herbicīdiem lietošanai ziemas rapšos pavasarī tas izceļas ar visplašāko ierobežojamo nezāļu spektru, nodrošinot izcilu nezāļu kontroli. Bez sugām, kuras pieminētas LontrelTM un GaleraTM aprakstā, tas papildus atzīmējams ar augstu efektivitāti pret magonēm, ārstniecības matuzāli, sārto panātri un gandrenēm jeb ģerānijām. Lai iegūtu visaugstāko efektivitāti pret tādām nezālēm kā rudzupuķe, kumelīte un usne, optimālais KorvettoTM lietošanas laiks ir brīdī, kad gaisa temperatūra sasniegusi +10 °C. Turpretim dažas sugas – magones, ķeraiņu madara, sārtā panātre, baltā balanda, ārstniecības matuzāle, tiks sekmīgi ierobežotas arī zemākās temperatūrās.
Plānojot darbus, var rēķināties, ka sējumu apstrādi drīkst uzsākt uzreiz pēc veģetācijas atjaunošanās, sākot ar kultūrauga stublāja pagarināšanos, kas šobrīd jau rit pilnā sparā, līdz ziedpumpuru veidošanās sākumam (AS 30–50). Lai arī preparāts ir ļoti saudzīgs pret kultūraugu, nevajadzētu nokavēt brīdi, kad lapas vairs nenosedz ziedpumpurus. Svarīgi ir ņemt vērā, ka apstrādi ar KorvettoTM nedrīkst veikt, ja ir bijušas vai iespējamas nakts salnas, un jāraugās, lai kultūraugs neatrodas stresa apstākļos. Šādus apstākļus var radīt daudzi faktori, to skaitā sals, sausums, pārmērīgs mitrums, minerālvielu trūkums, slimības un kaitēkļi.
Papildu priekšrocības šī preparāta lietošanā sniedz vēl dažas tam piemītošās īpašības: KorvettoTM ir lietus noturīgs jau vienu stundu pēc izsmidzināšanas, virsmas aktīvās vielas pievienošana darba šķidrumam nav nepieciešama un pēc šī herbicīda lietošanas nav nekādu ierobežojumu pēckultūras izvēlē.
Par iespējām iegādāties inovatīvo herbicīdu KorvettoTM jautājiet saviem tirdzniecības pārstāvjiem! Ar viņiem arī konsultējieties par neskaidrajiem jautājumiem, pirms lietošanas rūpīgi izlasiet produkta marķējumu un informāciju par līdzekli, kā arī vienmēr lietojiet augu aizsardzības līdzekli atbilstoši drošības prasībām. Lai izdodas!
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...